Konfirmaatio kriteeriksi

Paljon keskustellaan siitä, miten humaania on liittää piltit kirkon jäseniksi. Siitäkin keskustellaan miten törkeää on periä kirkollisveroa alle 18-vuotiailta, joiden vanhemmat eivät salli teinin erota kirkosta.

Mielestäni olisi vielä ihan oikeutettua antaa vanhempien liittää lapsensa vauvana seurakuntaan, mutta sitten rippikouliässä kirkosta pitäisi automaattisesti erottaa ne nuoret, jotka eivät tahdo ottaa konfirmaatiota ja sitä kautta vahvistaa kuulumistaan uskonnolliseen yhteisöön.

13

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisäksi vanhempien tulisi saada valita kirkkoon kuuluville lapsilleen oman uskonnon opetuksen sijaan yleisen etiikan / elämänkatsomusopin opetus peruskoulussa. Nyt se menee automaatilla uskonnonopetuksen puolelle lapsilla, joiden vanhemmat ovat kastaneet lapsensa tavan vuoksi.

    • 18-vuotiaana eronnut

      Miksi vauva pitäisi liittää lutkulahkon jäseneksi? Eihän vauvoja liitetä muihinkaan yhdistyksiin, eikä puolueiden jäseniksi, vaikka vanhemmat olisivat jäseniä.

      • Vaikkei se sinun ja minun mielestä olekaan tarpeen tai edes oikeudenmukaista, niin kristinuskovaisten kulttuurissa se on ihan normaalia, suotavaa, odotettua, hyväksyttävää, mukavaa, tarpeellista, tavanmukaista, harmitonta ja välttämätöntä.


      • näin se menee

        ...ihminen tarvitsee Jumalan armoa ja hyvyyttä jo pienestä pitäen.


      • eroon päässyt
        näin se menee kirjoitti:

        ...ihminen tarvitsee Jumalan armoa ja hyvyyttä jo pienestä pitäen.

        siksi minua lapsena kai sitten hakattiin ja revittiin hiuksista


      • vastataankohan..
        näin se menee kirjoitti:

        ...ihminen tarvitsee Jumalan armoa ja hyvyyttä jo pienestä pitäen.

        aikuistuvat lapseni ovat saaneet vanhempiensa rakkautta ja huolenpitoa pienestä pitäen.

        Niinpä he ovat tyytyväisiä elämäänsä ja ovat kertoneet olevansa onnellisia siitä, että heillä on hyvä koti ja hyvät vanhemmat. Jumalaa he eivät ole koskaan kertomansa mukaan kaivanneet.


      • vastataankohan.. kirjoitti:

        aikuistuvat lapseni ovat saaneet vanhempiensa rakkautta ja huolenpitoa pienestä pitäen.

        Niinpä he ovat tyytyväisiä elämäänsä ja ovat kertoneet olevansa onnellisia siitä, että heillä on hyvä koti ja hyvät vanhemmat. Jumalaa he eivät ole koskaan kertomansa mukaan kaivanneet.

        Minunkin kastamattomat lapsenit ovat saaneet huolenpitoa ja rakkautta kotona. Pian kotoa lähdettyään yksi tyttäreni tosin sairastui vakavasti kristinuskoon eikä ole vieläkään parantunut. Vitsailemme asiasta mutta kohtelemme häntä kuin ketä tahansa täyspäistä ihmistä ja pidämme häntä tasa-arvoisena perheenjäsenenä.

        Kirkkoon tytär ei ole liittynyt, eli ei kai tuo tauti ole niin kovin pahaksi äitynyt. :-)


    • idefixu

      vois olla se, että vaikka olis konfirmoitu, niin pitäis vielä tietää edes kohtuullisesti kristinuskon ydin. Juuri kerrottiin tutkimuksesta, jonka mukaan ateistit tietävät uskonnoista enemmän kuin uskovat edes oman kirkkonsa/uskontonsa perusasiosta.

      Pitäis järjestää koe ja kaikki reputtaneet tai osallistumatta jättäneet erotettaisiin.

      • Rippikoulussahan on koe ennen konfirmaatiota. Siihen vain pitäisi saada kunnon kysymykset, ettei ihan isämeitään ulkoaosaamisella todettaisi kirkkoon kelpaavaksi. Vähintään pitäisi tietää istuuko Jeesus Jumalan oikealla puolella edestä vai takaa katsottuna ja osata antaa esimerkkejä siitä missä mytologioissa on ennen kristinuskoa esiintynyt tarinat manalasta, paratiisista, kostonhimoisesta jumalasta, ihmisen luomisesta, vedenpaisumuksesta ja jumalan valitusta kansasta.


      • gadaw
        A10097 kirjoitti:

        Rippikoulussahan on koe ennen konfirmaatiota. Siihen vain pitäisi saada kunnon kysymykset, ettei ihan isämeitään ulkoaosaamisella todettaisi kirkkoon kelpaavaksi. Vähintään pitäisi tietää istuuko Jeesus Jumalan oikealla puolella edestä vai takaa katsottuna ja osata antaa esimerkkejä siitä missä mytologioissa on ennen kristinuskoa esiintynyt tarinat manalasta, paratiisista, kostonhimoisesta jumalasta, ihmisen luomisesta, vedenpaisumuksesta ja jumalan valitusta kansasta.

        ehkä pääsisivätkin helposta kokeesta läpi, mutta jos nyt laitettaisiin kaikki kirkon jäsenet pistokokeisiin, niin ainakin pari miljoonaa reputtas. Jos kysyttäis vaikka kirkkovuoden suurimpia juhlia ja milloin ja miksi niitä vietetään, niin joulun suurin osa osaisi ehkä selittää, pääsiäisen tapahtumien selittäminen olis jo monille ylivoimaisen vaikeaa ja muista ei suurimmalla osalla olis hajuakaan.


      • Atte Ateisti
        A10097 kirjoitti:

        Rippikoulussahan on koe ennen konfirmaatiota. Siihen vain pitäisi saada kunnon kysymykset, ettei ihan isämeitään ulkoaosaamisella todettaisi kirkkoon kelpaavaksi. Vähintään pitäisi tietää istuuko Jeesus Jumalan oikealla puolella edestä vai takaa katsottuna ja osata antaa esimerkkejä siitä missä mytologioissa on ennen kristinuskoa esiintynyt tarinat manalasta, paratiisista, kostonhimoisesta jumalasta, ihmisen luomisesta, vedenpaisumuksesta ja jumalan valitusta kansasta.

        Hei! Voiko rippikoulun reputtaa?

        Joskus täällä oli ketju asiasta, ja taisi päätyä lopputulokseen, että kovakalloisinkin typerys lopulta armosta päästetään läpi mieluummin kuin erotetaan kirkosta. Vaikka jälkimmäinen vaihtoehtohan pitäisi kyllä olla olemassa?


    • Atte Ateisti

      Minustakin olisi pätevää, että kirkon jäsenmaksuvelvoite astuisi voimaan vasta konfirmaation eikä (lapsi)kasteen myötä.

      Mutta arvaanpa miten kirkko suhtautuu tähän ajatukseen, jolle teologisesti ei pitäisi olla mitään estettä. Kumpi painaa kirkolle enemmän: teologia vai finanssipuoli?

    • Kössönöm

      Konfirmaatio tarkoittaakin juuri vahvistamista. Sen perusteella kouluissa ei myöskään pitäisi olla uskonnon opetusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5307
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3262
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3146
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1585
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1566
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      138
      1264
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1159
    Aihe