On vai ajan kysymys koska rytisee ja kunnolla.asumme vastapäätä päiväkoti ankkaria jankalla,aitiopaikalta tulee tätä järjetöntä kohellusta seurattua, kapealla(ei edes norm tien leveys) vielä autoja parkissa siellä täällä, tekee kadusta todella vaarallisen.TÄÄLLÄ niitä hidasteita tarvitaan JA NOPEASTI ennen kuin napsahtaa..... ps.mitä veikkaatte, tuleeko hidasteet ennen vai jälkeen kun rysähtää ?????????????
Janka/Ankkarinraitti/päiväkoti missä hidasteet.....
Hirveetä kattoo....
10566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
jalankulkijoilla on aina oikeus joka tilanteessa. Sikisi siellä ei ole jalkakäytäviä kuten olet huomannut. Autoilija "väistää" aina kun ihmisiä siellä kadulla (ajoradalla liikkuu).
Ne joilla on tarve kaahata, ajavat täysillä ja sitten kiinnittävät kaiken huomionsa hidasteen kohdalla jarruttamiseen/väistämiseen, ja kun hidasteen yli on päästy, niin ei kun hanaa taas ja hirveä kiihdytys. Tavattoman epäekologinen ratkaisu tuo hidaste, energiaa kuluu jarruttamiseen ja kaasuttamiseen. Myös talvella lumen auraaminen hankaloituu töppyrän kohdalla. Ehdottaisin vaan tiukkaa nopeusrajoitusta, tosin se taitaa jo ollakin jos kerran kysymyksessä on pihakatu, niinkuin tuo edellinen kirjoittaja totesi.
Jos töyssyjä on tarpeeksi paljon niin kyllä ne vaikuttavat. Sitäpaitsi autoaan duunaavat amikset lienevät niitä pahimpia kaahareita. Heidän puskureillaan ei töyssyistä mieluusti ajella, joten saattavat kiertää toista kautta. Tai ainakin ajaa todella rauhallisesti, koska autoon on tuhlattu koko omaisuus.
Laitetaan sitten kaikki kadut täyteen töyssyjä niin maailma pelastuu?
Tulihan se AMISVIIKSI kommentti sieltä......pipo/lippis hemmot näyttää,kas kummaa eniten koheltavan. ps.asiallisia kommentteja kiitos !!! esim:lapsiperheiltä jotka alueella liikkuvat.
Tästä naapurista seurattuna ei tunnu kukaan tietävän ajavansa ns:PIHAKADULLA sen verran rempseätä menoa näyttää olevan.HUH HUH !!!!!!!!!!!!!!1
ettei nimimerkki "Enska jr" ole sama kirjoittaja kuin viestiketjun aloittaja "hirveetä kattoo" ?
Ei toi nopeus oo ainut ongelma,mutta kun junailijankadun pihasta mannet on "ostanu" parkkipaikan,niitähän ei tunnetusti säännöt koske,usein seisoo monta tuntia peräkkäin valkoinen Toyota junailijankatu1 pihassa,ja turha soitella johki pysäköinnin valvontaan,jos sakko tulee,niin mannehan ei maksa
aivan kahelia koheltamista edelleen !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jos joku tarvitsee utta etu/muuta puskuria niin tänne vaan "kytikselle" ja kurvailemaan, ei tartte kauan "odotella"kun napsahtaa.............ei kolmioita ym ym TERVETULOA !!!!!!!!!!!!