pelottaa. inssi lähenee. ja tajusin just et oon päntänny oppeja niin pahasti että ihan perus asiat tuntuu pelottavan vaikeilta. mitenkä se meni vasemmalta oikealle: kytkin, jarru ja kaasu vai miten?
kytkin, jarru, kaasu, vai miten päin?
8
37360
Vastaukset
- Siitähän se kiinni
Perusasetelma on että vasemmalla on kytkin sitten keskellä jarru ja oikealla kaasu.
Muutamissa merkeissä on ollut myöskin niin että kaasu on ollut keskellä ja jarru oikealla, uusissa autoissa harvinaisempi.
Sitten muutamissa alkuperäisin ameriikan merkin autoissa (ford, chevrolet, chryuesler yms) saattaa olla polkimet aivan päinvastoin eli että oikealla on kytkin keskellä jarru ja vasemmalla kaasu.
Eli eipä sitä muita yhdistelmiä ole kuin nuo kolme, ja pääsääntö on se, että toinen jalka on varattu vain kytkinpolkimella ja toista käytetään kaasulla ja jarrulla.
Sitten tietenkin jossain malleissa voi olla vielä vasemmalle tai oikealle jalalle oma poljin esim pakokaasuhidastimelle, ja mersuissa on vielä vasemmalla poljin jolla kytketään seisontajarru, yms.
Ja sitten vielä uusissa Volvon isommissa autoissa (automaatti/robottivaihteinen) se vasen poljin ei ole kytkin, vaan sitä painettaessa kytketyy takapyörien "myötäily" päälle, kuten olet varmaan jossain busseissa nähnyt, kun ne kääntyy jyrkästi, niin takapyörätkin kääntyy päinvastaiseen suuntaan, mutta tämä vain painettaessa tuota "kytkinpoljinta" koska esim moottoritiellä nopeassa ohjausliikkeessä tuo "myötäily" heittäisi auton kyljelleen.
Mutta jos auto on tunnettua mallia, ja sanotaan 85:ttä uudempi niin vasemmalla on kytkin keskellä jarru ja oikealla kaasu. - 24423r42434332432434
Miten ei voi muistaa polkimia? Eikö siellä nyt kuitenkin 15 ajotuntia pitäisi olla autossa ollut ajettuna?
- Palkita pitää
Eihän sitä nuori ihminen ihan kaikkea voi muistaa. En minäkään muista aina edes milloin olen syönyt viimeksi, vaikka olen syönyt jo viiskytä vuotta ja vissiin ainakin kolmesti päivässä.
En muista edes puhelinnumeroani, saatikka sitten mikä on vasen. Oikean kyllä muistan ja siitä hoksaan vasemman.
Ei niitten polkimien muistamisella ole mitään merkitystä. Riittää, että kokeilet ajaessa.
Jos älykkyytesi riittää siihen, että jotain poljinta painaessasi huomaat vaikkapa auton vauhdin äkisti hidastuvan, niin se on jarrupoljin. Jos taas painat jonkun polkimen pohjaan ja ei tapahdu juurikaan mitään, niin se on todennälöisesti kytkin.
Jatka polkimien painalluksia ja pian alat oppia.
Tämä on Pavlovin teoria koirienkin oppimisesta, tosin ilman palkitsemista. Mutta ainakun vauhti vaikkapa hidastuu, niin ota karkki. Jos kiihtyy, niin ota suolakeksi.
Näin alat pian oppia.- näin on
ABC eli oikealta vasemmalla Attenc Brake Cluch
Itsekin olen ajanut helikopterilla noin 50 tuntia aikoinaan mutta silti en muista nyt suoralta kädeltä kummalla puolella on "leveyssauva" ja kummalla puolella "korkeus ja kierrosluku-sauva" mutta kyllä sekin taito varmaan muistuu mieleen noin 3 sekunnissa jos puikkoihin joskus hyppää
- Anonyymi
Oon 13 ja osannut polkimet jo ennen eskaria.
- Anonyymi
bro, meikä o kohta 21 enkä ees vieläkään tiiä mikä o polkimeet :D
- Anonyymi
Bro meikä on 25, kortti taskussa 18 asti, enkä muista polkimien järjestystä lonkalta. XD Ne voi kuitenkin helposti päätellä, sillä valtaosa ihmisistä on oikeakätisiä, jolloin kaasu on oikealla ja kytkin ei voi olla kaasun vieressä, jolloin jarrun on pakko olla siinä välissä.
Tosin tässä on hyvä mainita, että jostain syystä sain ajokortin Suomessa, vaikka en todellakaan osannut ajaa autoa, joten jouduin opettelemaan ajamisen sitten calissa lol
- Anonyymi
Vasemmalta: jarru, kaasu, kytkin on ainakin saksalaisissa autoissa yleinen asetelma
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3345309Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212686Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141571
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181533seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241454Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413