VAIMOA ? Kuka on käärme ?
KUKA VAINOAA
Kysymyksiä ?
29308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ja hyvä kysymys talmudisteille, ja kabbalistieille ja muillekin Baabelin valon/pimyden sokaisemille.
Kolahti...älähdit....vaiiiiii ?
zarathustralaisuudessa ja Babelisssa siihen tutustuivat nekin juutalaiset jotka alkoivat siihen jossain määrin uskoa.Vanhimmissa seemiläisissä uskonnoissa, Israelin uskonto mukaan lukien, sitä ei ole. Kun satan ensi kerran mainitaan, kyse on Babelin eksiilin jälkeen syntyneissä kirjoituksissa (Job ja Aikakirjat) muualla sitä ei olekaan .
Kristinuskossa saatana puhkesi kukoistukseen, se on lähes kaikkitietävä jumalan vastavoima joka toimii ihmisten pääkopassakin ja tietää mistä kukin tykkää ja mitä suunnittelee.Se kilpailee kristinuskon pääjumalan (isä) kanssa kaikkialla ja tarjosi jumalpojallekin koko maailman valtakuntia -suuri houkutus jumalaksi kuvitellulle ja vielä kun korkealta paikalta näki ne kaikki.
Helpompihan se on tietysti tarjota haavemaita. Jokainen voi rakentaa siitä mieleisensä.
Kun Jumala/Elohim loi kaiken, senden myös kaiken valmiiksi, ja asettui lepoon: 1 Moos.1:1-2:3; ja edelläsanottu "kronikka" sisältää koko maaimankaikkeuden historian, ja sen lisäksi: seitsemänen päivän keskeytymättömän iankaikkesen: Jumalan Pyhittämän levon. Saatana mainitaan vasta, tätä seuraavassa KERTOMUKSESSA: joka alkaa 1 Moos.2:4:stä, ja tämä kertomus palaa siis Jumalan valmiista lumisesta, takaisinpäin aikaan jolloin JHWH Eloihim teki ihmisen, jonka "kavala käärme", eli saatana: joka markkinoi valheelaan: jumalllista tietoisuutta ja tiedonvaloa (vrt.talmud ja kabbala) - pettäen ihmisen pahasti, vakavin seurauskin. Suvereeni Jumalan kuvaa ensin luomistyösä, ja myös arvioi ne loppuunsaatettuna, - ilman mainintaa, saatanasta - joka vastusti - Jumalan suunnitelmaa, asetaa kaikki ihmisen pojan jalkain alle ja hallintaan. Hänet mainitaa vasta silloin kun puhutaan ensimmäisen ihmisparin, heikkoudesta ja keskeneräisyydestä, Jumalan työn kohteena. Siitä huolimatta, Elohim vei päätökseensä suunnitelmansa, ja teki ihmisestä oman kuvansa ja kaltaisensa, ennen lepoonasettumista, siispä Kristuksesta Jeesuksesta sanotaan meidät lepoon saattavassa ilosanomassa:
>> Sillä Hänessä asuu jumaluuden koko täyteys ruumiillisesti, ja te olette täydelliset Hänessä, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää.
Kun lähi-idässä rävähtää seuraava laajamittainen sota käyntiin, viimeisimmän nykytekniikan avulla.
Ihmisen poika korotetaan, niinkuin Mooses korotti käärmeen erämaassa.
"Stn" oli liioittelua, mutta epäjumala kuitenkin.
ei. Nyt keskustellaan rauhasta.
Psalmi 110; Dan.7:13,14; Hebr.1:3; Fil.2:9-11.
ennen Aikakirjoja ja Jobia ja siihen maininnat päättyvätkin. Jumaluuden koko täyteys ruumiillisesti ,mitähän sekin sanahelinä merkitsee. Penis Jeesuksella ainakin oli koska siitä vietiin esinahka. Ei niin täydellinen sitten enää.
Kun sota on lähellä.
VIISAUTEEN. vertaa Hepr. 1:3
Viisauden kirja 7:24
" Viisaus on liikkuvampi kuin mikään mikä liikkuu.... jne.
25
" Sillä se on Jumalan voiman henkäys ja Kaikkivaltiaan ihanuuden kirkas ulosvirtaaminen, sentähden ei mitään saastaista siihen tule.
Se on iänkaikkisen valkeuden heijastus, ja Jumalan voimavaikutuksen tahraton kuvastin, hänen hyvyytensä
kuva. "
Joko olet unohtanut mitä viiisaus tarkoitti.
>>Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka on siunanut meitä taivaallisissa kaikella hengellisellä siunauksella Kristuksessa, niinkuin Hän ennen maailman oli Hänessä valiinut meidät olemaan pyhät ja nuheettomat, Hänen edessään rakkaudessa, edeltäpäin määräten meidät lapseuteen, Hänen yhteyteensä, Jeesuksen Kristuksen kautta, Hänen oman tahtonsa mielisuosion mukaan, sen armonsa kirkkauden kiitokseksi, minkä Hän on lahoittanu meille siinä rakastetussa, jossa meillä on lunastus Hänen verensä kautta, rikkomusten anteeksi saaminen, Hänen armonsa rikkauden mukaan. Tätä armoa Hän on ylenpalttisesti antanut mielle kaikkinaiseksi viisaudeksi ja ymmärrykseksi, TEHDEN MEILLE TITTÄVÄKSI SEN TAHTONSA SALAISUUDEN, ETTÄ HÄN PÄÄTÖKSENSÄ MUKAAN, JONKA HÄN OLI NÄHYT HYVÄKSI ITSESSÄÄN TEHDÄ, OLI YHDISTÄVÄ KRISTUKSESSA YHDEKSI KAIKKI MITÄ ON TAIVAASSA JA MITÄ ON MAAN PÄÄLLÄ.
kulkuset ja Mihtra syntyi.
Vaan JHWH Elohim, on antanut meille merkin taivaasta: Jes.7:14; ja neitsyt synnytti: >> Ihmeellisen Neuvonantajan, Iankaikkisen Isän, Väkevän Jumalan, ja Rauhanruhtinaan: joka on nimenomaan JUMALA KANSSAMME, IMMANUEL ! YLISTETTY JA SIUNATTU PYHÄ, PYHÄ, ON HERRA JUMALA KAIKKIVALTIAS, JOKA ON, JOKA OLI JA JOKA TULEVA ON.
Viisauden kirja 7:24
" Viisaus on liikkuvampi kuin mikään mikä liikkuu.... jne.
25
" Sillä se on Jumalan voiman henkäys ja Kaikkivaltiaan ihanuuden kirkas ulosvirtaaminen, sentähden ei mitään saastaista siihen tule.
Se on iänkaikkisen valkeuden heijastus, ja Jumalan voimavaikutuksen tahraton kuvastin, hänen hyvyytensä
kuva. "
Mikä on viisauden kirja ja mistä kännöksestä tuo teksti on?
UM käänös?
Kirjoista, ja sieltä: Viisauden kirjasta, luvusta 7:n ja jakeista 24,25. Näitä kirjoja kutsutaan apkyfeiksi siksi ettei niintä hyväksytty, VT:een heprealaiseen kaannoniin, vaan ne "suljettiin siitä pois".
se Mithra kultti ollut Babylonialainen ja Immanuellin tarinankin sinä tiedät.
Ei mitään selityksiä enää.
Kristittyjen vainoihin, Vähä-aasian aluelleella - joten revi siitä.
se ole revitty jo.
oudolla logiikalla jumalaksi, kuninkaaksi, satraapiksi, joukon pomoksi, äitinsä komentelijaksi. Seuraavaksi tahtoneen itselleen FEDin koko valuuttavarannon ja pallomeren omaan käyttöön?
Käärme, eli Siitin, eli Paholainen ja niiden voima hallitsevat tätä aineellista maailmaa. Käärme kuvaa myös ikuisen elämän kiertokulkua munan, eli maapallon puitteissa. Muinaiset ihmiset pitivät siitintä Jumalan vertauskuvana, koska siitin oli elämän antaja ja jatkaja. Aineellisesti ajatellen he olivat uskossaan melko oikeassa, koska Paholainen on aineellisen maailman herra ja ”Jumala”, ja juuri hän hallitsee siittimen käyttöön liittyviä voimia.
Mikäli rakastamme tätä maapalloa, sen luontoa, ihmisiä ja mielenkiintoista jälleensyntymisen kiertokulkua, silloin olemme paholaisen palvelijoita sanan täydessä merkityksessä. Kuten olen maininnut, on nimi ”paholainen” tekaistu, hän ei ole paha todellisuudessa, vaan ajaa tarmokkaasti maapallon ja meidän ihmisten etuja, ettemme vain kuolisi saasteisiin tai atomipommien räjähdyksiin. Todellisia paholaisen palvelijoita ovat ne, jotka eivät halua hyväksyä kosmisia totuuksia, vaan haluavat säilyttää muka vanhat eettiset arvot, vaikkeivat itsekkään tiedä, ovatko ne totta vai tekaistuja. Kristus suosittelee siis meille paluuta henkisiin maailmoihin, hänen viinitarhansa vartijoiksi, ja Lucifer taas haluaa, että hyväksymme hänen luomansa maailman ja pidämme siitä ja olemme tyytyväisiä. Kumpikin ajaa siis omaa etuaan, ja onhan se luonnollista, sillä kumpikin pyrkii hyvyyteen ja täydellisyyteen, tietenkin vain eri teitä, ja eri ohjelman mukaisesti. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, ettemme milloinkaan pääse tästä aineellisesta maailmasta pois, jos vihaamme esimerkiksi luojaamme Luciferia, sillä hänen valtansa on melkein yhtä suuri kuin Kristuksenkin, ja Lucifer varmasti estää poispääsyn synnin avulla, ellemme voi hyväksyä puolueettomasti ja totuudellisesti kaikkien olemassaolevien voimien tarpeellisuutta. Ellei maailmassa olisi pahaa, niin emme tietäisi hyvästäkään mitään ja päinvastoin. Oman kehityksemme vuoksi tarvitsemme molempia voimia, ja silloin taitomme on etsiä kultainen edistymisen keskitie.
Aamuruskon prinssi -ja ruhtinas Lucifer on edelleen maapallomme ehdoton valtias ja kuninkaiden kuningas suuressa loistossaan ja tehokkuudessaan
http://mesikammen.wordpress.com/2010/08/09/luciferin-arkkipiispan-nauru/
Käärme -----siitin ?
Tästähän voisi assosioida vaikka sinne suuntaan, että ympärileikkaus on yhtä kuin polkea rikki käärmeen pää.
Eräs suomalainen tarinankeritoja teki "saunasolmun", ja julisiti olevansa piru itte eli "Bock".
mahdolliset sairautensa vain itseensä, ei pikkulapsiin kuten toiset imeskelijät.
Ei kukaan täysijärkinen nosta keskustelun aiheeksi siitintä,saati sitten sen ominaisuuksia.Kun tarkoitus on puhua asian ja aiheen vierestä,mikä tahansa näyttää kelpaavan.
aiheesta, mitä se sinun mielestäsi tarkoitti ? Täysijärkisesti.