Puolustus sössii

Åboy

Ässät on näköjään aina vaikea TPS:lle jostain kumman syystä. Viime kaudella TPS voitti Ässät vain kerran mutta voitti silti mestaruuden. Poteeko TPS jotain Ässä-kammoa, vai mitä tämä on?
TPS:n puolustus oli eilen onnetonta. Tuntuu että ukot puolustuksessa touhuavat jotain ihan merkiteksetöntä ja koheltavat kuin päättömät kanat. Ässät veivasivat TPS:n puolustuksen kebab-kioskilee kerta toisensa jälkeen.
Ylivoima ei toimi parhaalla mahdollisella tavalla koska 5-3 tilannetta ei pystytty hyödyntämään. Kahden ukon ylivoima täytyy osata hyödyntää. Engrenkään ei ollut viime kevään tavoin huippuiskussa, pitäisköhän toi Leggio kutsua takaisin että saataisiin kunnon kilpailuasetelma aikaseks ja nähtäisiin viime kevään tavoin Engrenin huipputorjuntaa?
Ässät pelasi hyvän pelin ja nylki mestarin, josta täytyy pitkin hampain antaa täysi tunnustus. Tepsillä on jokaisella osa-alueella huimasti parannettavaa. Ensimmäiseksi puolustus täytyy saada ymmärtämään että näissä peleissä ei ole varaa rusettiluisteluun.

1

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cxczxccc

      kyllä tällä kaudella tulee mestarille useampiakin nylkemisiä, ehkä kierroksesta toiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1349
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      62
      809
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe