Yleisradio - Tv-maksu

Yleisradio käyttää ruotsinkieliseen toimintaansa 20% budjetistaan. Tämä on moninkertaisesti liikaa. Ruotsinkielisen toiminnan turvaamiseksi ollaan tv-maksua jälleen korottamassa, tällä kertaa peräti kuusi prosenttia! Ylen asioista päättää ruotsinmielinen eliitti joka ei kansaa kuuntele, einut keino on siis äänestää lompakollaan.

https://www.tv-maksu.fi/index/lomakkeet/peruutusilmoitusyksityisille.html
25872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Katsokaapa huvikesenne FST-kanavan uutisia ja ajankohtaisohjelmia ja hämmästykää. Pelkkää kielipolitiikkaa. Suomenkielisten veronmaksajien rahoilla pidetään Rkp:n äänestäjäkunta ojennuksessa!

Äänestä
  • FST5-kavanan ohjelmia on alettu nyt mainostaa Tv1 ja Tv2-kanavilla. Tälle turhalle pakkoruotsinkieliselle kanavalle yritetään epätoivoisesti saada uusia katsojia.

    Äänestä

Yleisradion rahoitus on hoidettava valtion budjetista , siis verotuksen kautta , tämä on ainoa oikeudenmukainen tapa,vähätuloiset maksavat vähemmän.
Ja yleltä on vaadittava tulosvastuu eli suojatyöpaikat pois,toiminta täytyy saada kannattavaksi/pyörimään omillaan,ei enää miljoonatappioita vuosi vuoden perään.

Äänestä
  • Yleisradiotoiminta on aivan hyvä asia, mutta nykyinen mammuttimittoihin paisunut pakkoruotsitusradio täytyy pienentää. Yksi suomenkielinen tv- ja yksi suomenkielinen radiokanava riittävät.

    Äänestä

  • Irtisanokaa tv-lupanne , sillähän siitä pääse , turha maksaa roskaohjelmista ja ylläpitää ylen ylisuurta kallista organisaatiota,liikaa väkeä,aivan liikaa,kolmannes henkilöstöstä pitäisi heti irtisanoa.
    Rahat valtion budjetista ja selkeät rajat rahan käytölle

    Äänestä

Kun irtisanotte tv-maksun, muistakaa laittaa irtisanomisen syyksi ruotsinkieliset ohjelmat.

Äänestä
  • 20 1

    Äänestä

Boikotoitu jo vuodesta nakki ja pottu :)

Äänestä
  • Yleisradio on valtaapitävien äänitorvi.

    Äänestä

  • äöphk

    Äänestä

  • näin on

    Äänestä

  • boikottiin vaan kirjoitti:

    näin on

    19 9

    Äänestä

Jokohan saamme vuoden vaihteen jälkeen tietoomme tämän kokonaisuuden:

päätoimittajat ketä kannatatte

On sitten helpompi arvioida eri 2010-luvun vaaleihin liittyvää suomalaista uutisvirtaa. Samoin kuin sitä, miksi emme saa tietää niitä asioita, joista päättäjiemme suhteen tietoja haluamme...

Äänestä

Minä boikotoin Yleä jos lopettavat hiihdon mc:n näyttämisen! Näin on! Jos vievät senkin, niin...minä lähden Yleltä.

Äänestä

Irtisano lupasi.
Tv-maksu on täysin turha,koko yleisradio on turha jota jotkut politikot haluaa pitää keinotekoisesti pystyssä kansan rahoilla.
Rahoitus on otettava valtion budjetista ja väkeä karsittava vähintään 40%,selkeät raamit taloudelle,toiminnalle ja nämä nykyiset Ylen puolustajat , siis lähinnä demarit hemmettiin sieltä ja koko hallintoneuvosto lakkautettava välittömästi.
Tämä on ainoa oikea vaihtoehto mikäli halutaan pitää Yleisradio toiminnassa toinen vaihtoehto on lakkauttaa koko instanssi.

Äänestä

Siinä valitatte kun ette kumminkaan uskalla yksityistää yleä. Jos olisi yksityinen niin saisitte päättää minne rahanne laitatte.

Äänestä

Taas tuli uusi syy boikottiin. Yleisradio on tuosta vain luovuttanut Fst5-kanavapaikkansa Ruotsin yleisradioyhtiön Svt Europe-kanavan käyttöön. miten voi olla mahdollista, että suomalaisten veronmaksajien maksama kanavapaikka annetaan Ruotsin käyttöön? Saadaanko siitä korvaus?

Äänestä
  • Ei tietenkään. Kaiken pakkoruotsituksen maksaa aina suomenkielinen suomalainen.

    Äänestä

Yleisradion toiminta pitäisi rahoittaa valtion budjetista ja samalla pitäisi asettaa selkeä budjetti/raamit toiminnalle.
Siis supistaa henkilöstöä,säästää kuluissa,vaatia tulosta.
Nykyisin täysin ylimitoitettu henkilöstö,talo täynnä ns.suojatyöpaikkoja,kukaan ei vastaa mistään,holtitonta rahan käyttöä jne.
Asiaan saatava muutos ja pakkoruotsi poistettava.

Äänestä
  • OIkein , juuri näin pitää toimia,rahoitus verotuksen kautta valtion budjetista ja selkeät rajat rahan käyttöön eli budjetti jonka varassa toimitaan.
    Henkilöstöstä pois vähintään kolmannes.

    Äänestä

Siinä sitä tuli persu "ropakantaa"koko viestiketjullinen!
Säälin teitä onnetomia!

Äänestä

Ruotsinkieliset ohjelmat ovat vaan huomattavasti paremmin tehtyjä mitä vastaavat suomalaiset. Kannattaisi kotimaankieliselläkin puolella satsata laatuun ja tehdä viiden huonon ohjelman sijaan yksi kunnollinen.

Äänestä

olen samaa mieltä- FST5:n dokumentit ja elokuvat paljon asiallisempia.
maksutv.tä katson, pääosin SVT.tä ja BBC.tä koska ei tuu mitään katsottavaa yleltä tai mainoskanavilta.

Ihmetyttää koko tv-lupa: sillähän ei saa muuta kuin mainoksia 10.n minuutin välein.

ja sikäli harmittaa, että kun kiltisti maksan omani, moni jättää maksamatta.

eikö voitais ottaa käyttöön todelliseen käyttöaikaan perustuva maksu, tai sitten luopua koko maksusta.
Kun pidetään tarkistusverkkoa, maksurekisteriä ym. yllä, sillä saisi niin paljon ohjelmasisältöä, että mainokset jäisivät historiaan -
kuka aikuinen uskoo, että syömällä tiettyä jogurttimerkkiä kyllä pöhötys katoaa ja paska kulkee ?
miksi aikuisille ylipäänsä esitetään toistoon perustuvia, lapsekkaita, tarpeettomia kehotepohjaisia mainoksia ?

tokihan aikuinen tietää, mitä kuluttaa ja mistä syystä.
En tajua- en niin millään.

Äänestä

Boikotoin tv-maksua, koska minusta on väärin että sen voi halutessaan jättää maksamatta. Tosiasiallisesti sitä ei valvota ja kiinnijäämisen olematon riski perustuu äärettömän huonoon tuuriin.
FST on hyvä kanava ja sieltä tulee ohjelmaa myös ummikko-suomalaiselle. Mielestäni lähetysten kielisyyden suhde on erittäin kohdallaan niin radiossa kuin televisiossakin. En ymmärrä miksi ruotsia aina dissataan, vaikka englantia kuulee suomessa huomattavasti enemmän. Sitähän pitäisi vihata, jos kerran ainoa hyväksyttävä kieli Suomessa on suomi.

Äänestä

YLE maksu:

Irtisanokaa äkkiä kaikki tv -lupanne, vähän niinkuin kostoksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


boikottiboy kirjoitti:

Yleisradio käyttää ruotsinkieliseen toimintaansa 20% budjetistaan. Tämä on moninkertaisesti liikaa. Ruotsinkielisen toiminnan turvaamiseksi ollaan tv-maksua jälleen korottamassa, tällä kertaa peräti kuusi prosenttia! Ylen asioista päättää ruotsinmielinen eliitti joka ei kansaa kuuntele, einut keino on siis äänestää lompakollaan.

https://www.tv-maksu.fi/index/lomakkeet/peruutusilmoitusyksityisille.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu