Äidinkielen opetus lopetetaan

Valtion tarkoituksena on tehdä suomalaisista kirjoitustaidotonta kansaa. Äidinkielen opetus lopetetaan vähin erin kokonaan.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/09/perusoppiaineet_jaamassa_tuntijakouudistuksen_jalkoihin_2004049.html
3179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pääasia että ruotsin kieltä lisätään!

Äänestä
  • .

    Äänestä

  • Ei ihme,ettei suomen kieleen jää opetusrahoja, kun kaikenmaailman kikkarapäärikastuttajille pitää tarjota suomalaisten veroeuroilla opetusta niiden ählämikielillä. Suomessa puhtaan suomea oppikoot sen tai menkööt sinne vinkuintiaan, mistä tulivatkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kouluissa. kirjoitti:

Valtion tarkoituksena on tehdä suomalaisista kirjoitustaidotonta kansaa. Äidinkielen opetus lopetetaan vähin erin kokonaan.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/09/perusoppiaineet_jaamassa_tuntijakouudistuksen_jalkoihin_2004049.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu