Kuolema.

On tämä elonkierto meidänkin suvussa edennyt niin pitkälle että setiä, tätejä ja heidän puolisoitaan alkaa kuolla pois kiihtyvällä tahdilla. Kolmannet hautajaiset jo puoleentoista vuoteen tulossa.
Olen tuossa kummastellut näitä kuolin-ilmoituksia, jotka ovat tyyliin.

"Hän pääsi taivaan kotiin,"
"hän pääsi jumalan luo,"
"jumala kutsui hänet luokseen,"
"taivaan isä otti hänet luokseen,"
Ja näitä kuulee usein oikein pappien suusta.

Eikö kristinopin perusrakenteeseen kuulu että "taivaaseen" päästään vasta viimeisellä tuomiolla? Mielestäni tässä jokin kyllä riitelee pahasti.

6

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokin aika sitten kun ystäväni pikkusiskon marsu kuoli niin hänen äitinsä silmät kirkkaana valehteli että Lilli on nyt hamstereiden taivaassa ja sillä on siellä niin kivaa. Nojoo tavallaan tuon ymmärrän ettälohduttaakseen pikkutyttöä hän näin sanoi, mutta tuommoiset asia jää lapsen mieleen loppuiäksi, vähän 2piippunen juttu kyllä. Mutta eihän eläimet koskaan taivaaseen pääse uskovaisen mukaan.

    • Onhan se surullista, kun läheinen kuolee. Kuitenkin kysymykseesi, että ihmiset käyttävät uskontoa lohduttavana asiana, sillä läheisestä on vaikea päästää irti vaikka tietäisi hänen olevan jo kuollut ja mennyt. Uskonnolla voi herätellä toivoa siitä, että vielä näkisi kuolleen henkilön jossain uudelleen. Tietenkin esittämäsi kuolinilmoitusten mantrat ovat hieman riitaisia joidenkin uskonoppien kanssa, mutta käytännön tarkoitus on antaa lohtua ihmisille, joten säännöistä "joustetaan".

    • elämä Jumalan kanssa

      niin että Jumala luo uudet taivaat ja maan vasta viimeisen tuomion jälkeen, mutta elämän pelastettuna on kerrassaan ihanaa jo sitä ennen kuoleman jälkeen. Olotila on verrattavissa taivaalliseen.

      • lisäys eedelliseen

        että suvussasi on noin paljon henkilöitä, joilla on taivastoivo. He kuuluivat ainakin kirkkoon. Sukusi ei ole sitten mitenkään ateistien kansoittamaa.


      • Ken the Guru
        lisäys eedelliseen kirjoitti:

        että suvussasi on noin paljon henkilöitä, joilla on taivastoivo. He kuuluivat ainakin kirkkoon. Sukusi ei ole sitten mitenkään ateistien kansoittamaa.

        Se toivo on turha, sillä luotettavan lähteen mukaan suomalaiset ovat noituutta harjoittaneiden esi-isiensä vuoksi niin perisynnin raskauttamia, että meidät passitetaan kuoltuamme suoraan helvettiin kirkon jäsenyyteen katsomatta.


      • Ken the Guru kirjoitti:

        Se toivo on turha, sillä luotettavan lähteen mukaan suomalaiset ovat noituutta harjoittaneiden esi-isiensä vuoksi niin perisynnin raskauttamia, että meidät passitetaan kuoltuamme suoraan helvettiin kirkon jäsenyyteen katsomatta.

        ylpeämpi noista noituutta harjoittaneista esi-isistä kuin niistä kirkkoisistä, jotka paikkasivat tuon uskon ristiriitaisilla lupauksilla ja uhkauksilla.

        Ja tuohon aloittajan viestiin, niin ehkä se helpottaa omaisten surua, kun tietää, että vainaja pääsee parempaan paikkaan? En tiedä käytännössä auttaako se, mutta voisin kuvitella niin. Olishan se aika hurjaa, kun pappi alkais hautajaisissa paasaamaan helvetistä ja pohtimaan, että palaako se eno nyt elävältä vai päätyikö se sittenkin taivaaseen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5346
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3701
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3263
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2505
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2102
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2027
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1876
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1352
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1318
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe