Onko Jumala sittenkään kaikkivoipa?

Koska täällä nyt selkeästi liikkuu uskovia, niin heitetäänpä heille kysymys joka tuli mieleen eilen:

Raamatun Jumala on kaikkivoipa, eikä mikään ole Jumalalle mahdotonta. Jumala voi olla kaikkialla, kuunnella kaikkien rukouksia samaan aikaan ja tehdä samalla ihan mitä tahansa.

Mihin ihmeeseen Jumala kaikessa kaikkivoipuudessaan tarvitsee enkeleitä, kerubeita ja Jeesuksia? Onko Jumala vain niin laiska kaikessa kaikkivoipuudessaan, ettei millään jaksa aina olla lähellekään kaikkivoipa?

Niinpä niin, ihminen loi Jumalan omaksi kuvakseen, joka on toki luonnollistakin. Jos torakalla olisi intuitio kaikkivoivasta ja mahtavasta Jumalasta, se olisi kaikkivoipa ja mahtava torakan kaltainen Jumala.

8

198

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuon kaikkivoipaisuuden suhteen. Eihän sen paratiisissakaan tarvinnut katsoa kuin kahden ihmisen perään, ja sekin meni melkoisesti munilleen. Joten epäilen vahvasti että hän joutaisi meitä kaikkia kuunnella.

    • ymmärtäjä

      Jumala ei ole tehnyt luomistyön lisäksi mitään mihin Saatana ei kykenisi. Tämä vihjailisi kovasti että Jumala ei välttämättä olekaan luomistyön takana vaan tämä on oikeasti paljon rajallisempi olento joka on vain ottanut kaiken kunnian itselleen.

      • Demiurgi vai Jaldabaoth? Luojajumalat ovat vain heijastus Jumalasta ... 99 nimeä ei riitä määrittelemään määrittelemätöntä ... (lapsille ehkä ... mutta ei aikuisille mielille)


      • temppuilija kirjoitti:

        Demiurgi vai Jaldabaoth? Luojajumalat ovat vain heijastus Jumalasta ... 99 nimeä ei riitä määrittelemään määrittelemätöntä ... (lapsille ehkä ... mutta ei aikuisille mielille)

        http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8501236/40166414

        kaikkee sitä tulee kirjoteltuakin ...


    • Jos luemme Raamattua huomaamme, että "enkeleille,kerubeille ja Jeesukselle" on kaikkilla oma tarkoitus ja tehtävä. Eihän se että Jumalalla on "apulaisia" poista sitä seikkaa etteikö Jumala olisi kaikkivoipainen.

      • Kysymys kuuluu: Pystyykö kaikkivoipa olento toimimaan siten, että se rajoittaa hänen kaikkivoipaisuuttaan. Pystyi olento siihen tai ei, kaikkivoipaisuus voidaan kyseenalaistaa molemmissa tapauksissa.

        Kysymys voidaan myös vääntää muotoon: Voiko Jumala luoda niin suuren kiven, ettei hän itsekään voi sitä nostaa? Jos hän voi luoda sellaisen kiven, hän ei voi nostaa sitä ja kääntäen. Molemmissa tapauksissa on olemassa teko, jota hän ei voi tehdä, joten hän ei ole kaikkivoipa.


    • .........

      Kristinuskon jumalalle ainoa keino rakentaa itsemäärittämiinsä ja -valvomiinsa sääntöihin porsaanreikä, oli uhrata itsensä itselleen kummallisena ihmisuhrina.

      Ehkä tuo sitten kertoo kaiken kaikkivoipaisuudesta...

    • IesusNazaremus

      koska ei vaikuta minuun mitenkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      581
      1392
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      753
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      529
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      484
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      467
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      422
    Aihe