Latte on yliarvostettua

Aatun Vasara

Viime viikolla päätin yliopiston kahviossa nauttia elämäni ensimmäisen latte-kahvin, tähän asti kun olen juonut perisuomalaista sumppia. Särpimeksi tilasin ummehtunutta salaattia - tätä tosin en vielä kassalla tiennyt - ja istuin vapaaseen pöytään.

Maistoin lattea. Hyi helvetti mitä litkua, tiskivesikin saattaisi maistua paremmalle. Varmistin vielä toisella ryypyllä havaintoni: se todellakin ON pahaa. Enempää en juonut vaan kippasin "kahvin" salaattiin, heitin ne roskikseen ja poistuin.

Tarinan opetus: en ollut menettänyt mitään vaikka "ennakkoluuloisena" ihmisenä olen juonut vain vahvaa suodatinkahvia mustana. Samalla tiellä jatkan vastakin, juokoot muut tätä tiskivettä jos maistuu.

5

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Coffe62

      Tarinan opetus on siinä, että lattea ei kannata tilata paikassa jossa se tehdään kuumasta vedestä ja jauheesta. Jos haluaa juoda hyvää lattea kannattaa mennä kahvilaan jossa sitä osataan myös tehdä, esim coffeehouse tai vastaava. Ei kannata verrata yliopiston kahvilan juomia oikean kahvilan juomiin.


      Toisaalta, kotimainen kahvi on aivan hyvää sekin vaikkakin hieman "kevyttä". Oma suosikki on latte jossa on kaksi annosta espressoa ja höyrytettyä maitoa - maistuu.

      • 54

        Silloin, kun vielä join kahvia, latte oli se ehdoton juttu kotimaassa ja cafe con leche lomilla. Nykyään tyydyn teehen, enkä kaipaa siinä mitään mausteversioita. Ihan tavallinen tee, kotioloissa menee pussitee, muualla mieluiten haudutettu. Ainakin Helsinki on kahvinystävän paratiisi. Noita erikoispaikkoja on vähän joka nurkalla.


      • KahviKaisa!
        54 kirjoitti:

        Silloin, kun vielä join kahvia, latte oli se ehdoton juttu kotimaassa ja cafe con leche lomilla. Nykyään tyydyn teehen, enkä kaipaa siinä mitään mausteversioita. Ihan tavallinen tee, kotioloissa menee pussitee, muualla mieluiten haudutettu. Ainakin Helsinki on kahvinystävän paratiisi. Noita erikoispaikkoja on vähän joka nurkalla.

        Juo päivittäin lattea, sitä vain ei tehdä kuten ranskalaista, eli me sekoitamme maidon (Joskus kerma) lämmittämättömänä suodatinjauhetun kahvijuoman joukkoon. Erona on myös ranskalaisten käyttämä saavin kokoinen astia. Me juomme kahvin sivistyneesti joko kupista tai usein työpaikoilla mukista.
        Kahvijuoma elää nykyisin omaa renesanssiaan, joka on jenkeistä lähtöisin.
        Kuitenkin kahvijuoma aidoimmillaan on arabikahvina, eli kuten turkkilaisetkin sen keittävät, jolloin kahvi on jauhettu lähes pölyksi ja se keitetään kiehauttamalla joitakin kertoja ja kahviaines jää sakaksi pienen kupin pohjalle. Pohjoismaista suomessa kahvi on perinteisesti keskipaahtoista ja kohtalaisen hyvää, norjassa se on kaikkein huonointa.
        Eurooppalaisten kahvimaku poikkeaa skandinaavisesta melkoisesti.
        Nykyään on trendikästä juoda espressoa tai cappucinoa, tai niiden variaatioita, mutta kotioloissa suuri enemmistö juo kuitenkin perinteistä suodatinkahvia. Pannukahvia juovat oikeastaan vain vanhemmat jos enää nekään. Erämaavaelluksilla pannukahvia voittanutta ei maailmasta löydy!


      • ......

        Eihän se enää ole latte, jos kahvin määrä tuplataan. Oikea latte on mielestäni ainoastaan latteaa.

        Itse pidän cafe au lait -kahvijuomasta, joka keitetään kunnon kahvista. Sitä ei kuitenkaan viitsi usein valmistaa yhdelle, joten usein tyydyn cappuccinoon, joka valmistuu kotonakin helposti DeLonghin keittimellä.


      • KahviKaista!
        ...... kirjoitti:

        Eihän se enää ole latte, jos kahvin määrä tuplataan. Oikea latte on mielestäni ainoastaan latteaa.

        Itse pidän cafe au lait -kahvijuomasta, joka keitetään kunnon kahvista. Sitä ei kuitenkaan viitsi usein valmistaa yhdelle, joten usein tyydyn cappuccinoon, joka valmistuu kotonakin helposti DeLonghin keittimellä.

        Eli maitokahvi, alias Latte, eli cafe con leche!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7606
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      80
      7041
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5304
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4785
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      242
      4357
    6. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4336
    7. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4255
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4008
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3143
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2606
    Aihe