Maanpuolustustahto

nousee

Palveluksen keskeyttävien määrä vähenee ja maanpuolustustahto nousee.
Heinäkuussa varusmiespalveluksensa aloittaneista on peruskoulutuskaudella keskeyttänyt palveluksensa
10,5 %

Keskeyttäneiden määrä on ollut saapumiserittäin:
heinäkuu / 08 = 12,9%
tammikuu /09 = 14,3%
heinäkuu /09 = 12,5%
tammikuu/10 = 12,6%
heinäkuu/10 = 10,5%

Viimeksi keskeyttäneiden määrä on ollut näin alhainen saapumiserässä II/05 (10,4%)

10

535

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :|:

      sivareista keskeyttää palveluksensa vain 2,4 % ja totaaleista vain 0,07 %. Keskeytyksen syy on ollut itsemurha tai pakeneminen johonkin sivistysmaahan.

      Maanpuolustustahdolla ei ole paskankaan merkitystä maanpuolustukseen. Maan armeijan koko on määrätty lailla. Asevelvollisuuden takia 2/3 varusmiehistä koulutetaan turhan takia. Sijoitus oikeaan reserviläisarmeijaamme on täydellistä arpapeliä. Henkilö tietää sijoituksestaan vasta kun saa kutsun kertausharjoitukseen. 30 % kertausharjoituksiin kutsutuista kieltäytyy kunniasta. Toinen 30 % saapuu kertaamaan vastentahtoisesti. Mikä on siis todellinen maanpuolustustahto? Asian voisi korjata vapaaehtoisella asepalveluksella, jolloin maanpuolustus olisi järjestetty asiallisesti ja meillä olisi todellinen armeija jos sitä satuttaisiin tarvitsemaan. Kaikki vaan on päin persettä sen takia, koska kukaan ei suostu tajuamaan mistään mitään ja ollaan vaan vitun tyhmiä maailman tappiin.

      • Ei oo mun juttu

        Sivarit ovat tahallisia alisuorittajia suurin osa. Mitä, jos yhteiskunta vastaisi samalla mitalla. Ja alisuorittaisi kun sivari kaipaisi pelastusta merihädässä tai leikkausta sairaalassa tai julkisen liikenteen palvelua tai viranomaisen apua, kun joku mätkii viikonloppuna turpaan. Yhteiskunta alisuorittaisi sivarin kohdalle, tultaisiin paikalle tai otettaisiin vastaan, mutta sitten jäätäisiin vaan toljaamaan. Että ei kande totakaan ja mitä se mulle kuuluu.


      • tytymmtym
        Ei oo mun juttu kirjoitti:

        Sivarit ovat tahallisia alisuorittajia suurin osa. Mitä, jos yhteiskunta vastaisi samalla mitalla. Ja alisuorittaisi kun sivari kaipaisi pelastusta merihädässä tai leikkausta sairaalassa tai julkisen liikenteen palvelua tai viranomaisen apua, kun joku mätkii viikonloppuna turpaan. Yhteiskunta alisuorittaisi sivarin kohdalle, tultaisiin paikalle tai otettaisiin vastaan, mutta sitten jäätäisiin vaan toljaamaan. Että ei kande totakaan ja mitä se mulle kuuluu.

        Henkinen kehitysvammaisuus on keskeyttämisperuste, kokeilehan sitä patrioottti. Vielä voit pelastua. Merihädät ja sivarit....lollotiloo apina

        Noin paskaan trollaukseen tarvitsee kääriä hihat, debiili apina.


    • nero!!!!

      Keskeyttäneiden määrä on yllättäen vähentynyt, kun suoraan etukäteen vapautettujen määrä sen kun vaan nousee?

    • 11+15

      Johtuuko tuo siitä, että palvelusta kevennetty pullamössöpojille sopivaksi? Saadaanhan sillä tavalla suurempi määrä "sotilaita" reserviin.

      • jasgfkj32

        Sielläkö se herra kersantti konttorintuolissaan huutelee?

        Minusta jotenkin hauskaa, että totaaleja pidetään pullamössöinä. Et varmaan tiennyt, että totaaliksi ryhtyminen vaatii tässä fasistimaassa huomattavasti enemmän kanttia kuin rämpiä suossa ase kädessä puoli vuotta ampuen tyhjää?


      • miehityksen_jälkeen
        jasgfkj32 kirjoitti:

        Sielläkö se herra kersantti konttorintuolissaan huutelee?

        Minusta jotenkin hauskaa, että totaaleja pidetään pullamössöinä. Et varmaan tiennyt, että totaaliksi ryhtyminen vaatii tässä fasistimaassa huomattavasti enemmän kanttia kuin rämpiä suossa ase kädessä puoli vuotta ampuen tyhjää?

        siellä suolla rämmitään puoli vuotta siksi että voidaan tarvita niitä taitoja myöhemmin.
        vai olisitko mieluummin kuollut tai orja, eli miehityksen jälkeen


    • fgnfgn

      "vai olisitko mieluummin kuollut tai orja, eli miehityksen jälkeen"

      Aivan, kun voit olla orja ihan vallitsevan nykylainkin puitteissa. Miltä tuntuu , kurkkusalaattiorja? "Palveluksestasi" ei kerry eläkettä.

      Olisitko toivonut, ettet olisi syntynyt miehenä?

      • Miks maksaa veroja?

        Seliseli.


    • rtyntryntyn

      Vittu olet tyhmä. Verojen maksaminen ei liity pakkotyöhön millään tavalla. Selitä , jos osaat tyhmeliini.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1708
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1452
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1316
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1048
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1019
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      214
      830
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      753
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe