Moottoritiellä

jännä uusi ilmiö.Alitehoisilla moottoreilla varustetut autot.Liittyvät rampilta motarille 60-70Km/h. 5-10 kilsan päässä sama auto on jo ohittamassa.Kestääkö noin helvetin kauan että se Zil/UAZ kiihtyy 120-130Km/h?.Eikö seiihen tavoitenopeuteen voi samantien kiihdyttää jo kiihd.kaistalla
28454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Ei tämä ole mikään uusi ilmiö eikä sitä esiinny pelkästään alitehoisilla autoilla. Joillain vaan on niin vaikeaa painaa sitä kaasua siinä rampilla vaan vasta kun päästään sinne itse motarille,silloin kyllä kaasupoljin ja vauhti löytyy ja joskus valot vilkkuu sille ohitettavalle autolle että miksei tämä voinut väistää vasemmalle kaistalle ja päästää tätä rampilta tulevaa "kaasupolkimen kadottanutta" edelleen. Tosin pääkaupunkuseudulla osataan kyllä kiihdyttää sillä kiihdytyskaistalla selvästi paremmin kuin muualla Suomessa. Vaikka ko.seudun liikennettä täällä paljon haukutaan se on kuitenkin selvästi parempaa ja toimivampaa kuin muualla. Eteenkin kun otetaan huomioon liikennemäärä joka siellä pyörii ja on aivan omilla tasoillaan mitä muun maan liikenteeseen tulee. Eteenkin näin raskaankaluston lasin läpi liikennettä katseleena.

Äänestä
  • Ei tämä ole mikään uusi ilmiö joka on Pentti jurkeleen Audi A8 automalli, eikä sitä esiinny pelkästään alitehoisilla autoilla. Joillain vaan on niin vaikeaa painaa sitä kaasua siinä rampilla vaan vasta kun päästään sinne itse motarille,silloin kyllä kaasupoljin ja vauhti löytyy ja joskus valot vilkkuu sille ohitettavalle autolle että miksei tämä voinut väistää vasemmalle kaistalle ja päästää tätä rampilta tulevaa "kaasupolkimen kadottanutta" edelleen. Tosin pääkaupunkuseudulla osataan kyllä kiihdyttää sillä kiihdytyskaistalla selvästi paremmin kuin muualla Suomessa. Vaikka ko.seudun liikennettä täällä paljon haukutaan se on kuitenkin selvästi parempaa ja toimivampaa kuin muualla. Eteenkin kun otetaan huomioon liikennemäärä joka siellä pyörii ja on aivan omilla tasoillaan mitä muun maan liikenteeseen tulee. Eteenkin näin raskaankaluston lasin läpi liikennettä katseleena.

    Äänestä

  • Audi A8 kirjoitti:

    Ei tämä ole mikään uusi ilmiö joka on Pentti jurkeleen Audi A8 automalli, eikä sitä esiinny pelkästään alitehoisilla autoilla. Joillain vaan on niin vaikeaa painaa sitä kaasua siinä rampilla vaan vasta kun päästään sinne itse motarille,silloin kyllä kaasupoljin ja vauhti löytyy ja joskus valot vilkkuu sille ohitettavalle autolle että miksei tämä voinut väistää vasemmalle kaistalle ja päästää tätä rampilta tulevaa "kaasupolkimen kadottanutta" edelleen. Tosin pääkaupunkuseudulla osataan kyllä kiihdyttää sillä kiihdytyskaistalla selvästi paremmin kuin muualla Suomessa. Vaikka ko.seudun liikennettä täällä paljon haukutaan se on kuitenkin selvästi parempaa ja toimivampaa kuin muualla. Eteenkin kun otetaan huomioon liikennemäärä joka siellä pyörii ja on aivan omilla tasoillaan mitä muun maan liikenteeseen tulee. Eteenkin näin raskaankaluston lasin läpi liikennettä katseleena.

    Mitähän yritit viestittää kirjoituksellasi???

    Äänestä

  • ABCDE+ADR kirjoitti:

    Mitähän yritit viestittää kirjoituksellasi???

    Ei Mikko itsekään tiedä mitä koettaa kertoa, Mikolla ei ole kaikki muumit laaksossa.

    Äänestä

  • Joku voi ajella hillitysti rampilla jo senkin takia, että jos auton kyydissä on vaikka jotain särkyvää, tai sitten juuri leipomosta ostetut täytekakut, jotka halutaan ehjänä perille. Rampit ovat aika jyrkkiä kaarteiltaan, eikä niissä voi esim täytekakut kyydissä ajaa kovin kovaa. Joskus myös asfalttien saumakohdat täräyttää sen verran kovaa, ettei niihinkään huvita töräyttää täysillä, vaan hissukseen. Ei kaikki ajajat ole sinkkuja, joilla ei ole muuta kuin cd-levyjä kyydissään.

    Äänestä

  • paskakärpäinen kirjoitti:

    Joku voi ajella hillitysti rampilla jo senkin takia, että jos auton kyydissä on vaikka jotain särkyvää, tai sitten juuri leipomosta ostetut täytekakut, jotka halutaan ehjänä perille. Rampit ovat aika jyrkkiä kaarteiltaan, eikä niissä voi esim täytekakut kyydissä ajaa kovin kovaa. Joskus myös asfalttien saumakohdat täräyttää sen verran kovaa, ettei niihinkään huvita töräyttää täysillä, vaan hissukseen. Ei kaikki ajajat ole sinkkuja, joilla ei ole muuta kuin cd-levyjä kyydissään.

    Kylläpä on kovia kakunsyöjiä nämä suomaalaiset. Tuntuu olevan kakku, joka toisen auton takapenkillä.

    Äänestä

ei saa ajaa hiljaa ja turvallisesti??????????????????

Äänestä
  • taisitpa missata koko keskustelun alun?

    Äänestä

"Kestääkö noin helvetin kauan että se Zil/UAZ kiihtyy 120-130Km/h?" Noita näkee tosi harvoin kiihdyttelemässä rampeilla ja aivan varmasti on kohtuu hidas kiihtymään.

Ihmetyttää tosiaan, kun ihmiseteivät saa edes uudekarheita 1,6 Golfejaan ja Octavioitaan kiihtymään rampeilta, eikä liikennevaloista, vaikka noilla perusperhevessoillakin kerkeää aivan hyvin muun liikenteen vauhtiin.
Kai se on tärkeämpää olla omissa maailmoissaan ja keskittyä enemmän siihen nenän kaivamiseen, ties miten mojovan paskalöntin sieltä löytääkään.

Äänestä

Mielummin voisi kiihdyttää siihen 120-130 km/h nopeuteen jo ennen "kiihdytyskaistaa", jolla nimellä jotkut liityntäkaistaa kutsuvat. Tosin tässä maassa on kolme tai neljä liittymää, joissa tämä ei normiautolla onnistu, mutta kun näitä vajaatehoisia löytyy joka liittymästä (enkä tarkoita tehoista puhuttaessa autoa).

Äänestä
  • Mielummin voisi kiihdyttää siihen 220-330 km/h nopeuteen jo ennen "kiihdytyskaistaa", jolla nimellä jotkut liityntäkaistaa kutsuvat. Tosin tässä maassa on kolme tai neljä liittymää, joissa tämä ei normiautolla onnistu, mutta kun näitä vajaatehoisia löytyy joka liittymästä (enkä tarkoita tehoista puhuttaessa autoa).

    Äänestä

  • Liityntäkaistaa ei tunne TLL. Se tuntee kyllä kiihdytyskaistan ja liittymistien.

    Äänestä

  • old_profile_51840 kirjoitti:

    Liityntäkaistaa ei tunne TLL. Se tuntee kyllä kiihdytyskaistan ja liittymistien.

    Voi olla. TLL:ää pitäisi korjata. Nimi on hieman harhaanjohtava... Ei sen takia, että kiihdyttämistä ei tuossa tulisi tehdä (viimeistään), vaan koska tuo vihjaa siihen, että kiihdyttäminen tulisi aloittaa vasta "kaistan" alettua, eli liittymän oikeastaan loputtua...

    Toki teknisesti ottaen, kaistaa on yleensä kilometritolkulla taaksepäin. :)

    Joka tapauksessa ihmisten tulisi ymmärtää, että liittymistä varten kiihdyttäminen pitäisi aloittaa mahdollisimman aikaisin. Termistö pitäisi muodostaa tätä mielikuvaa tukevaksi. En ole tälle asialle ehtinyt vielä aikaani uhraamaan, joten en puutu termistöön tämän enempää.

    Viimeksi eilen huomasin kaksi tapausta, jotka olivat tulossa kehä II:lta Turunväylälle länteen. Tai siis olettaisin, että olivat tulossa. Seisoivat siinä ensimmmäisen liityntäkaistan (doh) päässä vilkut päällä vasemmalle. Osaavammat kuskit painelivat ohi... Eivät olleet enää aamulla siinä, joten kaipa nuo pääsivät sitten joskus menemään.

    Äänestä

  • Kivaa ajanvietettä kirjoitti:

    Mielummin voisi kiihdyttää siihen 220-330 km/h nopeuteen jo ennen "kiihdytyskaistaa", jolla nimellä jotkut liityntäkaistaa kutsuvat. Tosin tässä maassa on kolme tai neljä liittymää, joissa tämä ei normiautolla onnistu, mutta kun näitä vajaatehoisia löytyy joka liittymästä (enkä tarkoita tehoista puhuttaessa autoa).

    tulossa Bannia Suomi24- palstoille jatkuvan häiriköinnin ja spammaamisen takia. Suunilleen kaikilta muilta palstoiltahan Mikko onkin jo bannittu. Rikostutkintapyyntö on poliisillekin tehtynä, kohta poliisi ovella ja häkki heilahtaa, Poliisi vie Mikon koneen ja Mikon isi on Hyvin Hyvin vihainen.

    Äänestä

  • old_profile_34673 kirjoitti:

    Voi olla. TLL:ää pitäisi korjata. Nimi on hieman harhaanjohtava... Ei sen takia, että kiihdyttämistä ei tuossa tulisi tehdä (viimeistään), vaan koska tuo vihjaa siihen, että kiihdyttäminen tulisi aloittaa vasta "kaistan" alettua, eli liittymän oikeastaan loputtua...

    Toki teknisesti ottaen, kaistaa on yleensä kilometritolkulla taaksepäin. :)

    Joka tapauksessa ihmisten tulisi ymmärtää, että liittymistä varten kiihdyttäminen pitäisi aloittaa mahdollisimman aikaisin. Termistö pitäisi muodostaa tätä mielikuvaa tukevaksi. En ole tälle asialle ehtinyt vielä aikaani uhraamaan, joten en puutu termistöön tämän enempää.

    Viimeksi eilen huomasin kaksi tapausta, jotka olivat tulossa kehä II:lta Turunväylälle länteen. Tai siis olettaisin, että olivat tulossa. Seisoivat siinä ensimmmäisen liityntäkaistan (doh) päässä vilkut päällä vasemmalle. Osaavammat kuskit painelivat ohi... Eivät olleet enää aamulla siinä, joten kaipa nuo pääsivät sitten joskus menemään.

    Yleensä se kiihdyttäminen aloitetaankin siinä kaistan alussa missä on se liikennemerkki, useimmiten sellainen pyöreä jossa on keltaisella pohjalla mustia numeroita, joilla ilmoitetaan suurin sallittu nopeus siitä eteenpäin. Et varmaan ole ehtinyt niitä huomaamaan kun on pitänyt pohtia mitäpilkkua kävisit täällä seuraavaksi jostakin viestistä nussimaan.

    Äänestä

  • gyukgfytufky kirjoitti:

    Yleensä se kiihdyttäminen aloitetaankin siinä kaistan alussa missä on se liikennemerkki, useimmiten sellainen pyöreä jossa on keltaisella pohjalla mustia numeroita, joilla ilmoitetaan suurin sallittu nopeus siitä eteenpäin. Et varmaan ole ehtinyt niitä huomaamaan kun on pitänyt pohtia mitäpilkkua kävisit täällä seuraavaksi jostakin viestistä nussimaan.

    Noh, nussitaan nyt sitä pilkkua vähän.

    > Yleensä se kiihdyttäminen aloitetaankin siinä kaistan alussa missä on se liikennemerkki

    Tuossa on niin monta kohtaa pielessä, etten oikein tiedä mistä alkaisi.
    1a. Se liikennemerkki (useimmiten sellainen pyöreä, jota kuvailit) ei pääsääntöisesti ole kaistan alussa. Kaistaa löytyy tilanteesta riippuen jopa satoja kilometrejä taaksepäin.
    1b. Se liikennemerkki ei kyllä ole yleensä myöskään liittymän alussa, tai missään muussakaan tarkasti määriteltävässä paikassa, vaan jossain tienpitäjän sopivaksi arvioimassa paikassa.

    Nämä nyt ovat pieniä detaileja. Se iso ongelma on tässä:
    2. Sitä kiihdyttämistä kun ei aloiteta siinä. Jos nyt edes siinä aloitettaisiin, niin hyvä. Tai vähän aiemmin, parempi. Mutta kun ei. Normaali liittyjä ajaa 50-60 km/h nopeutta siihen asti, että nopeampia alkaa mennä oikealta ohi, ja ryhtyy sitten kiihdyttämään, pyrkien liittymään liikennevirtaan jollain nopeudella 80-100 km/h. Tehokkaalla autolla tumpelo voi saada nopeuden nostettua vaadittaviin lukemiin kaistan loppuun mennessä, jolloin tilaa liittymiselle olisi sitten parasta olla.

    Toinen yleinen vaihtoehto on pistää silmät kiinni ja vaihtaa kaistaa sillä samalla 50-60 km/h nopeudella. Ovathan toki moottoritiellä tuplanopeutta ajavat väistämisvelvollisia, tai jotain.

    Osaava kuski aloittaa kiihdyttämisen siten, että kun liikennevirtaan liittyminen olisi ensimmäisen kerran mahdollista, olisi nopeus jo varsin lähellä liikennevirran nopeutta. Siitä voi sitten hienosäätää vielä pitkän pätkän, jos jostain syystä aiottuun rakoon ei pääsekään.

    Toki sujuva liittyminen vaatii autolta paljon. Perheautossakin olisi hyvä olla jotain 60-70 kaakkia, että tuo onnistuisi. Vähän kuormasta riippuen.

    Äänestä

  • old_profile_34673 kirjoitti:

    Noh, nussitaan nyt sitä pilkkua vähän.

    > Yleensä se kiihdyttäminen aloitetaankin siinä kaistan alussa missä on se liikennemerkki

    Tuossa on niin monta kohtaa pielessä, etten oikein tiedä mistä alkaisi.
    1a. Se liikennemerkki (useimmiten sellainen pyöreä, jota kuvailit) ei pääsääntöisesti ole kaistan alussa. Kaistaa löytyy tilanteesta riippuen jopa satoja kilometrejä taaksepäin.
    1b. Se liikennemerkki ei kyllä ole yleensä myöskään liittymän alussa, tai missään muussakaan tarkasti määriteltävässä paikassa, vaan jossain tienpitäjän sopivaksi arvioimassa paikassa.

    Nämä nyt ovat pieniä detaileja. Se iso ongelma on tässä:
    2. Sitä kiihdyttämistä kun ei aloiteta siinä. Jos nyt edes siinä aloitettaisiin, niin hyvä. Tai vähän aiemmin, parempi. Mutta kun ei. Normaali liittyjä ajaa 50-60 km/h nopeutta siihen asti, että nopeampia alkaa mennä oikealta ohi, ja ryhtyy sitten kiihdyttämään, pyrkien liittymään liikennevirtaan jollain nopeudella 80-100 km/h. Tehokkaalla autolla tumpelo voi saada nopeuden nostettua vaadittaviin lukemiin kaistan loppuun mennessä, jolloin tilaa liittymiselle olisi sitten parasta olla.

    Toinen yleinen vaihtoehto on pistää silmät kiinni ja vaihtaa kaistaa sillä samalla 50-60 km/h nopeudella. Ovathan toki moottoritiellä tuplanopeutta ajavat väistämisvelvollisia, tai jotain.

    Osaava kuski aloittaa kiihdyttämisen siten, että kun liikennevirtaan liittyminen olisi ensimmäisen kerran mahdollista, olisi nopeus jo varsin lähellä liikennevirran nopeutta. Siitä voi sitten hienosäätää vielä pitkän pätkän, jos jostain syystä aiottuun rakoon ei pääsekään.

    Toki sujuva liittyminen vaatii autolta paljon. Perheautossakin olisi hyvä olla jotain 60-70 kaakkia, että tuo onnistuisi. Vähän kuormasta riippuen.

    "...tai missään muussakaan tarkasti määriteltävässä paikassa, vaan jossain tienpitäjän sopivaksi arvioimassa paikassa."

    Totuus on tuossa välissä. Eli moottoriteille tultaessa se rajoitusmerkki pyritään sijoittamaan niin, että se toimii myös merkkipaaluna kohdalle, josta se varsinainen kiihdytys voi alkaa. Esim sellaisissa paikoissa joissa kaista kiertää lähes koko ympyrän, on merkki paikassa, jossa kaista lähtee suoristumaan ja täyskiihdytyksen voi aloittaa. Perheautoillahan ongelmia ei ole, vaikkei niissä olisi edes 60 kaakkia, mutta mm. raskaammilla liikuttaessa on hyvä tietää vähän, mitä siellä kaarteen takana on tulossa.

    Äänestä

Litranen suzuki kiihtyy minuutin nollasta 100km/h. Mutta kulkee vähällä aineella muuten.

Äänestä
  • Litrainen Suzuki Alto kiihtyy tehtaan mukaan nollasta sataan 14 sekunnissa ja eiköhän se käytännösskin aika lähelle tuota lukemaa pääse. Aika kädetön nysväri pitää kuskinpukille istuttaa, että nollasta sataan kiihdytykseen saadaan kulumaan minuutti...

    Äänestä

  • osaa... kirjoitti:

    Litrainen Suzuki Alto kiihtyy tehtaan mukaan nollasta sataan 14 sekunnissa ja eiköhän se käytännösskin aika lähelle tuota lukemaa pääse. Aika kädetön nysväri pitää kuskinpukille istuttaa, että nollasta sataan kiihdytykseen saadaan kulumaan minuutti...

    Litranen Suzuki swift -89 kiihtyy minuutin.

    Taidat itse olla niitä ääliöitä, joita kaikki kiiltävä viehättää.

    Äänestä

  • 456563 kirjoitti:

    Litranen Suzuki swift -89 kiihtyy minuutin.

    Taidat itse olla niitä ääliöitä, joita kaikki kiiltävä viehättää.

    Työttömällä on varaa ajaa hieman rauhallisemmin ;). Kun vauhtiin päästään silloin mennään pienellä kaasulla ja vähällä aineella. Liittyminen sivuteiltä suuremmille teille on tuskaa varsinkin ruuhka-aikana. Mutta työttömällä mahdollisuus valita milloin ajelee yöllä vai päivällä ;)

    Ajaminen on niin halpaa, että sitä voi harrastaa aivan huvinkin vuoksi! Jopa ajamisen riemu tulee autolla, jolla on suora yhteys tienpintaan eikä kuljeta pumpulinpäällä sormi perseessä.

    Äänestä

  • Litranen Suzuki kiihtyy 0-100km/h kolmen sekan nurkilla. Ja kuluttaa 6 -7 L/100km ; )

    Äänestä

  • 456563 kirjoitti:

    Litranen Suzuki swift -89 kiihtyy minuutin.

    Taidat itse olla niitä ääliöitä, joita kaikki kiiltävä viehättää.

    Laita sen museokiesisi kone kuntoon! Kyllä sen pitäisi kunnossa ollessaan selvästi alle 20 sekunnin saavuttaa satasen nopeus. 50 hevosvoimaa riittää ihan kohtuullisesti 700 kiloisen kulkimen liikuttamiseen, mutta jos kaakeista puolet on karannut, saattaa kulku olla aika nihkeää...

    Äänestä

  • Sujari kirjoitti:

    Litranen Suzuki kiihtyy 0-100km/h kolmen sekan nurkilla. Ja kuluttaa 6 -7 L/100km ; )

    ; ))))

    Äänestä

Kyllä tuota toilailua näkee eniten niillä ylitehoisilla autoilla. Mersut, BMW:t ja audit aina köröttävät kiihdytyskaistalla jotain 40, sitten kun päästään tielle niin lyödään petaali pohjaan. Se on kiva sitten vähän sellaisella alitehoisemmalla autolla, kuten vaikkapa mazdan romulla yrittää kiihdyttää ripeästi vauhti sinne 120:n.

Äänestä
  • Joku voi ajella hillitysti rampilla jo senkin takia, että jos auton kyydissä on vaikka jotain särkyvää, tai sitten juuri leipomosta ostetut täytekakut, jotka halutaan ehjänä perille. Rampit ovat aika jyrkkiä kaarteiltaan, eikä niissä voi esim täytekakut kyydissä ajaa kovin kovaa. Joskus myös asfalttien saumakohdat täräyttää sen verran kovaa, ettei niihinkään huvita töräyttää täysillä, vaan hissukseen. Ei kaikki ajajat ole sinkkuja, joilla ei ole muuta kuin cd-levyjä kyydissään.

    Äänestä

että 100km alueella,junnataan 70-90km/h. Ennen kun ajoi 105,100-alueella kaikki jumalauta painoi tukka putkella ohitte. Nyt samat autot junnaa 70-90km/h. Tajuaisin jos vaikka sataa,on sumua,jne mutta hyvällä ilmalla. Ei ymmärrä ei..............

Äänestä

Zil kiihtyy nollasta kahdeksakymppiin Parolasta Hämeenlinnaan. Eli aikalailla kymmenen kilsaa. :D Joo, mutta tottahan se on että jopa kuplkavolkkarilla pitäis saada 80 vauhtia kiihdytyskaistalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oitotamopoa kirjoitti:

jännä uusi ilmiö.Alitehoisilla moottoreilla varustetut autot.Liittyvät rampilta motarille 60-70Km/h. 5-10 kilsan päässä sama auto on jo ohittamassa.Kestääkö noin helvetin kauan että se Zil/UAZ kiihtyy 120-130Km/h?.Eikö seiihen tavoitenopeuteen voi samantien kiihdyttää jo kiihd.kaistalla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu