mielenterveyshäiriö ts. psyykkinen sairaus?
Tätä palstaa lukemalla ainakin voi päätyä sellaiseen analyysiin.
Tätä palstaa lukemalla ainakin voi päätyä sellaiseen analyysiin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä uskovaisuus on vakavasti otettava mielenterveyden häiriötila. Onneksi nykyisin siihen löytyy hyvät lääkkeet.
Todella moni uskovainen on ollut psykiatrisessa hoidossa. Hyvin moni on myös kärsininyt alkoholismista tai pedofiliasta. Moni heistä on lusinut vankilassa, varsinkin romaaneista.
tuohon tautiin löytyvätkin, todella harhat tajuavat olevansa sairaita. Tämä on juuri psyykesairauksien ongelma. Psyykesairaathan aina ovat sitä mieltä, että he ovat terveitä ja muut sairaita. Olisi todella hyvä asia, jos nämä uskovaiset voitaisiin ottaa pakkohoitoon. Ehkä tämä lähivuosina toteutuukin.
tuli juuri sairaita varten, sillä eivät terveet tarvitse parantajaa. Se, että seurakunnassa on paljon heikkoja ja sairaita on osoitus siitä, että siellä on rakkautta. Mihin muualle nämä menisivät? Tästä maailmasta ei heikoille hyväksyntää ja lohdutusta tule.
rakkautta, vaan itsekkyyttä, sadismia ja pedofiliaa. Kaikki uskonnolliset yhteisöt ovat tutkimusten mukaan sairaita. Lue edes lehtiä Raamattusi sijaan.
Asian viereen.Kerroppa, miksi vanhemmat kastattavat vauvansa,- lähes yleisesti. Niin, tämä toiminta ei perustu Raamatun ilmoituksiin, mutta silti sitä tehdään sukupolvesta toiseen. Sinutkin lie kastettu vauvana.
yllä uskovaisuus on vakava mielenterveydellinen ongelma, joka johtuu aivojen rakenteellisesta heikkoudesta. Ihminen on altis uskomaan kaikenlaiseen sensijaan, että luottaisimme faktaan ja totuuteen. Pahimmillana uskovaisuus on mielenterveysongelma, joka vaarantaa uhrinsa ja kaikkien muidenkin turvallisuuden, jopa hengen.
Monet uskovaiset ovat viettäneet aikaa mielisairaaloissa, monella on pysyvä alkoholiongelma tai uskovainen on diagnosoitu pedofiiliksi. Osalla on takanaan väkivaltarikoksia sekä pitkiä vankilatuomioita. Osa on yrittänyt jopa useaan otteeseen itsemurhaa.
Uskovaisuuteen toivottavasti löydetään hoito lähitulevaisuudessa. Tällä hetkellä uskovaiset ovat riski omalle turvallisuudelleen, mutta ennen kaikkea vaaraksi ympäristölleen eli kaikille muille ihmisille. Pelottavaa on se, että koskaan et voi tietää kenellä on uskovaisuusongelma. Näitä perkeleitä työskentelee bussikuljettajina, lentäjinä, junakuskeina, lääkäreinä sekä muissa ammateissa, joissa tarvitaan tervettä mieltä uskovaisuuden sijasta. Nyt kannattaa pitää mielessä, että 99,9% kaikista lentoturmista johtuu tekijästä lentoratin ja penkin välissä. Monikohan lentoturmakin olisi jäänyt sattumatta jos lentäjien mielenterveys todella tarkastettaisiin kunnolla? "controlled flight in to terrain" on turmatyyppi, jossa lentäjä lentää täysin toimintakykyisen koneen tonttiin ilman todellista syytä. Näistä turmista ainakin osa on lentäjän laajennettuja itsemurhia.
En haluaisi uskoa elämääni uskovaisen lentäjän käsiin, enkä päätyä sellaisen lääkärin hoitoon, jolla on helluntailaisuusongelma. Haluan vakaasti tieteeseen luottavan lääkärin ja lentokoneeseen vakaan ateistin lentäjäksi. Lentäjällä ei ole varaa uskoa yliluonnolliseen. Lentäjän on kohdattava tieteellinen maailma terveellä järjellä juuri sellaisena kuin maailma on. Sillä päästään turvallisesti kiitotielle kohteessa. Kunnes tämä toteutuu minä kieltäydyn kokonaan matkustamasta lentokoneissa. En matkusta myöskään VR:n junissa enkä tilausliikenteessä olevissa busseissa. Koskaan et tiedä millaisen sekopään kyytiin joudut. Luotan käytännössä omaan ateistiseen kykyyni ajaa turvallisesti pyörällä tai autolla.
Tyhjät tynnyrit yleensä kolisee eniten. Se ei tarkoita, etteikö olisi myös fiksuja, tasapainoisia uskovia. He vaan tuskin viitsivät mekastaa ja kinata täällä.
uskova voi olla mieleltään terve, mutta myös psyykkisesti sairas. Joka tapauksessa Jeesukseen pelastajanaan uskova on uskova.
Tämä palsta ei juurikaan edusta uskovia. Siis kirjoittajien suhteen. Eikä helluntailuutta.