Lehtomäen lapset osakkaina!

Miksi Lehtomäki tai hänen miehensä on hankkinut osakkaita alaikäisten lasten nimiin, sillä näin ne ovat tulleet kalliimmiksi ?
Ostaakseen osakkeita lapsilla pitäisi olla tuloja, joilla he osoittavat pystyneensä myös maksamaan osakkeet. Ellei tuloja ole, niin jonkun on pitänyt lahjoittaa lapsille rahat osakkeiden hankkimiseen. Lahjoituksesta lapsien on maksettava lahjavero. Onko lahjaverot maksettu?

Jos Lehtomäki on lahjoittanut varat lapsilleen, niin osakkeiden hankinta on tullut näin ollen kalliimmaksi, kuin jos Lehtomäki olisi ostanut ne itselleen, eli jotain omitusta kierrättämistä on ilman muuta tapahtunut.

Lehtomäelle tuli kiire ilmoittaa Talvivaaran osakkeista, joita lähipiiri oli hankkinut oikein urakalla, sillä Vanhasen kohtalo alkoi pelottaa. Kepulla on taas yksi ongelma käsissään. Lehtomäen olisi syytä erota, sillä keplottelu haiskahtaa jo maallikonkin nenään, vaikka jotkut typerykset vielä uskovat Lehtomäen sepittelyihin.

14

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tavat ei muutu

      seuraavaksi joku ostaa kissalleen osakkeita.

      • omille vaan rahaa

        näkee,miten sitä rahaa on näillä kangtereilla.sioitella..köyhällä ,hyvä kun saa jonosta leipää.


      • mooouuurrrrr

        Kepulin oikeudentunto ja moraali on kuin kissa sisällä paskahädässä; kun oven aukaiset niin katoaa ja vikkelään.


    • Jokainen voi

      lahjoittaa rahaa tai omaisuuttaan kenelle haluaa. Onko se niin vaikea käsittää?

      Tottakai lahjaverot on maksettava, jos veroviranomaisen määräämät rajat ylittyvät lahjan arvon osalta.

      Vanhemmat voivat lahjoittaa lapsilleen verottomasti 2*3999 euroa kolmen vuoden välein. Ja kas kummaa, siinä ratkaisu tähänkin ongelmaan :)

      Ei salaliittoa, ei petosta, ei rötöstä, ei mitään...

      Ainoastaan sinun panettelusi Lehtomäestä jää jäljelle. Mutta sehän onkin asianomistajarikos.

      • ei vielä ratkaise kysymystä siitä, olisko Lehtomäen pitänyt ilmoittaa omistuksesta aiemmin. Lastensa huoltajana hän on nimittäin velvollinen kantamaan hyvää huolta näiden omaisuudesta. Tätä kautta voi syntyä intressiristiriiitoja hänen ympäristöministeritoimessaan, jos siinä joudutaan käsittelemään kaivosteolloisuuteen liittyviä ympäristöasioita.

        Voi myös ihmetellä sitä, miksi ympäristöministeri on lastensa kautta hakeutunut tällaiseen sidokseen kesken ministerikauden. Olisi luullu ympäristöministerin ymmärtävän, että kaivosteollisuus on jatkuvasti esillä ympäristökysymyksissä.


    • pitää tehdä, jos on saanut samalta lahjoittajalta vähintään 4000 euroa kolmen vuoden aikana.

      Tämän päivän Hesarissa emeritus professori Erkki Havansi kirjoittaa huoltajien velvollisuudesta hoitaa hyvin huollettaviensa omaisuutta. Näin ollen tuntuu selvältä, että pikkulapsen omaisuus on aina rinnastettava vanhempien omaisuuteen jääviyskysymyksissä. Vasta siinä vaiheessa, kun alaikäisellä on lain mukaan itse valta päättää omasta omaisuudesta, tilanne muuttuu. Tämän vuoksi vaikuttaa siltä, että Lehtomäen olisi pitänyt ilmoittaa tämä kytkös jo ajat sitten ja ns. vapaaehtoisuus ilmoittamisessa koskee vain hänen puolisonsa omaisuutta.

      Tottakai kaivosyhtiön omistaminen ja ympäristöminsiterinä toimiminen ovat jo lähtökohtaisesti niin herkkä asia, että Lehtomäen harkinta on tässä pettänyt siltä osin, ettei hän ole ilmoittanut omistusta heti, kun se syntyi. Siis tässä laajemmassa muodossa. Kepussa näyttää olevan laajemmin vallalla Timo Kallin esiintuoma ajatus siitä, ettei tarvitse tehdä mitään, jos ei laissa ole sanktioita. Näille ei tule mieleenkään, että tällaisten kytkösten ilmoittaminen on lain sanamuodoista riippumatta yhteiskunnallisesti tärkeä asia. Kun asian kanssa vetkutellaan, se herättää suuria epäluuloja kuten on käynyt nyt Lehtomäen kohdalla. Mari Kiviniemen kohdalla spekulaatiot elävät myös villeinä, kun hän vastustaa avoimuutta ja läpinäkyvyyttä, jos laki ei sitä sanatarkasti vaadi.

      • hyssykät sitä

        jälkiviisauden määrää mitä taas juristi hönö lataa kehiin.

        Näiden muutaman päivän aikana, jotka asia on ollut tiedossa, on lehdistö tutkinut kissojen ja koirien kanssa kaikki Lehtomäen lausunnot ja päätöksiin osallistumiset moneen kertaan.

        Valitettavasti lehtien suureksi harmiksi mitään moitittavaa ei ole löytynyt.


      • Samalakikaikilla
        hyssykät sitä kirjoitti:

        jälkiviisauden määrää mitä taas juristi hönö lataa kehiin.

        Näiden muutaman päivän aikana, jotka asia on ollut tiedossa, on lehdistö tutkinut kissojen ja koirien kanssa kaikki Lehtomäen lausunnot ja päätöksiin osallistumiset moneen kertaan.

        Valitettavasti lehtien suureksi harmiksi mitään moitittavaa ei ole löytynyt.

        Lehdistöhän on se esitutkintalain mainitsema tutkintaviranomainen.


    • Ei enempää

      Lapselle voi antaa verovapaasti alle 4000 eur joka kolmas vuosi.

    • venkoilua jota

      olemme viimeiset 7v katselleet! miksi osti lapsilleen, eikä itselleen?? ihan selvä asia!! kun ne on "lasten" nimissä ei tarvitse ilmoittaa niitä ja EI TARVITSE JÄÄVÄTÄ itseään kun antaa virallisia lausuntoja UURAANIKAIVOKSESTA YMPÄRISTÖMINISTERINÄ ja kun vielä "muutamia" kymmeniä miljoonia jakaa rahaa kaivokselle/osakkeenomistajille!!

      • BURJAN

        Tottakai lapselle pitää ostaa osakkeita jos on varaa, niin minäkin tekisin. Varsinkin siinätapauksessa jo oma salkku on täynnä, ja sisäpiiritietoa näpeissä. Onhan se järkevää ostaa nyt kun valtio takaa projektin seuraavaksi 10 vuodeksi, pelipöytä on katettu pekulanteille. Tässä on myös sellainen pointti, kun ostat lapsille nyt kehtoaikaan, niin niiden ei tarvi maksaa perintöveroa valtiollekun mamista ja papista aika jättää. Kaikki arvonnousu on lasten plakkarissa. PS : olikohan talvivaarakaupat tehty sillon just kun emäntä veti kuulemma perseet olalle useammankin kerran.


    • muiden ihmisten

      ja perheenjäsentensä sijoituksista Talvivaaraan??
      Täyttä valetta.

      • tietoinen siitä, että alle kaksi vuotiaat tenavansa ne vaan näpyttelevät kotonaan mammam tietämättä ostotoimareita Talvivaaran osakkeiden ostamiseksi. Etevät muksut tällä tomeralla emännällä.


      • sellainen parin
        Mielipidepankki kirjoitti:

        tietoinen siitä, että alle kaksi vuotiaat tenavansa ne vaan näpyttelevät kotonaan mammam tietämättä ostotoimareita Talvivaaran osakkeiden ostamiseksi. Etevät muksut tällä tomeralla emännällä.

        kuukauden tauko?

        Voisi tehdä tosiaan hyvää sinulle? Homma näkyy karkaavan pahasti käsistä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      61
      7224
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      122
      3939
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3856
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      54
      2765
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      59
      2285
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2132
    7. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      92
      2115
    8. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2042
    9. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      3
      1882
    10. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      36
      1700
    Aihe