Jokin aika sitten tällä palstalla kyseltiin onko Heidi Hautala jonkin uskonnon edustaja. Googlettamalla nimellä löytyi tieto että hän on innokas homeopatian ja antroposofian kannattaja.
Heidi Hautala on uskis
A-teisti
18431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
"Googlettamalla nimellä löytyi tieto että hän on innokas homeopatian ja antroposofian kannattaja."
Antaisitko sen lähteen, josta tuon väitteen löysit. Olisi mielenkiintoista tietää, onko väitteen tehnyt joku salaliittoteoreetikko ja mitä muita paljastuksia lähteestä löytyy.
Seuraavalta sivulta löytyy paljon tietoja Heidin uskosta. Siis nimellä "heidi hautala homeopatia" ja Googleen:
http://www.google.fi/#hl=fi&source=hp&q=heidi hautala homeopatia&aq=4&aqi=g8&aql=&oq=heidi hautala&gs_rfai=&fp=56b7a188849ecb6e
Ok.
Lähteenä on ilmeisesti Hautalan omat puheet. Olisi mielenkiintoista nähdä alkuperäisenä, mitä Hautala on sanonut, mutta lähteitä ei oikein löytynyt.
Eli siis saatananpalvoja :) Eiks se mene silleesti että jos ei ole fundiskrisseli niin sitten palvelee Luciferia.
tämä ei tee Hautalasta uskovaista..ja tiedoksi myös aloittajalle
Mikä sitten tekee uskiksen jos ei homeopatia ja antroposofia eli Rudolf Steinerin kehittämä kristillis-teosofinen oppi? Ne vaativat uskomaan todella paljon aivan perättömiin väitteisiin. Hörhö mikä hörhö.
A-teisti aika pihalla
minä kannatan antropofagiaa
Heidi Hautala saa puolestani olla vaikka hamsteri.
hamsterin näköinen,ja syö salaattia.
Onkohan ne homo?
Helsingin Sanomien Mielipide-osastossa oli Hautalan kirjoitus 27.9. Siinä hän kritisoi sellaista kieltoa ettei islamia saisi arvostella. Hän mainitsee myös kristinuskon ja muut ideologiat ohimennen. Samassa kirjoituksessaan hän puhuu myös uskonnonvapaudesta jolla tarkoittanee vähemmistöuskontoja. Mutta saako hänen mielestään arvostella myös antroposofiaa ja homeopatiaa? Se jäi epäselväksi.
A-teisti osoittaa jälleen oman käsityksensä uskonnonvapaudesta mollaamalla toisten uskoa omien oletustensa perusteella.
Heidi Hautala toimi 1970- ja -80-luvuilla mm. Oraansuojelijat ry:ssä, jonka pohjalta perustettiin Helsinkiin ensimmäinen vaihtoehtoinen ravintola nimeltä Kasvis ja julkaistiin vaihtoehtolehteä nimeltä Uuden Ajan Aura. Oraansuojelijoita kiinnosti mm. uskonnolliset ja maailmankatsomukselliset vaihtoehdot, joista varsinkin teosofia, buddhalaisuus ja hindulaisuus nousivat esiin. Itse en koe Heidiä minkään uskonnon edustajana, vaan pikemminkin ihmisenä, joka pitää ovet auki joka suuntaan.
Googlettaa toki voi minkä sielu sietää, mutta ehkä fiksumpaa olisi lukea ihan oikeita julkaisuja ja perehtyä hieman lähihistoriaan.
kaikki ovat uskovaisia. Jokainen ihminen rukoilee viimeistään kuolinvuoteellaan.
Älä valehtele
Etkö koskaan ole nähnyt "ateistia" kuolinvuoteellaan? Minä olen - satoja kertoja. Aina "ateisti" on joko ottanut sydämeensä Jeesuksen viimeisenä tekonaan tai sitten alkanut saada pelottavia näkyjä valtavasta liekkimerestä juuri ennen lähtöään.
'Etkö koskaan ole nähnyt "ateistia" kuolinvuoteellaan?'
Kaksi, kumpikaan ei jeesuksia tai muitakaan satuolentoja rukoillut, tai nähnyt liekkimeriä
'Minä olen - satoja kertoja. Aina "ateisti" on joko ottanut sydämeensä Jeesuksen viimeisenä tekonaan tai sitten alkanut saada pelottavia näkyjä valtavasta liekkimerestä juuri ennen lähtöään.'
Älä valehtele, eikö hihhuli joudu helvettiin valehtelusta, vai onko valehtelu vääräuskoisille sallittua, teillä on paljon yhteistä muslimien kanssa
Kuinkahan monta kertaa meinaat tuon lauseen vielä kirjoittaa, vai onko nuo sanat ohjelmoitu valmiiksi sinun tietokoneellesi. Varsin hyvin tiedät, että tuo väitteesi on lööperiä, mutta jaksat sitä vain toistaa, kysynkin nyt Hoitsu hki sinulta, ketä tai mitä tuollainen käyttäytyminen hyödyttää, ja kysyn tätä aivan vilpittömästi:)