7000km paahdettu. Peli pelaa kun ihmisen mieli. Edellinen talvi oli miellyttävä sekä helppo ja odotan innolla seuraavaa. Koirakin hyppää ennemmin sähkikseen kun pörrääjäautoon. Pitäisi opettaa vielä Tuijottavien Jänisten perhe mukaan. Kyllä olis ihmisillä taas ihmeteltävää. Isä/äiti (mistä niistä tietää?) Tuijottavan Jäniksen kanssa on kerran katseltu telkkaria vähän aikaa yhdessä. Sitten sitä alkoi pelottaa. Pidin ovet kuitenkin koko ajan auki. Koiran ja Tuijottavan Jäniksen yhdessäolo oli ensin arkailua mutta nyt eivät sen kummemmin välitä toisistaan. Tiedotus päättyy tähän.
Jumankavita, sähköautolla
12
296
Vastaukset
- -._.-
Mitenkä on, jos autosta loppuu virta kesken reissun, vedätkö sähköpiuhan pensasaidan läpi jonkun talon lämmitystolppaan ja latailet vorona virtaa? :o)
- Kuunkulkija-
ajossa on se että ajomatkan joutuu arvioimaan tarkemmin. "Polttoainetta" ei saa vitosen kannussa kovin helposti ja nopeasti huoltoasemalta. Pari kertaa aluksi olin uhkarohkea matkan arvioinnissa mutta sitten opin ja nyt menee hyvin.
Jos vetäisi free energyä naapurin seinärasiasta niin taloudellinen menetys naapurillekaan ei ole kovin suuri. Akusto imaisee tyhjästä täyteen n. 15kWh ja kun päiväsähkö maksaa 11c/kWh niin tekisi 1,21e. Varastaminen siis ei olisi edes taloudellisesti kovin kannattavaa. Tuolla määrällä pääsen sata kilometriä. - -._.-
Kuunkulkija- kirjoitti:
ajossa on se että ajomatkan joutuu arvioimaan tarkemmin. "Polttoainetta" ei saa vitosen kannussa kovin helposti ja nopeasti huoltoasemalta. Pari kertaa aluksi olin uhkarohkea matkan arvioinnissa mutta sitten opin ja nyt menee hyvin.
Jos vetäisi free energyä naapurin seinärasiasta niin taloudellinen menetys naapurillekaan ei ole kovin suuri. Akusto imaisee tyhjästä täyteen n. 15kWh ja kun päiväsähkö maksaa 11c/kWh niin tekisi 1,21e. Varastaminen siis ei olisi edes taloudellisesti kovin kannattavaa. Tuolla määrällä pääsen sata kilometriä.Kuinkas menopeli kulkee, pysyykö muun liikenteen mukana ? Vaikka eihän kohta taas saa ajaa kuin 80 km/h.
Entäs hankintahinta muihin verrattuna ? - Kuunkulkija-
-._.- kirjoitti:
Kuinkas menopeli kulkee, pysyykö muun liikenteen mukana ? Vaikka eihän kohta taas saa ajaa kuin 80 km/h.
Entäs hankintahinta muihin verrattuna ?saakka lähtee kun ohjus, siitä ylöspäin 110km/h hitaammin. Trimmeripotikkaa kääntämällä saisi 50% lisää tehoa hetkessä mutten taida tarvita. Muutaman tuhannen maksoi, vanha peli, -96 mallinen. Ison ranskalaisen tehtaan tekele. Orkesterikamat mahtuvat kaikki mukaan ja vielä kaksi persoonaa. 90-luvun alusta aina 2004 tehtiin aika perhanan paljon sähköautoja. Niistä vaan ei jostain syystä puhuta. Aina vaan hehkutetaan "uutta tekniikkaa" vaikka nuo olivat ihan samanlaisia jo silloin kilometriennusteineen ja muineen. PSA teki jotain yli 15.000 autoa ja Rellu muutaman tuhannen. Jopa Volkkari teki CityStromeria mutta vain 270kpl. Lähes kaikki ovat liikenteessä edelleen. Ruotsissa, Ranskassa, Saksassa ja Englannissa on sähkiksiä perhanasti. Ai niin, Toyota teki RAV4 sähköautoa joskus 2000-2002 kunnes öljy-yhtiö Chevron kielsi lisenssiinsä vedoten NiMh akkujen käytön kulkuvälineissä. Läppäreissä ja puhelimissa sai käyttää.
- -._.-
Kuunkulkija- kirjoitti:
saakka lähtee kun ohjus, siitä ylöspäin 110km/h hitaammin. Trimmeripotikkaa kääntämällä saisi 50% lisää tehoa hetkessä mutten taida tarvita. Muutaman tuhannen maksoi, vanha peli, -96 mallinen. Ison ranskalaisen tehtaan tekele. Orkesterikamat mahtuvat kaikki mukaan ja vielä kaksi persoonaa. 90-luvun alusta aina 2004 tehtiin aika perhanan paljon sähköautoja. Niistä vaan ei jostain syystä puhuta. Aina vaan hehkutetaan "uutta tekniikkaa" vaikka nuo olivat ihan samanlaisia jo silloin kilometriennusteineen ja muineen. PSA teki jotain yli 15.000 autoa ja Rellu muutaman tuhannen. Jopa Volkkari teki CityStromeria mutta vain 270kpl. Lähes kaikki ovat liikenteessä edelleen. Ruotsissa, Ranskassa, Saksassa ja Englannissa on sähkiksiä perhanasti. Ai niin, Toyota teki RAV4 sähköautoa joskus 2000-2002 kunnes öljy-yhtiö Chevron kielsi lisenssiinsä vedoten NiMh akkujen käytön kulkuvälineissä. Läppäreissä ja puhelimissa sai käyttää.
Jos Suomenkin autoista puolet olisi sähköautoja niin päästöt olisivat paljon pienempiä.
Mietin vain sitä, kun perheissä on se kakkosauto, jota pidetään kauppakassina ja lyhyillä matkoilla niin se voisi olla sähköauto.
Entä miten moottoriääni, millainen se on sähköautossa? - Kuunkulkija-
-._.- kirjoitti:
Jos Suomenkin autoista puolet olisi sähköautoja niin päästöt olisivat paljon pienempiä.
Mietin vain sitä, kun perheissä on se kakkosauto, jota pidetään kauppakassina ja lyhyillä matkoilla niin se voisi olla sähköauto.
Entä miten moottoriääni, millainen se on sähköautossa?ettei vihreys ollut päällimmäinen ajatukseni asiassa. Oli kliffaa 40v pörinäajelujen jälkeen (yli miljoona kilometriä) kokeilla jotain muuta ja täytyy sanoa että kokeilu oli erittäin onnistunut.On tietty hyvä että peli pelaa puhtaasti mutta maailman neljä suurinta saastuttajavaltiota ratkaisevat tulevaisuuden. Suomessa puheet ovat toista kun teot mm. sähköautojen rangaistusverojen osalta. Jotain priusseja hehkutetaan vaikka käytännössä mukana kulkeva sähkömoottori ja miniakut regensähköllä ovat yhdentekeviä. Ecodrive ajossa jossa ajettiin normaalin liikenteen seassa normaaliajoa oli eka priussi kulutuksessa vasta kahdeksas. Fordin ja Volkkarin vehkeetkin olivat pienempikulutuksisia ilman kommervenkkejä.
Yli 100km:n ajomatka meinaa käytännössä sitä että peli on minulla ykkösauto. Vain kaksi kertaa olen lainannut ex-vaimon tai pojan autoa.
Itse sähkömoottorista tulee vain hiljainen suihkumoottoria muistuttava ujellus mutta huomaa selvästi kuinka renkaiden ääni on kova. Eli kyllä sähköauton tulon kuulee selvästi, ei tarvita varoituspillejä muulle liikenteelle. Asiaa eli ääntä ehkä koventaa se että rengaspaineet ovat vähän kovemmat, 3,5atm. Sekin auttaa ajomatkaan. Kun tulee juuri tehtyä sileää asvalttia niin oikein pelästyy kun autoon sisälle ei kuulu juuri ääniä.
Miten tuossa autossasi tarkenee talvipakkasella? Onko siinä joku erillinen sisälämmitin?
- Kuunkulkija-
puolella niin sähkömoottorista tulee vähän lämpöä, jos vähän miinuksella niin sähkölämmitys ja paremmilla pakkasilla voi töräyttää bensapöhöttimen päälle. Lämmittää nesteen ja lämmityslaite kennoineen on ihan sama kun muissakin autoissa. Ainoa ero että nestetilavuus on vain 2,5L jolloin lämpöä tulee 1,5 minuutissa. Pöhötin ei käy kovin kauaa kerrallaan vaan kun neste on 85C niin sammuu ja kun lämpötila siinä laskee 75C niin käynnistyy taas. Oli tosi lämmin ainakin -24C viime talvena. Bensaa sain kulumaan koko viime talvena tankillisen eli melkein 8 litraa. Ajattelin duunata ilmalämpöpumpun kun ehtii ja sitä voi käyttää ilmastointina kesän tullen. Pöhöttimen voisi silloin käynnistää vasta jossain -10-15C tietämillä. Ei kävisi kovin usein etelä Suomessa. Selviäisi puolella tankillisella.
...itse olen myös haaveillut sähköautosta,aika paljon duuniajoistani on 10-20 kilometrin säteellä ja silloin sähköauton toimintasäde ei olisi ongelma,ehkä vielä jonain päivänä sellaisen hommaan
- Kuunkulkija-
kilometrikorvauksen oman auton käytöstä niin suosittelen pikapikaa hommaamaan. Ruotsi on lähin paikka käytettyjen osalta. Tosin eivät mielellään myy pois maasta noita. Saksa ja Ranska ovat myös paikkoja joissa nämä liikkuvat, tuossakin olisi käyttökelpoinen ja autovero 12.2% täällä olevan vastaavan arvosta mutta kun tuommoista ei ole niin kuitin summasta: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?__lp=9&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuels=ELECTRICITY&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=de&id=131888189&pageNumber=4 .
Tosin kun on henkilöauto niin Suomessa dieselvero taitaa tulla 60g päästöjen ja auton painon mukaan. - ///
kaippa sinä saat ne tyhjät pullot kerättyä ihan sähköautollakin. Polkuauto sopisi kuitenkin paremmin egoosi.
- Kuunkulkija-
/// kirjoitti:
kaippa sinä saat ne tyhjät pullot kerättyä ihan sähköautollakin. Polkuauto sopisi kuitenkin paremmin egoosi.
noin 2800 pulloa kyytiin. Idea on fantastinen. Näillä ajokustannuksilla tienistit olisivat loistavat. Ehdottomasti asia mikä täytyy käytännössä kokeilla. Ajatella, huomenna olen RIKAS! S-I-K-A-R-I-K-A-S!!!
Pullot täytyy kerätä yöseen aikaan mikäli haluaa pitää imagoa yllä. Onneksi led-lamppujen paristokustannukset ovat pienet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli134292"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn183095Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän652932Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1322609Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi251843Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on111814Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.3681563En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa611506Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html711485- 231214