Älykkyys suojaa

"Älykkäiden tiedetään sairastuvan ja kuolevan muita harvemmin sydän- ja verisuonitauteihin. Nyt saman on todettu koskevan myös aivohalvauksia".

http://www.iltalehti.fi/terveys/2010091312340434_tr.shtml

Vähä-älyiset tuppaavat kuolemaan ja halvaantumaan aika nuorina ja ovat muutenkin sekoja.
5107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

vähä-älyiset uskovat noihin margariini ja kevyttuote-propagandoihin ja elävät sen mukaisesti. tai siis kuolevat.

Äänestä
  • "MOT: Rasvainen kupla
    TV1 klo 20.00

    YLE TV1 & YLE Areena

    Maanantaina 13. 9, uusintana perjantaina 17.9.

    MOT: Rasvainen kupla

    Voi ja läski ovat epäterveellisiä. Rasva tukkii valtimot, aiheuttaa sydänkohtauksia ja tappaa. Kevytlevitteet ja kasviöljyt sen sijaan ovat terveellisiä ja suojelevat sydäntä.

    Näin meitä on valistettu vuosikymmenien ajan.

    YLE TV1:n MOT kyseenalaistaa tämän laajan kannatuksen saaneen rasvaopin. Toimittaja Martti Backman on käynyt lävitse runsaan aineiston sekä vanhempaa että aivan tuoretta ravitsemustutkimusta. Tutkimuksista käy ilmi, että lujaa tieteellistä näyttöä kovan eläinrasvan ja sepelvaltimotaudin yhteydestä ei ole olemassa.

    Sen sijaan monet tutkimukset viittaavat siihen, että monityydyttymättömien kasvirasvojen liian suureksi paisunut osuus ravinnostamme lisää sydänkuolemien riskiä".

    http://www.yle.fi/etusivu/ohjelmaopas/ohjelma.php?serial=t013039313354494c53555f30363936323636&l=f&mode=www

    MOT: Rasvainen kupla
    TV1 klo 20.00 Maanantaina (Tänään)

    Äänestä

Tuskinpa se älykkyys sinänsä sihen vaikuttaa, vaan elintavat. Ehkä fiksummat syövät vähemmän epäterveellisiä ruokia. Toisaalta älykkyys näkyy myös jokapäiväisissä tekemisissä, ei vain koulumenestyksessä kuten monet luulevat, olen huomannut.

Äänestä
  • Olen keskimääräistä älykkäämpi. Silti en jaksa huolehtia terveydestäni, inhoan siivoomista ja syön enimmäkseen sitä mitä mieli tekee, älykäs tietää myös, ettemme ole ikuisia, emmekä niin ainutlaatuisia, kuin moni tyhmempi luulee.

    Sairastua voi kuka vaan, se ei katso tilastoja, jatkuva tilastojenkyttääminenkin on sairasta, rakastakaa ennemmin eläviä ihmisiä, tehkää konkreettisia tekoja ihmisten eteen.

    Äänestä

  • Jaettu Ilo kirjoitti:

    Olen keskimääräistä älykkäämpi. Silti en jaksa huolehtia terveydestäni, inhoan siivoomista ja syön enimmäkseen sitä mitä mieli tekee, älykäs tietää myös, ettemme ole ikuisia, emmekä niin ainutlaatuisia, kuin moni tyhmempi luulee.

    Sairastua voi kuka vaan, se ei katso tilastoja, jatkuva tilastojenkyttääminenkin on sairasta, rakastakaa ennemmin eläviä ihmisiä, tehkää konkreettisia tekoja ihmisten eteen.

    Miten se älykkyys näkyy muka jokapäiväisissä tekemisissä ? Tuskin voi yleistää, mutta kun heitit sinä "fiksuus"?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


halvauksilta kirjoitti:

"Älykkäiden tiedetään sairastuvan ja kuolevan muita harvemmin sydän- ja verisuonitauteihin. Nyt saman on todettu koskevan myös aivohalvauksia".

http://www.iltalehti.fi/terveys/2010091312340434_tr.shtml

Vähä-älyiset tuppaavat kuolemaan ja halvaantumaan aika nuorina ja ovat muutenkin sekoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu