orjatyövoimaa suomessa

politiikoilla ei vas

thaimaalaisia marjanpoimijoita suomessa orjatyöläisinä pohjoissuomessa.erityisesti lapinliha rovaniemeltä ja pietarsaarelainen riitanherkku on kunnostautuneet köyhien poimijoitten riistossa.
marjan kerääjät ovat 20h- 23h tuntisilla marjan poiminta päivillään yrittäneet ansaita matkakulunsa suomeen takaisin.ilman minkäänlaista tapaturma ja sairasvakuutusta, raataneet riistäjien hyväksi vuodesta toiseen metsissä. tämänvuotinen thaimaalaisen marjan kerääjän kuolema kemijärven metsään.!!
mitään korvausta marjan keräyttäjä yhtiöt eivät aiokkaan maksaa. ei edes hautajaiskuluja.
miten tämmöinen ihmiskaupan muoto saa jatkua eu - suomessa vaan.??
parhaillaan kemijärvellä kerätään kuollen omaisille avustusta.
vuodesta toiseen on on seurakunnat keränneet kerääjille vaate avustusta että tarkenevat kylmässä raataa,eivätkä palellu metsään .lapin kansan nettisivulla kuva thaimaalaisten ruokanuotio paikasta .
jossa ovat syöneeet metson nälkäänsä elokuussa ,jonka ovat onnistuneet pyytämään.

2

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lepsua on

      Raksoilla on niitä 2 eskoo/tunti ukkoja alihankkian, alihinkkian.... alihankkian toimesta. Eduskunnan edessä OLI menttu, jossa on se musa-mökki ja siinäkin käytettiin ORJIA aivan surutta. Hallitus EI TEE MITÄÄN, kun silloin heittin omat yksityis hommat kärsii ja tulot tippuu. Epärehellistä homma nykysin kaikki täällä suomessa.

      Sitten HUIJARIT värvää niitä hölmöläis ihmisiä poimii marjoja, kun oman maan väki ei jaksa. Homma olis helppo hoitaa, kun HALLITUS vaan viittis SÄÄTÄÄ LAIN, joka pakottaa vaikkapa hoitamaan tämän ulkomaalais orjien palkkaamisen tiekemmilla ehdoilla. Thaijokatai maasta tulis TÄNNÄ suomee muutamia henkilöitä OPPIMAAN mitä siinä duunissa oikeen tehdään ja nämä sitten kertoisivat omalla KIELELLÄÄN tuleville orjille mitä he tekevät. Soppariin NIMI ja nämä sitten vielä toimitettas MINISTERIÖÖN ja ministeriö tekis tarkistukset, kun orjat tulee suomeen ja ovat tegneet pari viikkoo töitä. Jos joku valittas orjista, et on kustu silmille, niin suomessa oleva FIRMA sais saatanmoiset sakot.

      Ei oo vaikeeta laittaa asiat kuntoon, ei todellakaan. Hallitus kaivaa vaan nenää ja räkii kattoon. Sellasella tavalla ei synny mitään.

    • Örnulf

      Siis että miten saa jatkua Suomessa? Etkö sinä ollenkaan lue kokoomuksen ja elinkeinoelämän keskusliiton linjauksia halpatyövoimasta? Olet nähnyt vasta alun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      118
      3130
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2172
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2098
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1968
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1172
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      925
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe