Ihmettelen millaiseksi elämä on mennyt. Näen katujen kulmissa ja kaduilla paljon romanialaisia kerjäläisiä. He ovat hyvin päällekäyviä ja agressiivisia.
Luettuani päivittäin romanialaisten kerjäläisten tekemistä ryöstöistä ja muista rikoksista, tunnen oloni turvattomaksi liikkuessani kaupungilla. Olen myös huolissani muiden puolesta, sillä tiedän että kaupunkien kaduilla liikkuu paljon puolustuskyvyttömiä vanhempia ihmisiä, jotka ovat täysin ryöstelijöiden armolla.
Meillä on vaaleilla valittu porvarihallitus, mutta sen kiinnostuksen kohteisiin ei kuulu kansalaisten, eikä varsinkaan vanhusten turvallisuus. Tiedän että maan hallituksella on valta ja keinot puuttua romanialaisten tekemiin rikoksiin ja kansalaisiimme henkilökohtaisesti kohdistuvaan uhkaan, mutta huomaan että hallitus ei tahdo tehdä asialle mitään.
Mikä se semmoinen hallitus on, joka antaa oman maansa kansalaisten joutua muualta tulleiden häikäilemättömien rikollisten uhreiksi ?
Mitä hallitus siitä hyötyy ? En minä ainakaan luota sellaiseen hallitukseen ja enkä sellaisiin puolueisiin kuten Kokoomus ja Keskustapuolue, jotka eivät tahdo tehdä asialle mitään.
Kyllä minä tiedän, etteivät Sdp, Rkp ja Vihreät pelkästään jo periaatteellisista syistään tahdo tehdä asialle mitään, mutta sitä että Kokoomus ja Keskustakin ovat omia kansalaisiin vastaan, sitä on kovin vaikea ymmärtää.
Luettuani päivittäin romanialaisten kerjäläisten tekemistä ryöstöistä ja muista rikoksista, tunnen oloni turvattomaksi liikkuessani kaupungilla. Olen myös huolissani muiden puolesta, sillä tiedän että kaupunkien kaduilla liikkuu paljon puolustuskyvyttömiä vanhempia ihmisiä, jotka ovat täysin ryöstelijöiden armolla.
Meillä on vaaleilla valittu porvarihallitus, mutta sen kiinnostuksen kohteisiin ei kuulu kansalaisten, eikä varsinkaan vanhusten turvallisuus. Tiedän että maan hallituksella on valta ja keinot puuttua romanialaisten tekemiin rikoksiin ja kansalaisiimme henkilökohtaisesti kohdistuvaan uhkaan, mutta huomaan että hallitus ei tahdo tehdä asialle mitään.
Mikä se semmoinen hallitus on, joka antaa oman maansa kansalaisten joutua muualta tulleiden häikäilemättömien rikollisten uhreiksi ?
Mitä hallitus siitä hyötyy ? En minä ainakaan luota sellaiseen hallitukseen ja enkä sellaisiin puolueisiin kuten Kokoomus ja Keskustapuolue, jotka eivät tahdo tehdä asialle mitään.
Kyllä minä tiedän, etteivät Sdp, Rkp ja Vihreät pelkästään jo periaatteellisista syistään tahdo tehdä asialle mitään, mutta sitä että Kokoomus ja Keskustakin ovat omia kansalaisiin vastaan, sitä on kovin vaikea ymmärtää.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Yritetty uskotella heidän olevan "Vanhuksia" kunnioittavia ja arvostavia heidän kultuurissaan.
Taitaa se arvostus perustua siihen, kun näkevät Suomalaisen mummon tai papan käyvän pankkiautomaatilla ja sujauttavan rahapusiinsa muutaman sata euroa?
puolet äänesti Eu:n puolesta, joten vapaaliikkuvuus on taattu. Rosvot tulee sinne, missä on rahaa. Itse äänestin taannoin Eu:ta vastaan. Nyt saamme korjata Eu:n satoa. Eu:n jälkilöylyt ovat kovat. Luulenpa, että tämä on vasta alkua.
Mutta kuka jaksaa miettiä syntyjä syviä, mistä tämä kaikki voisi johtua. Pahemmaksi menee. Kenties kohta julkihomot tuovat niin ilkeästi homouttaan esille, että muutkin seksuaalivähemmistöt rohkenevat nostaa päätään.
sen entisessä merkityksessä. on vain hyväosaisten kähmyreiden joukko, jotka nuolevat suurpääoman (lue korruption) takapuolta. heidät palkitaan siitä hyvin, joten jonkun mummon tai pikkulapsen asiat eivät kiinnosta heitä paskan vertaa.
Mutta jonkinlainen "vallankumous" tarvitaan, vaikka näköpiirissä ei ole ainuttakaan poliittista puoluetta, mistä löytyisi täysi ryhti ja tasapuolisuuden kunnioitus, niin jotain on yritettävä, sillä tästä mennään vain pahempaan suuntaan, kun joudumme maksamaan nykyisten poliitikkoporsastelijoiden aikaansaamat velat!
Sanon jo ennakkoon, että on hullua väkeä jos nämä samat, mistään tavoista piittaamattomat omien etujensa maksimoijat jatkavat kurjaan kuntoon ajetun maamme johdossa. Turha näiden on tulla kyselemään "talvisodan hengen" perään, sitähän ne tyrimisensä päälle sitten muistuttelevat, kun viimeiseltäkin köyhältä otetaan se viimeinen lantti pois!
On aika laittaa niin kotoiset, kuin ulkoa tulleet rosvot kuriin!
Jos lakia ei kunnioiteta, jos rikollisia ei rankaista, eikö yhteiskunta ole silloin anarkian tilassa, ainakin jossakin määrin ?
Terveessä yhteiskunnassa maan hallitus ja järjestyksestä vastaavat viranomaiset pitävät rikollisuuden kurissa, mutta nyt olemme joutuneet kummaan tilanteeseen, maassamme on vieraasta maasta saapunut etninen ihmisryhmä, jonka maassa olemisen tarkoituksensa on rikollisuuden harjoittaminen ja sille sitten mukamas ei mitään voida. Aivan järjetöntä.
Olisko nyt käytävä uusi "Vapaussota" Suomessa, kun ei edes kaupassa tai muilla asioilla saa ilman ryöstämisen pelkoa voi käydä ihan kirkaassa päivän valossa.
Kaupunkien kaduilla voisi kulkea vanhusten turvapartioita, jotka muodostuisivat vapaaehtoisista ja hyvämaineisista ihmisistä, jotka käyttäen suomen lakien sallimia keinoja, estäisivät romanialaisten rikollisliigojen vanhuksiin ja muihin ryhmiin kohdistuvat väkivaltaiset teot. Mikäli mahdollista, hyvä olisi jos nämä ryhmät tekisivät yhteistyötä maan virkavallan kanssa, joka poliittisista syistä ei voi tehdä samoja tekoja, mitä vapaa kansalaistoiminta voisi tehdä.
Kielteisten tapahtumien ja ilmiöiden lisääntyminen osoittaa vain sen, ettei nykyinen omien etujensa lisäämiseen erikoistunut poliittinen korruptioeliitti ole pätkääkään kiinnostunut oman maan kansalaisten tasapuolisesta kohtelusta.
Ovat kuitenkin avanneet keinoilla ja konsteilla millä tahansa rikastuneille suunnattomasti porsaanreikiä, unohtaen mihin se johtaa. Toivottavasti nuo muualta tulleet ryöstelijät hoksivat ottaa eliitin edustajia putsattavien joukkoon.
Ai niin, unohdin, heillähän on turvamiehet ja sähköaidoin ja kameravalvomoineen koditkin. Mitä tästä opimme?
Aikoinaan Lahdessa näitä "katupartioita" , kun siellä oli harmia nuoriso "konnista". Jotain on tehtävä ja vaadittava asian parantamiseksi ei se katu ja kotirauhan vaatiminen ole mitään RASISMIA.
Se on Suomen lakien noudattamisen vaatimista kaikille ja kaikkialla Suomessa.
Todella törkeetä vääristelyä. Erilaisuus on rikkautta, kateelliset putkinäköiset suomalaiset tekevät kärpäsestä härkäsen, suurentelemalla ryöstö uutisia vihan kiihkossaan.
Vihan on loputtava, rasismi on saatava kuriin.
Etkö ymmärrä aloittaja typerys että kyse on yksittäistapauksesta, jolla verukkeella yrität leimata kokonaisen ihmisryhmän.
Maahanmuuttajat luovat tähän maahan tuhansia työpaikkoja, ovat kaivattua työvoimaa monilla työvoimapulasta pahasti kärsivillä aloilla.
Ei nyt ole kysymys, etkö ymmärrä että lakien ja asetusten tulee koskea kaikkia tasa-arvoisesti, siis rosvot kuriin, myös valkokauluksiset!
Kerrohan tilastoa millaisia työpaikkoja ja miten runsaasti maahanmuuttajat ovat Suomeen luoneet? No kebab paikkoja sekä pitserioita jonkinverran, on varmaan muitakin?
Massamuuton seurauksena tulee tietysti lisää työpaikkoja maahanmuuttokeskuksiin ja viranomaistyöhön, mutta nehän maksellaan veronmaksajien varoista.
Vihasta en tiedä, mutta jos huonommassa asemassa oleville suomalaisille tarjotaan vain raippaa, niinkuin useat poliittiset kokoonpanot maassamme ovat jo 90-luvun lamasta lähtien tarjonneet, niin mihin muuhun se voi johtaa kuin todellisen tilanteen kaikinpuoliseen tarkasteluun?
Jos vähän vaivautuisit saati kykenisit miettimään, niin huomaisit etteivät kotimaan asiat ole oikeudenmukaisesti hoidettu. Eläkeikiä hinataan ylöspäin ja kurjuutetaan/ kyykytetään ja kuntouttavaa työtoimintaa käytetään rangaistuksenomaisena keinona, sillä se maksaa kyykytetylle usein enemmän, kuin tuo toimeentuloa.
Näillä poliitikon nilkeillä onkin vain tarkoitus saatella riittävän moni tuonpuoleiseen ilman ansaittuja eläkkeitä, kun nilkit ovat pelanneet eläkevarat maailmalle!
Siis kokonaisuus ratkaisee ja se näyttää vallan rikkonaiselta.
erilaisuus on rikkautta, jokainen suomalainen on erilainen.
Olen samaa mieltä rasismi on lopetettava, enää ei saa suvaita tiettyyn väestönosaan (suomalaiset) kohdistuvaa ryöstelyä ja väkivaltaa.
Joukolla suoritetut suunnitelmalliset yksittäistapaukset ovat todellakin valitettavia.
Työpaikkojen luominen onkin merkillistä, kuinka monta eri tulkin paikkaa vielä luodaankaan?
Turvattomuushan tulee yhteiskuntamme sisältäpäin ja johtuu RAssismista!
Nämä Kadunkulmien Rikastajathan tuovat vain VÄRIÄ elämäämme ,Kysy vaikka Eva BiDeeltä.
Minä en näe kerjäläisiä, enkä ole kuullut kertaakaan, että romanian mustalaiset olisivat potkineet vanhuksia.
Tynnyrissäkö itte asustat?
Täällä meilläpäin mustalaiset tappoi tänää parikymppisen miehen.
sen vuoksi ne suosivat maahanmuuttajia, riippumatta siitä minkälaista sakkia se on.
Minä luulen etä valtakunnan korkeimmilla poliittisilla paikoilla on henkilöitä jotka yksinkertaisesti takovat rahaa ja paljon maahanmuuuttotoiminnalla.
Kaikki eivät ehkä tao runsaasti rahaa ko toiminnalla mutta saavat kuitenkin palkan veronmaksajien maksamista rahoista, otsikkonaan "maahanmuutto ja -muuttajat".
Minä ainakin halveksin tuota poliitikkoporukkaa !