Al-Shabaab muslimikapinalliset murtautuivat Somalian Afgoissa asuneen Osman Abdullah Fatahin kotiin 21. heinäkuuta (2010). Aseistautuneet kapinalliset ampuivat hänet hänen vaimon ja lasten nähden. Fataho oli ollut jo pitkään kristitty ja hän toimi aktiivinen pienessä, maanalaisessa kristittyjen yhteisössä Somaliassa.
Murhan jälkeen kapinalliset ottivat Fatahin vaimon ja neljä lasta panttivangeiksi. Myöhemmin äiti pääsettiin vapaaksi. Mutta lapset pidettiin vangittuna sotilaiksi koulutettaviksi. Fatahon sukulainen sanoo kapinallisten valinneen hänet kohteekseen koska hän oli kääntynyt pois islamista. Al-Shabaabin kapinallisilla sanotaan olevan yhteyksiä Al-Qaidaan, ja presidentti Šeikki Sharif Sheik Ahmedin päätöksellä maassa noudatetaan sharia-lain muunnosta jonka mukaan islamin jättäviä odottaa kuolemantuomio.
Tapahtumien johdosta maan pienen kristittyjen vähemmistön joukkoon on levinnyt pelko. Somalia on suurimmaksi osaksi kapinallisten hallinnassa. Kapinallisten tavoitteena on mm. kitkeä maasta jokainen joka tunnustaa kristinuskoa. Maanalaisen seurakunnan johtajat ovat olleet pakotettuja pakenemaan kodeistaan välttääkseen joutuvansa tapetuiksi.
Al-Shabaab-järjestö kielsi äskettäin radioasemia soittamasta musiikkia ja kouluja soittamasta kelloa tunnin alkun ja lopun merkiksi "koska niistä kuuluva ääni muistuttaa liiaksi kirkonkelloja". Mogadishussa toimiva väliaikaishallitus kohtelee kristittyjä paremmin.
http://ihmisoikeus.blogspot.com/2010/09/isa-tapettiin-ja-lapset-kaapattiin.html
Isä tapettiin ja lapset kaapattiin
3
781
Vastaukset
- A the ist
että uskovaiset lahtaavat toisin uskovia. Mitä muuta uskonnot ovat koskaan aikaan saaneetkaan?
- tappoivat
Osman Abdullah Fatahin hänen vaimonsa ja lastensa läsnäollessa. Osman tuli veri marttyyri ja tappajista murhamiehiä. Täällä Somalit nautiskelevat veronmaksajain kustannuksella ja heidän kotimaassaan tapetaan kristuksen omia. Alla oleva lainaus kertoo hiukan islamin ja Jeesuksen vaikuttaman uskon eroa.
"Musta tulee isona MARTTYYRI" J. Kämräinen24.9.2010 20:10 Meillä Suomessa pikkupojat haluavat isoina poliiseiksi tai palomiehiksi, suojelemaan ja turvaamaan yhteiskuntaa. Palestiinassa ihanteet ovat toisenlaisia. Ahmed, 5 v., haluaa isona marttyyriksi, koska hänellä on suuri visio ja missio. Kristinusko tarkoittaa marttyyrilla ihmistä, joka kuolee uskonsa puolesta. Islam taas tarkoittaa marttyyrilla ihmistä, joka tappaa uskonsa puolesta. Lievä ero. Näin toimii palestiinalainen varhaiskasvatus:
http://www.youtube.com/watch?gl=GB&hl=en-GB&v=eTGbP55HGi8
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9218219 - korkeintaan
yksi promille koko jäsenkunnasta, joten ei heitä voine pitää edes uskovina. Kun taas islamisteja ei voida edes verrata edes luterilaisiin. Onhan lutrilaisen kirkon jäsen sentään kuin pyhäkoulaisia muslimien rinnalla. Kiitos Jumalalla Raamatun sanasta jota kuitenkin vielä jossain mielessä meillä julistetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567785Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675881Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615370Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515263Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084612Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072313Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31196Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41165Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371016Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43964