Urpilainen sekoili taas

Laskutaito ei ole Urpilaisen vahva puoli. Jyrki Katainen joutui opastamaan Urpilaista, jolla laskut menivät pahasti sekaisin. http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2250933
10279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen sekoitti pahasti ensi vuodelle kaavaillut eläkkeiden ja energiaverojen korotukset eduskunnassa jatkuvassa budjettikeskustelussa.

Ryhmäpuheenvuorojen jälkeen käydyssä nopeatempoisessa debatissa Jutta Urpilainen valitti, että tulossa oleva takuueläke nostaa eläkkeitä sadalla eurolla kuukaudessa, kun samaan aikaan energiaverouudistus uhkaa kallistaa asumista öljylämmitteisessä omakotitalossa 250 eurolla.

- Takuueläke on noin sata euroa lisää kansaneläkkeellä olevalle yksinelävälle eläkeläiselle, mutta se ei riitä. 250 euroa tulee lisää laskua, jos hän elää sähkö- tai öljylämmitteisessä omakotitalossa, eli hän jää miinukselle tämän laskun myötä, eli tämä ei tule paljon yksinelävää hyödyttämään, julisti Urpilainen kohinan yltyessä oppositiojohtajan ympärillä.

Välittömästi Urpilaisen lopetettua vastauspuheenvuoron saanut valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok.) joutuikin nolostuttavasti oikomaan Urpilaisen käsityksiä.

- Nyt täytyy kyllä nämä perusasiat laittaa kuntoon. Takuueläkkeen nosto yksinelävälle on sata euroa kuukaudessa. Jos hän asuu öljylämmitteisessä omakotitalossa, voi olla, että öljyn hinnan nousu tekee noin 200 euroa vuodessa lisää, painotti Katainen.

Äänestä
  • vai onko se tosiaan niin tyhmä?

    Äänestä

  • valehdella... kirjoitti:

    vai onko se tosiaan niin tyhmä?

    et ei yrittänyt valehdella eli se on..

    Äänestä

  • voi juttaa kirjoitti:

    et ei yrittänyt valehdella eli se on..

    vain kokeili Jyrkiä .Jyrkihän taannoin erehtyi biljoonilla Venäjän kohdalla. Saattoi kyllä Marikin kuiskata!

    Äänestä

.

AAaaarrrgghh kirottua

ÄÄnestänkin Perussuomalaisia

.

Äänestä

Tuo Jutan laskutaito on huolestuttavan huono. Tämä kannattaa ehdottomasti äänestäjienkin ottaa huomioon. Jos sdp pääsisi hallitukseen, niin Jutasta voisi tulla rahaministeri. Tämmönen rahaministeri joka jatkuvasti laskee yksinkertaisiakin jako- ja kertolaskuja väärin olisi täysi fiasko.

Juttahan laski jo verotusasiatkin väärin. Raukkaparka ei osannut laskea sitä, että veroprosentti nousee myös 6.000 eurosta ylöspäin. Sitten Jutta laski pienituloisiksi ihmisiksi kaikki alle 3 tuhatta tienaavat. Ihan mukava juttu jos 90 % suomalaisista on pienituloisia. Näin se menee, kun maailmaa katselee kansanedustajan paikalta norsunluutornista kaukana arjesta ja laskutaidosta.

Äänestä

Ei kai toveri Urpilainen vaan opettanut matematiikkaa .. lapsille.... vai ?

Äänestä

Jutalle kirjoitetuissa repliikeissä ei varmaan ollut tarkoitus verrata summia suoraan vaan suhteellisella
osuudella energiamenon vähentämisestä koko lisäpotista, siis n. 10-15% lisäedusta.
Jutta puolueen puheenjohtajan kuitenkin käytti omaakin luovuutta ja poikkesi alkuperäiskäsiksestä.

No, sattuu sitä paremmissakin perheissä. Turhaa hälyä vähemmän tärkeästä.

Äänestä
  • Jutan kannalta kysymys oli alunperinkin turhasta hälystä. Kun asiaa vielä yritettiin paisutella, niin jutusta tuli pannukakku ja jälleen kerran iso moka. Miksi sitten tuo takuueläkkeenkin vaikutus oli vedetty reilusti alakanttiin?

    Oliko sekin Jutan moka vai käsikirjoittajan moka, kun taannoin Jutta väitti että veron progressio ei enää nouse 6000 euron tulojen jälkeen?

    Lopuksi oliko sekin Jutan moka vai käsikirjoittajan moka, kun energiaveron sanotaan johtavan tasaveroon. Jos olette rehellisiä, niin ette noin väittäisi. Varakkaammat asuvat yleensä isommissa taloissa ja omakotitaloissa ja korotus painottuu juuri tällaisten maksettavaksi. Miten siis voit perustella, että tämä olisi tasaveroa? Tämän haluan todella kuulla.

    Äänestä

Urpilainen jäi nyt kyllä väitteissään miinukselle. Tässä on nauhoite, jossa Urpilainen jankkaa miinuksista täysin perättömästi http://areena.yle.fi/video/1275170

Energiaveron vaikutus
http://yle.fi/ecepic/archive/00334/budjetti_2011_l_mmi_334536b.jpg

Takuueläke nostaa pienituloisen eläkeläisen tuloja 100-185 euroa.

Urpilaisen siis väitti, että energiaveron korotus veisi yksinasuvan isossa mökissä asuvan mummon tulot miinuksen puolelle, kun otetaan huomioon takuueläke.

Todellisuudessa tilanne on tämä: tulot nousevat 100-185 euroa kuussa eli 1200-2220 vuodessa ja verot nousevat enimmillään 240 euroa vuodessa. Huomioon on tietenkin otettava se, että osalla eläkkeensaajia takuueläke vähentää asumistuen määrää.

On kyllä vaikea ymmärtää demarilogiikkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huuakotti kirjoitti:

Laskutaito ei ole Urpilaisen vahva puoli. Jyrki Katainen joutui opastamaan Urpilaista, jolla laskut menivät pahasti sekaisin. http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2250933

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu