"sinulle tehtyä vääryyttä "syntiä" ei ole pakko antaakkaan anteeksi, raamatullista. Ihmiselle on suotu tuollainenkin oikeus".
Mikä olisi sellainen synti jota ei tarvitse antaa anteeksi?
Joh. 20:23
Joiden synnit te anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksi annetut; joiden synnit te pidätätte, niille ne ovat pidätetyt."
Oliko kyse että Jeesus antoi oikeuden vain siihen aikaan apostoleille? Ettei tuo koskisikaan tätä aikaa?
Mikä olisi sellainen synti jota ei tarvitse antaa anteeksi?
Joh. 20:23
Joiden synnit te anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksi annetut; joiden synnit te pidätätte, niille ne ovat pidätetyt."
Oliko kyse että Jeesus antoi oikeuden vain siihen aikaan apostoleille? Ettei tuo koskisikaan tätä aikaa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
* Ymmärrän asian niin, että se ei missään miessä ole tarkoitettu yleiseen käyttöön jokaisen kohdalle. Vaan kun syntinen tulee Jeesuksen luo, ja hän tunnustaa syntinsä , ensikädessä Jumalalle, ja siinä esirukoilijalla on tämä valta, joko pitää tai päästää syntinen synneistään Jeesuksen nimessä ja veressä. (en ole kuullut, että joskus olisi pidätetyt?) Ja päästäjä pitää olla itse elävässä uskossa. Eikä esm. seurakunnassa voida käyttää tätä uskovien yhteisössä että toinen uskova hallitsisi toisen uskoa tämän Jeesuksen sanan perusteella.
* Paavalikin sanoo, että hän ei halua olla herrana ja hallita tai vallita toisen uskoa.
on ollutkin että uskoani koitetaan hallita, suututtaa..
"...anna meille anteeksi meidän syntimme, niinkuin mekin anteeksi annamme niille, jotka ovat meitä vastaan rikkoneet"
Kuinka Jeesus toimisi? Sitä on hyvä jokaisen "Tien Kulkijan" pohtia. Herran palvelijan päämäärähän on toteuttaa Herransa tahto, ei omaansa.
sellanen juttu, että jos ihminen tulee Jeesuksen luo synteinensä ja katuu, niin hän saa armon ja anteeksiannon. Tälläiselle ihmiselle voi julistaa synninpäästön, eli julistaa ne anteeksi Jeesuksen nimessä.
Sitten on nää toiset, jotka ei tunnusta syntiään tai ei tarvi Jeesuksen anteeksiantoa, ovat ylpeitä ja katumattomia, niin heidän syntinsä pysyy. Tälläiselle ihmiselle, joka on kova ja katumaton, sä et pysty julistaa synninpäästöä.
Roomalaiskirje 2
5 Kovuudellasi ja sydämesi katumattomuudella sinä kartutat päällesi vihaa vihan ja Jumalan vanhurskaan tuomion ilmestymisen päiväksi,
6 hänen, "joka antaa kullekin hänen tekojensa mukaan":
7 niille, jotka hyvässä työssä kestävinä etsivät kirkkautta ja kunniaa ja katoamattomuutta, iankaikkisen elämän,
8 mutta niiden osaksi, jotka ovat itsekkäitä eivätkä tottele totuutta, vaan tottelevat vääryyttä, tulee viha ja kiivastus.
täytyykö sellainen välimies/nainen olla että saa syntinsä anteeksi? Jeesushan on ainut joka "vlimiehenä" toimii Isä Jumalalle, mitä tekemistä on sitten sillä että jokin ihminen välittää jonkun synnin Jeesukselle? Olen käsittänyt että Jeesukselle me syntimme tunnustamme.
Seurakunnassako on näitä syntien anteeksiantajia tai pidättäjiä?
ja anteeksianominen on ihmisen ja Jumalan välinen asia, ei siinä tarvita uskonnollisen kultin kätten päälle panoa eikä synninpäästöjä. Opetuslapsille annettiin oikeus antaa synninpäästö, mutta epäuskoiset papit ja saarnamiehet eivät sitä voi tehdä. Syy on se, etteivät he synnin päästön antajia, koska eivät usko Jeesusta vaan ihmisten oppeja.
Mark.11.
23 Totisesti minä sanon teille: jos joku sanoisi tälle vuorelle: 'Kohoa ja heittäydy mereen', eikä epäilisi sydämessään, vaan uskoisi sen tapahtuvan, minkä hän sanoo, niin se hänelle tapahtuisi.
24 Sentähden minä sanon teille: KAIKKI, mitä te rukoilette ja anotte, uskokaa saaneenne, niin SE ON TEILLE TULEVA.
25 Ja kun te seisotte ja rukoilette, niin antakaa anteeksi, jos kenellä teistä on jotakin toistansa vastaan, että myös teidän Isänne, joka on taivaissa, antaisi teille anteeksi teidän rikkomuksenne."
Eli mitään seurakunnan synninjulistamisia ei tarvita, vaan se on ihminen ja Jumalan välinen asia.
käsittämään, siksikö minua on (?) kohdeltu joidenkin uskovien taholta ja hyljeksitty. En ole syntejäni tunnustanut näille uskoville, niin olisi kai pitänyt tehdä, että olisin ollut hyvä Kristitty.
Ei riitäkään että olen katunut ja Jeesus on antanut anteeksi. Pysyn luultavasti aina etsijän paikalla, siihen asti kunnes tunnustan syntini näille muutamille tuntemilleni uskoville.
ensisiaisesti pitää tunnustaa syntisi. Mutta Kyllä Raamattu opettaa juuri noinkin, kuin sanoit. Eli toiselle ihmisellekkin voi tunnustaa syntinsä.
Varmaan olet ollut joskus seurakunnan kokouksessa, kun ollaan yhteisessä rukouksessa. Puhuja voi julistaa synninpäästön. Hän ei osoita sitä kenellekkään erityisesti. Mutta jos olet siellä katuvan syntisen paikalla, niin sä tunnet, että tuo synninpäästö oli juuri sinulle ja saat rauhan. Näin voi tuntea moni muukin siellä.
julistaa synninpäästöä, koska tämä puhuja uskoo itse muuta "evankuleiumia", kuin mitä Jeesus opetti.
Sellainen julistaja, joka kutsuu Jeesusta jumalaksi vastoin Jumalan sanaa, niin ei sellainen ole mikään synninpäästäjä, koska on itsekin epäuskoinen.
Luuk.10
1 Sen jälkeen Herra valitsi seitsemänkymmentä muuta ja lähetti heidät kaksittain edellänsä jokaiseen kaupunkiin ja paikkaan, jonne hän itse aikoi mennä.
19 Katso, minä olen antanut teille vallan tallata käärmeitä ja skorpioneja ja kaikkea vihollisen voimaa, eikä mikään ole teitä vahingoittava.
20 Älkää kuitenkaan siitä iloitko, että henget ovat teille alamaiset, vaan iloitkaa siitä, että teidän nimenne ovat kirjoitettuina taivaissa."
Eli Jeesus antoi vallan ja voiman silloisille opetuslapsilleen antaa syntejä anteeksi, eikä tuota valtaa annettu muille.
Jos joku haluaa kokeilla onko hänellä Jeesuksen antamaa valtaa, niin viekää kokoussaliin saavillinen käärmeitä ja skorpioneja ja käskekää puhujan tallata niiden päällä.
Kun ihminen tekee parannuksen synneistä, ne ovat Jumalan anteeksi antamat. Mutta jos kenellä on mahdollisuus sovittaa tekemänsä synnit, hänen kuuluisi sopia ensisijaisesti hänen kanssaan, jolla on jotakin moitetta häntä vastaan, [Matt. 5:25]
Omasta puolestani minulla ei ole mitään vaatimuksia ketään kanssavaeltajaani vastaan, vaan pyydän Jeesuksen nimessä Isää olemaan armahtavainen ja laupias kaikille, myös niille, jotka tieten tai tietämättään minua kohtaan rikkovat.
´
Apostolien teot 14:21
Ja julistettuaan evankeliumia siinä kaupungissa ja tehtyään monta opetuslapsiksi he palasivat Lystraan ja Ikonioniin ja Antiokiaan
>>> Puhuja voi julistaa synninpäästön. Hän ei osoita sitä kenellekkään erityisesti.
Ihmisille heitetään syntiä, armahdusta, uskoa, pelastusta, pyhää henkeä, anteeksiantoa kuin koiraslle luuta.
Laitetaanpa kärjistetty esimerkki sapluunaksi uskonnollisen termistön käytännön sovellutuksesta.
Uskova varasti toiselta uskovalta auton. Uhri kiitti tapauksesta Jumalaa ja varasta.
Toinen uskova raiskasi uskovan vaimon. Uskova kiitti Jumalaa ja ylisti rukouskokouksessa raiskaajaa.
Kolmas uskova levitti huhua, että uskova palvoo saatanaa. Uskova ylisti Herraa häntä kohdanneesta autuudesta.
Ensimmäinen uskova tuli uskovan luo ja vaati 100 euroa palveluksesta. Ettäkö mistä? Hän oli raiskannut uskovan 12 v tyttären. Uskova ylisti Jumalan kaikkivaltiutta ja kaivoi lompakkoa esille. Lapsenraiskaaja sanoi, että tämä oli vain tästä kerrasta ja maksat tästä lähtien joka kuukausi satasen, etten uusi tekoa.
Uskovan perhe koki lähes päivittäin viiden vuoden ajan jatkuvaa kiusaamista toisten uskovien taholta. Perhe ylisti taivaallista tahtoa, kunnes....isä, äiti ja lapsi sekosivat. He joutuivat mielisairaalaan. Heti ensimmäisenä päivänä sinne saapui uskovainen sisälähetysevankelista. Hän kehoitti vihanneksiksi muuttuneita perheenjäseniä katumaan syntejään ja tekemään parannuksen....perheen jäsenet eivät ymmärtäneet enää mistään mitään....Lähetystyöntekijä jatkoi: Muuten joudutte helvettiin.