Miten on mahdolista, ettei sitä saada tähän maahan? Muka sivistysvaltio. Miten se on Ruotsiin saatu?
Eläkekatto!
;mummeli;;
31324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
ei millään,vaan täällä suurisuiset moraalittomat lurjus-poliitikot ja muut "päättömät" kanat ei osaa päättää itselleen niin pieniä eläkkeitä,jotta niillä eläisi ja kuolisi samana päivänä.
suurituloisille olisi mahdotonta edes ajatella,kun perillisille ei synnykään suuria eläketuloja etukäteen,,vaikkakin yleensä jälkeläiset panevat ansiottomasti periytyvät suureläkkeet aikanaan haisemaan.
miten ne suurituloiset raukat eläisi jos heidän eläke olisi vain 5 tai 10000e/kk...henkihän siinä menee.
muut saa luvan pärjätä vaikka väärällä vitosella,ei ne välitä.
tässä asiassa ja hyvin..hyvin monessa muussakin SYYLLISET LÖYTYY TÄYSIN KANSASTA,joka hyväksyy nykykäytännön,,,joten mars mars peilin eteen miettimään,mitä kellekin jatkossa jaetaan.
vain uudelleen kokoomusta , niin ei varmasti ikinä saada kaipaamaasi eläkekattoa aikaiseksi.
eläkekatto saisi olla kolme tonnia eli se summa minkä suomalaiset keskimäärin tienaavat tällä hetkellä kuukaudessa.Miksi pitäisi maksaa korkeampaa eläkettä? ei kait eläkkeellä olevan enää tarvitse "tienata"?
Lisäksi eläkeikään...mielestäni hyvä ikä jäädä eläkkeelle on silloin kun on 40 vuotta täynnä verokortille tehtyä työtä. eli, kun henkilö on mennyt työelämään kuustoista vuotiaana, on mahdollisuus eläköityä 56-vuotiaana tai jos henkilö on opiskellut insinööriekonomijne 29-vuotiaaksi asti ja sitten tyäelämään niin silloin eläköityminen tapahtuisi 69-vuotiaana. tämäntapainen eläkejärjestelmä olisi yhteiskunnallisesti oikeudenmukaisin ja taloudellisesti paras. miksi tälläistä systeemiä ei ole?
Listasin tähän eläkekaton vastustajat, jotta tulisi kansan tietoon:
Akava
EK
SAK
SDP
STTK
Olisihan se tosi väärin, jos ei laiteta normaali- ja pienipalkkaisia maksamaan ökyeläkkeiden saajien ylisuuria eläkkeitä. Samaan aikaan joudutaan leikkaamaan vanhustenhoidosta kun rahat ei riitä. Hienoa sdp - luimistelkaa vaan. Kansan käsi ei taputa teitä olalle vaan tulee antamaan teille oikein isän kädestä ja potkun takamuksille.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9295425/thread
sitä eläkekattoa vastustaa Kokoomus ja Keskusta eniten.
Niin olen aina sanonut että eläkeuudistus mikä tehtiin niin se ei ollut hyvä duunarille ja nykypäivän nuorille kun moni tekee pätkätöitä niin ei kerry kunnolla eläkettä.Viime lamasta 90 luvulla jonka hallitus ja päätäjät osittain aiheutti joka kesti 5 vuotta niin eipä eläkettä kertynyt siltä ajalta.ei ole kukaan ajanut työttömien puolesta asiaa että saisivat kunnon eläkkeen koska se ei monesti ole työttömän vika kun oli lama.
Mutta kyllä maahanmuutajalle annetaan vaikka olisi ollut 3 vuotta suomessa niin täyseläke katsomatta onko se edes tehnyt töitä.
Eläke katto pitäisi laittaa 5000e ja peruseläke 1200e josta ruetaan laskemaan työvuodet eteen päin.
Ei ole mitään järkee kun moni eläkelläinen joutuu soskussa käydä hakemassa toimeentuloa vaikka on tehnyt suurimman osan elämästä duunia.Pienistä eläkkeistä ei pitäisi maksaa veroa .
Kerro edes yksi nimi. Et nimittäin pysty. Tää on juuri tätä demarien touhua. Valehdellaan kun voidaan. Hyssälä sanoi että selvitetään, niin heti jo alkoi kuulua vastaanpanemista demareilta.
hallituksessa kohta 4 vuotta niin miksi ei ole laittanut eläkekattoa? Kokoomuksen hallituskaudella rikkaat rikastuneet köyhät köyhtyneet ja maassa on jälleen ennätystyöttömyys.
Siinäpä oleellinen. On aivan turha kitistä muiden virheistä jos ei neljään vuoteen ole asia innostanut korjaamaan. Siis todella halpahintaista esiintymistä.
Kyllähän täällä varmaan on virheitä tehty, mutta nyt on vastuussa ollut keskusta-kokoomus.
Mielestäni yli 130 vuotiaille ei enää tarvi maksaa eläkettä ;o)
Eläke kattohan karsisi pitkäkenkäisten eläkkeitä, mm, poliittisten pellejen, joten muitään eläkekattoja ei takuulla tule, kun Suomen hallituksessakin on päähallituspuolueina kaksi rikollisjärjestöä, on selvää jotta taviksia poljetaan ja pitkäkenkäisiä hyysätään ! Nokiakin saa vuosittain 10-15 milj, euron tukiaiset verorahoistamme, jotta pystyisi maksamaan nilkeilleen taivaallisia erorahoja ja eläkkeitä !
Late Lapista.
Lue viestiketju niin huomaat, että eläkekattoa vastustaa sak, sdp, ek, akava ja sttk. Varsin vahvasti demaripainotteinen vastustus! Nämä samat ay-porukat oli ihan uutisissa asti vastustamassa tätä asiaa. Eläkekaton vastustuksen voi lukea myös sak:n sivuilta.
Mitähän Sak on antanut ek:lle vastineeksi tästä eläkekaton vastustuksesta?
Ainakin keskusta yritti viedä eläkekattoa eteenpäin ja vasemmistoliitto, vihreät ja perussuomalaiset kannattaisivat tätä myös. Sak:n vastustus on kuitenkin ollut liikaa.
SAK;n nilkeilläkin on niin korkeat eläkkeet, jotta eläkekatto karsisi niitäkin, minä en ole vielä missään lukenut tai kuullut uutista, jossa kepulit tai sekoomus vaatisi eläkekattoja !
Oiskos sinulla linkkiä sellaiseen tosiuutiseen ?
Late Lapista.
3000€ Eläkekatto Suomeen.
ehdottomasti EI eläkekatolle.
a) suuret eläkkeet ovat erittäin marginaalisia, ei merkitystä isossa kuvassa.
Eläkettä saa noin 1,2 miljoonaa ihmistä. Noin sata suomalaista saa työeläkettä, jonka määrä vaihtelee
12 000 euron ja 39 000 euron välillä = ei merkitystä.
b) keskimääräinen eläke oli 1 050e/kk
c) jos on isot tulot, on aivan oikein että on iso eläke.
Jokainen maksaa tuloistaan osan eläkkeeseen, isot tulot, on sen maksun osuus myös iso.
Pienet tulot=pieni eläke.
Jos itse opiskelen, teen töitä ja saan aikaan hyvät tulot koko työurani aikana,
niin pikkaisen ottaisi päähän kun eläke häämöttää,että joku tulisi asettamaan katon sille.
Tällöin olisi vääryys jos se leikattaisiin pois. Eihän Suomessa ole tasaveroakaan.
Kaikki tasapäistäminen on muutenkin erittäin vaarallista.
eri tutkimuksien ja asiantuntijoiden mukaan eläkekatto lisäisi eriarvoisuutta!
Selvityksen mukaan eläkekatto ei estä hyvätuloisten korkeampia eläkkeitä. Ne vain kanavoituvat maksettaviksi muiden järjestelyjen kautta.
Eläkekatto ei estäisi korkeita eläkkeitä, vaan se käytännössä johtaisi siihen, että eläkettä täydennettäisiin erilaisin vapaaehtoisin järjestelmin. Lisäksi eläkekatto, siis eläkkeen euromääräinen yläraja, pienentäisi eläkekustannuksia vasta pitkän ajan päästä.
Työeläkemaksua sen sijaan pitäisi nostaa jo nyt, jos katto otettaisiin käyttöön.
Parempi kuin firman siivoja. Kyllä sinä kerkiät töissä ollessasi keräämään sen omaisuuden palkastasi ei enää eläkkeellä tarvitse kerätä. Eläkekatosta voisi ihan hyvin tehdä vaaliteeman! ( Vinkki jollekkin järkipuolueelle).
Jos ottaa vapaaehtoisen oman eläkevakuutuksen ei sitä maksa firma, vaan itse omasta pussista.
Eihän sillä ole merkitystä jos puolueen johto nykäsee kymmenen miljoona. Ei tunnu valtion rahoissa.
Mutta sillä on moraalia rappeuttava vaikutus. Lisäksi on kaksi ryhmää, työntekijät ja valtion virkamiespellet. Jos duunari repii itselleen ison eläkkeen se on lähinnä vitsi. Virkamiehille maksetaan
verorahoilla käsittämättömiä palkkoja ja lisäksi on paljon lisäeläkkeitä mitkä työnantaja kustantaa
palkan lisäksi.
huomaa että olet joku pers aukinen tyhjätasku.
Ei kyse varmaan ole että joku eläkkeestä on mitään omaisuutta keräämässä,
se on tehty jo aikaisemmin tottakai. Eihän eläke ole kuin joku puolet palkasta.
Kyse siitä että jos on isot tulot, niin tulojen mukaan saa myös eläke tulla,
siitähän on maksanut veroja koko työiän ajan!
Onko se muka oikein että maksat veroja niinkuin on määrätty, suurituloisena
vielä erittäin paljon - niin sitten sulle sanottaisiin että ei...oot maksanut verot
mutta leikkuri iskee tuloihin, eläkkeeseen. Sittenhän verotusta tulisi muuttaa myös.
ihan tiedoksi, erittäin monet yritykset maksavat eläkevakuutuksia työntekijöille.
Omistajat ottavat usein niin suuren eläkevakuutuksen kun verottomana voi ottaa.
Mutta ethän sinä näistä mitään tiedä kun olet joku...noh..
Kellähän ne on tyhjät taskut? Puhu asiaa eläkä ala haukkua, kun et pärjää asiassa.
että ko kirjoittaja laittoi että joku "kerää omaisuutta" eläkkeellä.
Eläke on vain pieni osa palkasta, ei sillä kukaan kerää tai kasvata omaisuutta.
Omaisuus on kerätty ja hankittu työuran aikana.
Eläkkeellä pitäisi pystyä nauttimaan työuran jälkeisestä elämästä.
Rahassa se tarkoittaa eri ihmisille erilaisia summia.
Kun on ollut isot tulot, on yleensä isot menot.
Toiselle 2000e/kk on paljon, toiselle se ei riitä edes menohin.
Siksi on järjetöntä että joku ehdottaa jotain tiettyä kattoa.
Toiseksi, suurituloinen on maksanut saman %-osuuden palkastaan kuin pienituloinen.
Miksei hän sitten saisi sitä käyttää?
Missä tasa-arvo?
Ei se ole parempi palkkainen eläkeellä sen suurempi kiho kuin siivoja. Ihan se on samanlainen tallaaja, kuin muutkin eläkeellä olijat.
mutta kun se eläke määräytyy työn palkan mukaan.
Silloin siinä on vissi ero onko kiho vai siivooja. Ymmärrätkö sitä?
5% 2000e tai 5% 15000e niin prosentti on sama ja tasa-arvoinen. Eikö?
miksi se pitäisi olla esim. 5% 2000e mutta 1% 15000% tai 0,5% 20.000e?
Ja tarkoitan näillä vaan kuvitteellisia summia, mutta ymmärätkö pointin?
miksi eläkekatto pitäisi olla?
Miten se sinua hyödyttäisi?
Luuletko että jos joltain leikataan pois, se tulisi sinulle?
Turha luulla
Kaikki työntekijät maksavat palkastaan saman %-osuuden eläkevakuutusmaksua.
Samoin työnantaja maksaa saman % jokainen palkasta eläkemaksua.
Verotus on progressiivinen, joten suurituloinen on jo työuran aikana maksanut
palkastaa selkeästi enemmän kuin pieni tai keskituloinen.
Siksi olisi suuri vääryys jos ansaittua eläkettä leikattaisiin.
Se on kerättyä ja ansaittua tuloa koko työajalta.
Olisi vääryys ja epätasa-arvoista leikata ansaittua rahaa pois.
Silloin pitäisi leikata myös veroa.
Verotus on progressiivinen. Oletpa hauska. Ei tarvi raksalla paljoa tienata, kun vero on yli 40 %
Joku yhteiskuntaelätti johtaja saa kymmenkertaisen palkan ja tuleekin yläraja vastaan. Että viittit ees
mainita.
Yleensä työläiset on tuottavissa firmoissa, löysät johtajat kuormittaa hallintoa ja palkkaavat tuttuja
töihin, oho jo kolmekymtä,lisätääpä palkkaa, tossahan on hirveä vastuu.
No niin tässäpä taloustietelijä amiksen maalauslinjalta.
Joo työläiset tekee kaikki ja johtajat eivät tee yhtään mitään.
Jos se kerran noin on niin mikset ole johtaja, sehän ois helppoa!
Niin ja kun sä kannat niitä lautoja siellä raksalla niin tuliko mieleen että joku
kenties on ylipäätänsä hankkinut koko homman teille, joku on myynnyt, joku
vastaa siitä, joku omistaa sen, ylipäätänsä että tarvitaan muitakin kuin ääliö
raksajätkiä.
Vero yli 40%? Tuo kyllä tarvitsee melko kovan liksan, ei riitä 5-6.000e/kk.
TAi sitten sulla on veroprosentit täysin väärin.
Eipä nuo % kauas heitä. Sinunkin olisi pitänyt käydä kouluja niin et irvistelisi tyhjää. Suomessa on euroopan suurin ja kallein hallinto suhteutettuna väkilukuun. Siksi täällä kilpailukyky on huonossa jamassa. Siksi täällä köyhdytetään ihmisiä ja hoetaan jotain teoreettista paskaa että euroja on
enempi kuin ennen. Totta,vastahan tuo otettiin käyttöön. Kumma raha,kun ostavoima on surkea.
Suomi 24 ,Bilderbgin herrakerho ei pidä tälläisistä jutuista. Kuvasin ennenkuin lähetin tämän.