Voiko saada ortodoksisen vihkimisen, jos toinen on ortodoksi ja toinen on esim. helluntalainen, baptisti tai vapaa kirkkolainen (ei kuitenkaan kuulu luterilaiseen kirkkoon)?
Vihkiminen
yksi ortodoksi
10312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
aivan hyvin itse olin silloin luterilainen ja mies sekulääri ortodoksi ja ulkomaalainen ei edes muistaakseni kirkon jäsen en muista liittyikö.Kuopiosta taisi tulla tai jostakin Piispa Johanneksen hieno plakaatti että meidät voi vihkiä.Rovasti taisi myös jututtaa.
Mies tosin viihtyi avioliitossa kuten oletinkin vain siihen asti että sai pysyvän oleslelulupansa.Nyt on tuonut ex-tyttöystävänsä kotimaastaan tänne ja heillä on lapsia työpaikat lainat ja ilmeisesti kaikki hyvin. :)
jos tuleva puoliso kuuluu KRISTILLISEEN KIRKKOON, esim. luterilainen, katolinen, mitä muita niitä nyt on. Kirkkoon kuulumattomista en ole varma, katsopa ortodoksi.net-sivustolta, sieltä luulisi löytyvän tai kysy joltain papilta!
on ortodoksi kirkon virallinen sivusto josta voit katsoa alueeesi seurakunnan ja saat yhteystiedot .Voit kysyä asiaa sieltä.Jos olet ortodoksi tietänet varmasti kuinka ortodoksisessa kirkossa menetellään.
ortodoksipoika ja etsin ja etsin ortodoksityttöä. Ei löytynyt, muuta löytyi luterilainen Reija. Retuksi sitä kutsuttiin. Kyllä meillä oli ihan ortodoksiset Retun vihkiäiset että joo, onnistuu se.
kihlakummppaneista on ortodoksi ja toinenkin kastettu kristitty, niin silloin Kirkko voi vihkiä ortodoksiseen avioliitoon. Ei-kristityn esim muslimin, juutalaisen tai pakanan kanssa Kirkko ei vihi jäsentään.
juutalaisen, eivätkös hekin ole kristittyjä ja Jeesuksenkin kumppaneita?
niin? Etkö muka tiedä, etteivät juutalaiset usko Jeesukseen? Heillä on oma vanha lakiuskontonsa. Jeesusta he pitävät harhaopettajana ja huijarina. Muslimit eivät myöskään usko Jeesuksen olevan Jumalan poika ja Vapahtaja, mutta myöntävät hänen olevan profeetta, mutta ei tietenkään yhtä tärkeä profeetta kuin heidän oma profeettansa Muhammad.
Juutalaisista tuota.Muslimeista tiedän että he eivät usko pyhään kolminaisuuteen siksi näin se on tietysti yksi pointti.Mutta kyllä he raamattu on heille yksi pyhistä kirjoituksista.Ja vaikka Muhammed on korostunut palvonnasta lähinnä en tiedä muuten miksi vaikkei se tule ilmi mistään heidän uskonnollisista pakollisista kirjoituksista Muhammedista puhutaan enemmän.Hän itse Mohammed kielsi kuten Jumalakin että ihmisiä ei saa palvoa se on synti pitää epäjumalia.Muslimit pitävät kuvia ja ristejä esineiden palvontana tämä johtuu tiukasta monoteistisyydestä.
Juutalaisuudesta en tiedä paljoakaan.Pitäisi lukea Tanakh että voisin kommentoida lisää.
TaNaK on sama kuin kristittyjen Vanha Testamentti (Toora, Nebiim we Ketubiim = laki (tai oppi), profeetat ja kirjoitukset = VT). Jos olet kristitty, olet varmaan lukenut Vanhaa Testamenttia. Kristityillä ja juutalaisillakin on syntiä pitää epäjumalia. Silti he suutelevat Raamattua ja kristityt lisäksi ristiä ja ikoneja. Kunnioittaminen ja palvonta on kaksi eri asiaa.
Islam on Lähi-idän uskonnoista yksinkertaisin. Kristinusko on monimutkainen ja filosofinen uskonto ja lisäksi eettisesti vaativa, juutalaisuus on eettisesti ja tapakulttuurellisesti vaativa, islam taas sopii oppimattomille.
toisen pitää olla ortodoksi ja toisen joko luterilainen tai katolinen.