HBL tiedottaa keskustelunsa säännöiksi, että se julkaisee vain ruotsinkielisiä tai muilla pohjoismaisilla kielillä kirjoitettuja tekstejä ja että se poistaa jälkitarkastussa epäasialliset, loukkaavat, lainvastaiset ja suomenkieliset tekstit.
HBL:ssä on nähtävissä paljon puhuvia valkeita aukkoja niissä kohdissa, joissa on ollut tuota "epäasiallista, lainvastaista, loukkaavaa tai suomenkielistä tekstiä."
"Hbl.fi tillåter anonyma kommentarer men skriv sakliga inlägg och respektera andras åsikter. Kritik av andras åsikter är givetvis tillåtet
På hbl.fi publiceras kommentarer på svenska och de andra nordiska språken. Redaktionen har rätt att redigera eller avlägsna inlägg som är osakliga, är kränkande eller bryter mot lagen. Alla inlägg efterhandsgranskas av moderatorn.Vem som helst kan anmäla en kommentar. Den kommer då att granskas av moderatorn som fattar beslut om kommentaren får finnas kvar eller avlägsnas..."
HBL:ssä on nähtävissä paljon puhuvia valkeita aukkoja niissä kohdissa, joissa on ollut tuota "epäasiallista, lainvastaista, loukkaavaa tai suomenkielistä tekstiä."
"Hbl.fi tillåter anonyma kommentarer men skriv sakliga inlägg och respektera andras åsikter. Kritik av andras åsikter är givetvis tillåtet
På hbl.fi publiceras kommentarer på svenska och de andra nordiska språken. Redaktionen har rätt att redigera eller avlägsna inlägg som är osakliga, är kränkande eller bryter mot lagen. Alla inlägg efterhandsgranskas av moderatorn.Vem som helst kan anmäla en kommentar. Den kommer då att granskas av moderatorn som fattar beslut om kommentaren får finnas kvar eller avlägsnas..."
Vastaukset 11
Vanhimmat
Eikö suomi muka ole pohjoismainen kieli? Vieläpä varmaan toiseksi yleisin pohjoismainen kieli!
Kantelu vähemmistövaltuutetulle, eikö Suomenkielen poistaminen ole rasistinen teko Suomenkielisiä kohtaan..? Onko todella noin lainvastasii Suomenkieliset teksitit hih..hih..
på svenska och de andra nordiska språken.>>
Suomi on siis jo muuttunut Baltiaksi, missä ei puhuta ruotsia...
Yes, yes, yes.
HBL on yksityisen omistuksessa ja he voivat tehdä mitä haluavat.
Sen sijaan YLE toimii verovaroilla, eikä ruotsinkielinen yle voi antaa lehdistötiedotetta, että se hyväksyy vain pohjoismaiset kielet, koska se toimii SUOMEN yleisradiossa suomalaisten verovaroilla ja lupamaksuilla. Sveska yle ei siten voi poistaa suomenkielisiä tekstejä sieltä svenska yle:n kommentointimahdollisuuksista.
Siirtykää sinne!
Vaikka tosin siellä on ruotsinkieliset moderaattorit.
...mutta yllättävät paljon siellä näkee suomen kieltä.
Kokeilkaa.
HBL saa poistaa jos niin päättää.Muttajos YLE ei julkaise suomen kieltä,siitävoi jo nostaa jupakan.
Tosin, jos HBL saa valtiontukea, mutta ei suostu antamaan edes muutamalle marginaaliselle suomenkieliselle puheenvuoroa, niin pitäisikö Itälän alkaa poistaa sen samamia verovaratukia???
Taitaa Olkinuora todella kovasti vihata itseään.
Kannattaa mennä kommentoimaan joukolla suomeksi ruotsinkieliseen yleeen. esim. tämän jutun jälkeen voi laittaa vaivattomasti menemään mielipidettä.Siinä kerrtoaan, että Åbo Akademin Rkp-tutkija vaatii ruotsinkielisille(luerkp:lle) 10 kiintiöpaikkaa eduskuntaan, omaa vaalipiiriä:
"Egen valkrets för svenskspråkiga"
Grönlund vill ändå inte skapa valkretsar för andra språkliga minoriteter.
22.09.2010 20.58 - Se större bild - Bild:Åbo Akademi
De svenskspråkiga i Finland borde få en egen valkrets i riksdagsvalet, föreslår forskningschef Kimmo Grönlund vid Åbo Akademis institut för samhällsforskning. Om Ålands riksdagsmandat togs med i distriktet skulle antalet mandat bli kring tio.
- För mig är det en fråga om folkgruppernas representativitet, säger Grönlund.
Enligt Grönlunds förslag skulle antalet riksdagsledamöter inte bli fler. Mandaten i de andra valkretsarna skulle minska enligt hur många röstberättigade de förlorar. Grönlund vill ändå inte skapa valkretsar för andra språkliga minoriteter.
- Finlands nationalspråk enligt grundlagen är finska och svenska, säger han.
Grönlund presenterade sitt förslag i samband med ett seminarium om valsystem som Riksdagens grundlagsutskott hade arrangerat."
Kommenttej eipoisteta,koska se on lainvastaista.
HBl poistaa kaikki suomenkieliset sueraavana päivänä.No, onhan ne jo luettu siihen mennessä, mutta arkistoon ne eivät saa jäädä likaamaan puhdasta ruotsinkielistä lehteä.
Niinpä niin.
Pohjoismaiset kielet.
På hbl.fi publiceras kommentarer på svenska och de andra nordiska språken.
Suomi ei kuulu pohjoismaihin? Kyllähän Suomi vuosittain solidaarisesti maksaa pohjoismaisen yhteistyön kuten Tanska, Norja ja Ruotsikin. Maksu lasketaan osuutena kunkin maan BKT:ta. Miksi sitten suomi ei ole pohjoismainen kieli?
Kun kansan kieltä yhteistyössä näin sorretaan, niin Suomen on irtaannuttava pohjoismaisesta yhteistyöstä ja sekin maksu voidaan panna vaikka suomalaisten vanhusten hoitoon.
Suomi ei kuulu Pohjoismaihin:
http://yle.fi/alueet/etela-karjala/2010/08/wallin_venaja_ei_saa_syrjayttaa_ruotsia_peruskoulussa_1873248.html
Itse RKP:n puheenjohtaja S.Wallin toteaa:
"Olemme Pohjoismaiden naapurivaltio".
Eli naapuri tarkoittanee edelleen sitä, että ei kuulu joukkoon, vaan sijaitsee vieressä, rajan takana. Joten siis Wallin määrittelee Suomen pohjoismaiden ulkopuoliseksi valtioksi. Jonkun pitäisi asia kertoa Kiviniemelle, niin saa laittaa eropaperit menemään.
mukselle siitä pakkoruotsia vastustavasta Stubbin mainitsemasta marginaalijoukosta.
Hurrikoneisto syytää palstoilla törkeyksiä jotta suomalaiset vastaisi samoin. Magma poimii kaikki törkeydet ja summaa ne suomalaisten piikkiin.
Ostaako Magma ip-numeroita yleltä, hesarilta, uudeltasuomelta ym?
Enirolllehan tehtiin jonkinlainen "murto", joten ip:t liene jo siten vuotaneet oikeisiin käsiin.
Mikä taho asiaa valvoo?
Mitkä tahot tietävät?
Svekosurut puhuvat kumealla rintaäänellä kaksikielisyyden eduista, kun tarkoittavat ruotsin kielen etuja.
Tämä on sitä todellisuutta toisinpäin. Suomen kieli ei kuulukaan kaksikielisyyteen?
Jopa vieraat kielet menevät toisen kotimaisen kielen ohi!