Paljonko tiedät uskonnoista

goddeloos

35

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulos oli 14/15.

      Viimeinen kysymys oli paha. En tuntenut kuin yhden vaihtoehdoista ja tiesin sen vääräksi. Veikkaus kahdesta jäljellejääneestä vaihtoehdosta meni väärin, mikä toisaalta oli oikeudenmukaista, koska kyseessä oli puhdas arvaus.

      • Huhahhhei

        Viimeinen meni pieleen. Työkaveri (jonkinsortin vapaakirkkolainen uskova) sai, kunhan ensin käänsin kysymykset hänelle suomeksi, 5/15, eikä uskonut tulosta, vaan testi on kuulemma manipuloitu tms.


      • pekka-
        Huhahhhei kirjoitti:

        Viimeinen meni pieleen. Työkaveri (jonkinsortin vapaakirkkolainen uskova) sai, kunhan ensin käänsin kysymykset hänelle suomeksi, 5/15, eikä uskonut tulosta, vaan testi on kuulemma manipuloitu tms.

        Viimeinen meni poskelleen.

        Muut oikein. Näin ateisti tuntee uskonnon hienouksia ;-)


    • Mutta pari kolme meni kyllä ihan vain arvaamalla oikein.

    • O'ou

      Juutalaisen sapatin _alkaminen_ jotenkin hämäsi
      Katolisten ehtoollisen leipä ja viini
      Viimeinen kysymys niistä saarnaajista, 2 meni veikkaukseen ja väärin tietenkin
      Eli 12/15 :D

      • goddeloos

        Eihän tuo ole heikosti, keskiarvoa huomattavasti paremmin :)


    • Paremmin jo henkkihihut ;D

    • M@k3

      12/15 usa opettaja kohdat menivät arvaukseksi ja viimeisen kohdan saarnaajasta ei ollut hajuakaan.

    • +++++++++

      12/15, viimeisestä ei minkäänlaista käsitystä, lakikohdat arvaamalla (molemmat väärin)

    • Rompix

      14/15, tosin arvasin kaksi kohtaa.

    • Joo sama tulos tuli minullekin.
      Vastasin väärin Juutalaisten sapattiin enkä osannut nimetä keneen liittyi "the First Great Awakening".

      Kyllä se näyttäisi vahvasti siltä että ateistit tuntevat eri uskontoja hyvin.

      • oli taasen ihan itsestäänselvyyksiä kuten mihin uskontoon liittyy Krishna. Jotenkin vaikea kuvitella että jenkki-hihuille tuokin on ihan hepreaa O_o


    • huutavan ääni

      Tiesin 14 kysymystä 15:sta niin että kyllä uskovaisellakin voi olla hyvät tiedot uskonnoista.

      "You answered 14 out of 15 questions correctly for a score of 93%."

      • O'ou

        Veikkaisin, että riippuu aika paljon siitä onko lapsena jo opetettu tiettyyn uskoon ja pysynyt siinä, vai onko aikuisiällä etsinyt eri uskontojen joukosta omansa.
        Jos on lapsesta asti jossain "oikeassa" uskossa, niin eihän sitä silloin kiinnosta ottaa selvää "vääristä" opeista.


    • 10/15, mikä yllätti minut, muutama kyssäri oli sellasia, etten todellakaan tiennyt ... esim. sapatti on mun mielestä lauantaina, vaikka se ilmeisesti alkaa jo perjantaina .. Mr. Smithin uskontoa en tiennyt... USAn korkeimman oikeuden päätös opettajien oikeuksista oli hakusessa ... mutta sentä tiesin jotain.

      Näyttää todellakin siltä, että ateistien yleistieto on laajempi.

      • goddeloos

        Smitistä lohtuna sen verran että 7% mormoneistakaan ei sitä tiedä! :P (Smith on siis se joka on perustanut mormorien uskonnon:)

        Juutalaisten viikko päättyy sapattiin ja sen aika alkaa perjantaina. Tuon kuulin itsekkin vain vähän aika sitten juutalaiselta ystävältäni. :)


      • goddeloos kirjoitti:

        Smitistä lohtuna sen verran että 7% mormoneistakaan ei sitä tiedä! :P (Smith on siis se joka on perustanut mormorien uskonnon:)

        Juutalaisten viikko päättyy sapattiin ja sen aika alkaa perjantaina. Tuon kuulin itsekkin vain vähän aika sitten juutalaiselta ystävältäni. :)

        Juu, tuossa te ateistit olette kyllä etulyöntiasemassa, kun katsotte uskontoja 'laatikon ulkopuolelta', jolloin ette ole rajoittuneet mihinkään näkökulmaan, vaan voitte pyöritellä näitä juttuja vapaasti, jäämättä kiinni mihinkään ns. näkökulman vaihtamista rajoittavaan ajatukseen. Juurikin tuon vuoksi mä pidän sekä Gandhista, että Jungista, jotka molemmat ovat olleet sitä mieltä, että yliluonnollisella on merkitys, mutta eivät ole antaneet sen rajoittaa ajatteluaan. Mun esikuvat ja idolit.

        Nostan hattua teille, jotka 'scoraatte' enemmän kuin minä tuossa testissä. Tuollaiseen tiedon vastaanottamisen ja saannin avoimmuuteen minäkin tähtään.

        Siispä opin juutalaisuudesta tänään jotain uutta, kiitos sinulle siitä.


    • 3+15

      viimeistä en tiennyt.

      • chris_hitchens

        Ihan samoin - en ollut kuullutkaan yhdestäkään noista herroista. Pieleen mennyt veikkaus sotki siis täydellisen rivin :)


    • ...

      Vastasin siihen sen Graham, kun en niitä muita hulttioita tuntenut. No, 14/15, pakko elää tämän tuloksen kanssa:)

      Niin, ja olen tietenkin ateisti. Eihän tuo testi hihulta onnistuisi lainkaan,,,

      • Edvardsia en muistanut.


    • miss ei kirj.

      Pari arvausta, ja niissä tietenkin metsään.

    • Juutalaisten sapattipäivä meni väärin :(

    • Kössönöm

      Siellä näytti olevan yksi kompakin joukossa. Siis se juutalaisten sapatti. Eli se siis alkaa perjantaina, vaikka lauantai sapatti onkin.

    • -

      Sapattikysymys meni väärin samoin kuin viimeinen, josta en tiennyt muuta kuin että Jonathan Edwards on entinen kolmiloikkaaja.

      93% mormoneista tiesi Joseph Smithin uskonnon. :)

    • beenthere

      Samaan pääsin. Nuo jenkkien kysymykset pani vähän miettimään, mutta yhdellä väärällä selvisin niistä minäkin.

      Ihan tyytyväinen olen omaan tietooni asioista, kun en kuitenkaan niin innostunut noihin uskon asioihin ole.

    • 4, 6, 11, 15, meni metsään..

    • ei ole tarpeen

      kun aikoinani oli pakko lukea YO-reaalikokeeseen. Olen sitten saanut tietoja lähetyssaarnaajien elämäkerroista, kun he kertovat niissä pakanoiden elämästä ja kulttuureista.

      Ei oikeastaan kiinnosta koska olen löytänyt uskon ja pelastuksen Jeesuksessa Kristuksessa. Uskonnot eivät pelasta vaan usko elävään persoonaan!

      • weadf

        teit testin ja sen tulos nolotti sinua niin että päätit jättää sen kertomatta ja aloit kiemurtelemaan. Ja samalla omalta osaltasi myönsit testin päätelmät tosiksi. Onnittelut.


    • 42

      Viimeisen kylläkin arvasin, koska kysymys oli sen verran outo.

    • jep jep

      sabatti kysymys meni väärin, viimenen piti arvata

      • arjuuna

        Tarpeeksi, että ne ovat muodostuneet ajan myötä pahan ikuistamiseksi maailmassa.
        Budha ei ollut budhalainen, eikä Jeesus ollut kristitty, heitä on käytetty vain auktoriteetteinä kannatuksen saamiseksi uskonnoille


      • arjuuna kirjoitti:

        Tarpeeksi, että ne ovat muodostuneet ajan myötä pahan ikuistamiseksi maailmassa.
        Budha ei ollut budhalainen, eikä Jeesus ollut kristitty, heitä on käytetty vain auktoriteetteinä kannatuksen saamiseksi uskonnoille

        Mä vain diggailen tota Dionysosta ... olis mielenkiintoista keskustella jonkun toisen dionysoksen lapsen kanssa vaikkapa Corvinan jälkimakujen kirjosta ...


    • cei5

      paitsi että viimeisen arvasin. Nuo kysymykset eivät olleet edes mitään nippelitietoa, vaan perustavaa laatua olveia uskontojen kysymyksiä. Eikö nuo uskovaiset todellakaan tiedä mihin heidän pitäisi uskoa ja mihin heidän uskontonsa perustuu?

    • Atte Ateisti

      Ei hassummin, 14/15. Vika meni arvaukseksi ja arvaamaan olen huono.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      385
      8468
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2820
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1162
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      998
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      903
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      896
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      873
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      50
      831
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      802
    Aihe