"Saksa ei Lapin sotaa halunnut"

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Tutkimus Saksa ei halunnut Lapin sotaa/1135260217860

Uusi tutkimus vahvistaa sen käsityksen, että Lapin sodan syyt löytyvät Moskovasta.
17303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ei toki. Eikä halunneet polttaa kaupunkeja ja kyliä, ei toki. Saksalaiset- etekin natsit olivat kilttejä.

Äänestä
  • Maailmansodat oli yhtä suurta tuhoamista ja suuria valheita täynnä.Eihän ne johtajat itse sodi ja ne kaikki tausta henkilöt asioiden takana.
    Ihmiskunta on yhtä suurta kusetusta täynnä.Moni asia ei ole sitä mitä annetaan ymmärtää.

    Äänestä

  • Kusela kirjoitti:

    Maailmansodat oli yhtä suurta tuhoamista ja suuria valheita täynnä.Eihän ne johtajat itse sodi ja ne kaikki tausta henkilöt asioiden takana.
    Ihmiskunta on yhtä suurta kusetusta täynnä.Moni asia ei ole sitä mitä annetaan ymmärtää.

    kaikista kusetus sodista kaikkein suurin,3.maailmansota.Tuntuu siltä,että nykyjohtajilla ei enää ole todellista ideologista syytä alkaa sotimaan.Noh,ainahan sellaisen voi keksiä vaikka näin:"Sun pärstäkertoimes nyt vaan alko hyppiin mun silmille,mitä jos poistuisit elävien kirjoista". Hulluuksiin ei tunnu tulevan loppua,ennen kuin ne on eletty,ja todettu,että miksi senkin piti tapahtua.Elämä itsessään tuntuu olevan yhtä hulluutta.

    Äänestä

  • ne olivat; jodladadididi jodladadiduu! Läpikulkemisesta tehtiin kaksi sopimustakin korkealla tasolla. Läpikulkeminen kohdistui pääasiassa itään, virallisesti Norjaan. .

    Idässä oli yllätysvastus, kirottua suota ja korpea, jotka tyhmät eivät ymmärtäneet blitzkriegistä ja Panzer I-III tuotteista. Alppijääkärit joutuivat palaamaan kulttuurin pariin jodlaamaan ja viemään parven naisia mukanaan, osan Saksaan ja Itävaltaan asti, osan vain puoliväliin.

    Äänestä

Muuten Suomi olisi miehitetty.
Sakut olivat perääntyvinään ja Suomi hyökkäävinään.
Tuhoa piti kumminkin saada aikaiseksi,vaikka patit oli lopussa.

Äänestä
  • Onpa termi "Näennäisota"

    Äänestä

  • miehittäjä ajettiin pois. Enontekiöltä sen tie vei Berliiniin, jota jo tuhottiin. Olisiko taas kerran uhkuttu ja puhkuttu pidättämätöntä voimaa ja ylimieltä, ja ihan hukkaan kaikki? Ei se nimittäin ollut ensimmäinen limbo sakemanniltakaan!

    Äänestä

Tuo on ollu, jos vain on lukenut suomen sotahistoriaan liittyvää kirjallisuutta. Eikä sitä Lapin sotaa halunneet suomalaisetkaan. Kyllä se Moskovassa ehdot päätettiin siinä vaiheessa kun saksan meno alkoi tyssäämään Neuvostoliitossa ja maailmalla. Suomi joutui 1939-1944 taistelemaan äärirajoilla sekä taiteilemaan poliittisesti ja kaikin puolin, jotta säilytti itsenäisyyden.

Äänestä
  • joutui sotaan, juuri noiden kahden valtionjohtajien hulluuden vuoksi.

    Äänestä

  • Igor Isomuna. kirjoitti:

    joutui sotaan, juuri noiden kahden valtionjohtajien hulluuden vuoksi.

    Niin. Puolijuutalainen (täysihullu) Stalin vs puolijuutalainen (täyshullu) Hitler. Täysjuutalaiset onkin tuttuja rahamaailman huipulta, heidän mielenlaatunsa on arvailujen varassa.

    Äänestä

Ilman Saksaa ei vaan olisi tullut niitä muitakaan sotia jotka Lapin sotaan johti. Saahan sitä yrittää kilpeä kiillottaa, jos vaikka joku uskoiskin.

Äänestä

Sopiiko kysyä että kuka tämän nollatutkimuksen tilasi ja kuka maksoi? Mäkin olisin voinu sen meinaan tehdä eikä olis montaa kirjaa tarvinnu avata.

Äänestä

Saksalaiset olisivat muutenkin olleet lähdössä mutta suomalaisten piti vielä mennä kaivamaan verta nenästään, olisivat antaneet saksalaisten poistua kaikessa rauhassa, tuskin siitä Moskovassa olisi saatu tietää ja vaikka olisikin niin ei se välttämättä olisi sotaan johtanut.

Äänestä
  • Typerys!

    Äänestä

ympäri eurooppaa poistuessaan hävinneenä, lappi ei ollut ainoa.

Äänestä

Väärennetty,yksi esimerkki on tämä Lapin sota.Kukaan ei varmaan tiedä,että suomalaiset ampuivat tämän sodan ensimmäiset laukaukset.Rovaniemi syttyi palamaan ammusjunan räjähdyksestä,kun suomalaiset sen miinoittivat.Lapin sota on aihe,jota varsinkin vasemmistopunikit/selkäänpuukottajat ovat muokanneet mielensä mukaan ja vielä se kuinka tämä propagandapaska on uponnut suomalaisten päähän.

Äänestä

Saksa oli tuossa vaiheessa jo käytännössä hävinnyt sodan. Tietenkään se ei halua tuollaisessa tilanteessa uutta rintamaa, kun vanhaihoistakaan rintamista ei selvitä.
Neuvostoliitto taas tarvitsi lisävoimaa Keski-Euroopan valtaamiseen. Kiire oli, kova muuten länsiliittoutuneet olisivat vallanneet Berliinin yms.
Yksinkertainen ratkaisu Neuvostoliitolta oli laittaa Suomalaiset sotimaan Saksaa vastaan. Suomen vaihtoehdot oli joko myöntyä ja säilyä edes jotenkin itsenäisenä valtiona tai kieltäytyä ja kokea sama kohtalo, minkä Baltian maat kokivat,

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


illluminatus kirjoitti:

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Tutkimus Saksa ei halunnut Lapin sotaa/1135260217860

Uusi tutkimus vahvistaa sen käsityksen, että Lapin sodan syyt löytyvät Moskovasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu