kaikille kansanedustajille kyselyn miten he suhtautuvat pakkoruotsin poistamiseen ja vapaankielivallinnan mahdollisuuteen Suomen kouluissa, kerron myöhemmin kun olen saanut vastaukset kaikilta tai useimmilta edustajilta, ensimmäiset vastaukset tuntuvat ainakin lupaavilta vapaaehtoisen ruotsinopetuksen puolesta.
Laitan tänne sitten nimilistaa jotka kannattavat pakkoruotsia ja ketkä ei.
Laitan tänne sitten nimilistaa jotka kannattavat pakkoruotsia ja ketkä ei.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Painetta vain ehdokkaille. Poliitikko ei lopulta ole uskollinen muulle kuin äänimäärillleen.
Kysyin itse samaa edellisten vaalien alla s-postilla. Kysyin myös miksi suomenruotsalaisten lasten koulunkäytiin panostetaan enemmän kuin suomalaisten ja maahanmuuttajien.
Joku änkyrä alkoi urputtaa kysymyksestä. Yksi sveko syytti rasismista.
sinulla on ollut jotain muuta tekemistä...muuta kuin kaljan juontia siis :D
Toimet pakkoruotsia vastaan merkitsevät. Ei pelkät mielipiteet. Mielipiteen voi muuttaa vaalien jälkeen.
Lista jonne merkataan ne polittikot jotka takuuvarmasti ovat jo toimineet pakkoruotsia vastaan. Lista on varmempi eikä siitä tule liian pitkä. Tällöin politikkolla on odotettavissa suurempi äänipotti jos puhtaita poliitikkoja on vähemmän.
Poliitikolla pitää olla oikeata näyttöä tekemisistään pakkoruotsin poistamiseksi jo ennen vaaleja. Ei pelkkiä tyhjiä sanoja tai pohdiskelua. Esim. Soininvaara on edelleen tukevasti pakkoruotsittaja kirjoituksensa mukaankin ja myös tekemistensä perusteella.
vastauksia tulee kansanedustajilta, laitan kun olen saanut lisää sähköpostia, joidenkin kannan tiedän jo etukäteen, mutta odottelen rauhassa ja mielenkiinnolla vastauksia oman vaalipiirini edustajilta.