Nythän on niin että monet paljon työtä vaativat työt ovat siirtyneet paljolti kaukoitään tai vähintään viroon.
Lähdetään siitä että Suomessa työntekijän olisi saatava vähintään tonni käteen kuussa tullakseen toimeen. Eli verotus pitäisi alkaa vasta tonnin jälkeen. Tällöin ei työnantaja joutuisi maksamaan yli tonnia sen vuoksi että siitä osa menisi verottajalle. Jo tällä saataisiin työpaikkoja lisää.
Vielä tehokkaampi vaikutus saadaan kun lisätään tähän perustulo 500 euroa. Eli työntekijä saa 500 perustuloa ja palkkaa 500 euroa. Kun työnantajan palkkakustannus on vain 500 euroa, niin jo alkaa työpaikkajen siirtyminen muihin maihin loppumaan.
Tästä hyötyvät kaikki. Työntekijä saa tonnin kouraan kuussa ja työnantaja työvoimaa kilpailukykyiseen hintaan. Iso osa perustulosta tulisi takaisin yhteiskunnalle työtekijän kauppaostoksissa alv:n muodossa ja yrityksen maksamina veroina.
Stoppi tyopaikkakadolle
3
860
Vastaukset
- ennen...
oli tehtaissa kyltti, jossa luki työhönotto. Töihin pääsi helposti ja hommat opetettiin paikan päällä. Tämä oli aikana, jolloin työvoimakustannukset oli kohtuullisella tasolla ja siis työpaikkoja oli.
Nyt kun iso osa teollisuudesta on kadonnut jonnekkin muihin maihin, niin ihmetyttää että onko nyt asiat paremmin? Nyt on monilla aloilla palkat nousseet, mutta työttöminä,työharjoittelussa tai jollakin kursseilla on satoja tuhansia ihmisiä.- haluaisin...
yhteiskunnan, jossa kaikilla on mahdollisuus koulut käytyään mennä töihin, paiskia töitä ja päästä aikanaan eläkkeelle.
Tätä mahdollisuutta ei nykyjärjestelmä tarjoa.
- Meitsi.
Yksinkertainen ja loisteva idea.
Kuitenkaan tätä ei kukaan Suomessa aja, koska kyseessä on kannustava ja byrokratiaa karsiva asia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1225585
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954831Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404784Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682235- 1222136
- 1081827
- 2561587
- 3731328
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591161- 2241160