ELISA- testi viivästyneelle ruoka-allergialle?

kirnupiimäXXX

Missä tätä testiä tehdään?

8

1239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergioita on

      niitä Suomessa tehdä.

      Mullekii muutama lekuri on määrännyt jo kolme kertaa Prick-testejä niin ruoka-allergian kuin muidenkin allergioitteni selvittelyä varten ja yksi noista lekureista määräsi Prick-testien lisäksi allergeenilaputkin selkään, vaan ei niistä mitään ilmenny, kun mulla allergiaoireilu puhkeaa vasta muutamien tuntien päästä alkaen kulmakarvan kohdalta turvottaa jonpaa kumpaa silmää tai huulia, kun syön esim. yhden appelssiinin tai avokadon. Turvotuksen yhteydessä isoja punaisia plänttejä voi esiintyä ylävartalolla tai jomman kumman käsivarren sisäsyrjällä.
      Lääkärin mielestä en ole maitoallergikkokaan, kun sitäkään ei Prick-testissä ilmennyt.
      Kun lasillisen maitoa juotuani tulen vesiripulille vasta tunnin päästä, niin johan sen sanoo maalaisjärkikii ettei se maito näy Prickillä käsivarressa viidessätoissa minuutissa. Parinkymmenen minuutin päästä alkaa kyllä pierettää ja pikkusen ryhmyillä vatsaa, mutta tunnin päästä mahakipu on luokkaa kymppi ja hiki tippuu päästä ja pulssi hakkaa.
      Kun laktoosittomista tuotteista ei ole minulle apua, niin maitosokeri on syytön.

      Kyllähän se kaseiini-, appelssiini ja avokado-IgG-vasta-ainetestaus koskien myös muita allergioitani, olsi paikallaan, vaan lekuri ei niitä ole määrännyt vissiin siksi kun Suomessa niitä ei testata.

      • kirnupiimäXXX

        Viroon kai pitää suunnata. Minulla myös maitoallergiaa suvussa mutta ei näkynyt prick testissä ollenkaan. Muutenkin tuntuu turhalta käydä paria ruoka-ainetta testauttamassa jos tuloksetkaan ei näytä oikeaa.

        Miksei näitä asioita haluta kehittää???

        Lääkäri väheksyy allergioita vaikka monet krooniset sairaudet puhkeavat ja pahenevat väärästä ruokavaliosta.
        Minullakin haima on alkanut reistailemaan väärästä ruoasta.


    • Viiveellä allerginen

      http://www.mdd.fi/Pages/allergia.html

      Laitan tuossa omakohtaisesti käyttämäni palvelun "mainoksen". IGG -testejä ei "tueta" ja "tunneta" Suomessa, mutta otin riskin ja teetätin testit. Taustalla minulla oli "ärtyneen suolen oireyhtymäksi" diagnostisoitu jokapäiväinen aamuripuli ja usein toistuvat ripulikohtaukset. Itse toki tiesin, että ruoka-aineista se kaikki johtui, mutta en vuosikausien eliminointidieeteilläkään päässyt asiasta selvyyteen. Prick testitkin tehtiin lähes kaikista mahdollisista asioista, mutta allergia mekanismi prick-testeissä pohjautuukin IGE:n. Erään ravitsemusterapeutin suositeltua tiettyä sisätautilääkäriä, joka puolestaan kirjoitti lähetteen tähän testiin, sain vastauksia, jotka muuttivat oman elämäni. Testien mukaan olin allerginen lähes jokaiselle mausteelle, sekä muutamille ruoka-aineille. Nyt kun teen kaikki ruokani itse, ilman lisäaineita, ilman mausteita (suolaa kyllä käytän), syön perusruokaa (jotka onneksi testin mukaan eivät osoittautuneet allergian aiheuttajaksi) niin jokapäiväiset ripulit ovat kadonneet, ja saatan saada ripulin noin kerran kolmessa viikossa (keskimäärin). Lopputulos on varsin "tyydyttävä" muutaman satasen kuluihin nähden. ;-) Tämä onni ja autuus on nyt jatkunut jo lähes vuoden testitulosten saamisista lähtien.

      IGG -testeistä on toki kirjoitettu ulkomailla joitain kritiikkejä, mm. testien standardisoimattomuutta on haukuttu, sekä joidenkin laboratorioiden antamien tulosten epätarkkuutta (samasta verestä saatu eri tulokset :-). Muu haukku on asiantuntemattomuutta/ymmärtämättömyyttä mielestäni. Toivoisin standardisointia tosissani, ja tietenkin olisi kiva, jos testit tehtäisiin suomalaisilla ruoka-aineilla, tässä tapauksessa testit suoritettuun Yhdysvalloissa (siis veri lensi sinne, en minä) yhdysvaltalaisilla ruoka-aineilla ja testien osuvuus suomalaisittain ei ole silloin niin onnistunut.

      • kiinnostunut%&%&

        mistä pääsee noihin testeihin?


      • Viiveellä allerginen
        kiinnostunut%&%& kirjoitti:

        mistä pääsee noihin testeihin?

        Itse pääsin edellä mainitsemiinin testeihin Terveystalon (Helsingin) Kampin toimipisteessä toimivien henkilöiden kautta. Uskoisin myös Mdd:n osaavan auttaa asiassa, eli kertovan ketkä heidän kyseisiä palveluja käyttävät. Siis tämä vastaus nimimerkille "kiinnostunut%&%&", jos kysymys oli minulle.


      • kiinnostunut%&%&
        Viiveellä allerginen kirjoitti:

        Itse pääsin edellä mainitsemiinin testeihin Terveystalon (Helsingin) Kampin toimipisteessä toimivien henkilöiden kautta. Uskoisin myös Mdd:n osaavan auttaa asiassa, eli kertovan ketkä heidän kyseisiä palveluja käyttävät. Siis tämä vastaus nimimerkille "kiinnostunut%&%&", jos kysymys oli minulle.

        Omalla paikkakunnalla myös Terveystalo mutta kyselin normaaleja allergiatestejä niin heillä ei ollut mutta voinhan soittaa uudestaan ja kysyä noista IgG-testeistä koska en oikein haluaisi tuota kotiin tilattavaa nettitestiä ostaa.


    • mitäihmettäääää

      Itse sain tänään juuri nuo testitulokset postissa. Aika suureksi kysymysmerkiksi vain nousi, miksi minulla on testin mukaan vasta-aineita kaikelle lihalle kun olen yli kymmenen vuotta ollut ehdoton kasvissyöjä????! Laskee koko testin luotettavuutta. Lääkärin kanssa pitää sitten miettiä......

    • Viiveellä allerginen

      sinulle: mitäihmettäääää

      Mitä kautta sait testit, siis, mikä testi oli kyseessä (Elisa vai joku muu)?

      On todellakin kyseenalaista miksi vasta-aineita ilmenisi, jos kys. ruoka-aineita ei ole tullut syödyksi useampaan vuoteen.

      Aikoinaan allergia-sairaalassa käydessäni suomalainen lääkäri totesi, että jos heidän ainoa testikeinonsa, siis IGE vasta-ainetestit (niin, prick-testit), näyttävät allergiaa, ei se välttämättä tätä tarkoita, ja jos ne eivät näytä, niin ei sekään välttämättä sitä tarkoita. ;-) Mainitsi, että allergia-mekanismeja olisi neljä, joista nyt (tuolloin siis ja kyllä tottapuhuen ilmeisesti nytkin) on vain yksi (IGE) testit käytettävissä.

      Voi että kun toivoisin näiden IGG testien tulevan otetuiksi tosissaan meilläpäin, jolloin voitaisiin luottaa siihen, että lääkärit tutkisivat ja kehittäisivät näiden testien luotettavuutta.

      Kerro lisää testituloksista, antoivatko ne miltään osin vastaavuutta empiirisesti havaitsemiisi ongelmiisi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2513
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1758
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1598
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1593
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      1015
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      968
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      905
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      61
      866
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      854
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      65
      837
    Aihe