Vihreät kääntyy?

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vihreiden luonnos Itärajalle oikeus valita venäjän kieli ruotsin sijaan/1135260576911

Sinnemäki kyseenlaistaa pakkoruotsi ja jopa virkaruotsin, jos tarkoi tulkitsee luonnosta!
5132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Le pluralisme n'est pas une valeur | 2.10.2010 17:33

Olen arvannut aikoja sitten, että asiassa tulee käymään juuri näin: kun paine pakkoruotsin poistamiseksi alkaa käydä liian suureksi, aletaan painetta hillitä antamalla kansalle pieniä murusia, jotta kansa menee halpaan - luulee että pakkoruotsia ollaan nyt poistamassa - ja pysyy tyytyväisenä ja hiljaa. Samalla kerätään puolueelle poliittisia pisteitä.

Se että vain yhdessä kunnassa, joka on vieläpä pieni, saa valitan vain yhden kielen, joka on vieläpä venäjä, ja vain alemmilla kouluasteilla, ei korkeakouluissa, ei ole pakkoruotsin poistamista, vaan äänten kalastelua ja huijaamista. Tätä huijausta käytti ensin Keskustan Mari Kiviniemi ja nyt vihreät. He yrittävät estää äänten menemisen perussuomalaisille, joka on ainoa puolue, joka ajaa aitoa ja rehellistä valinnanvapautta.

Jos tällaiseen kokeiluun lähdetään, kokeilu tulee kestämään vähintään 50 vuotta ennen kuin koko maassa kaikilla kouluasteilla saa valita ruotsin tilalla useampia eri kieliä. Ensin kokeillaan 10 vuotta venäjää yhdessä kunnassa, sitten laajennetaan, sitten saa valita muitakin kieliä - mutta kukaan ei käytännössä jätä ruotsia pois ja muut kielet jäävät oppimatta, koska korkeakouluissa on pakko osata ruotsia - sitten laajennetaan kokeilua toiselle asteelle jne. Nniin onkin kulunut 50 vuotta, ilman että pakkoruotsi on poistunut käytännön tasolla. Esim. yo-kirjoitusten kokeilu, jossa pakkoruotsi poistettiin, piti kestää 3 vuotta, mutta pääministeri Paavo Lipponen onnistui venyttämään kokeilua niin, että se tuli koko maahna vasta, kun pääministeri vaihtui - 3 vuotta olikin venynyt 10 vuodeksi.

Ainoaa todellista kokeilua on se, että myös korkeakouluista poistetaan pakkoruotsi - vasta tällöin alemmilla asteilla poistuu käytännön pakko lukea ruotsia - ruotsin tilalla saa valita useampia kieliä ja kokeilu toteutetaan koko maassa. Pakkoruotsille ei ole perusteita, joten ei ole aihetta rajoitettuun kokeiluun, vaan kaikki rajoitettu kokeilu on todellisuudessa huijaamista eli pakkoruotsin säilyttämistä pitämällä ruotsi edelleen korkeakouluissa pakollisena, sekä irtopisteiden keruuta omalle puolueelle.

Hävetkää Keskusta ja Vihreät!"

http://www.hs.fi/keskustelu/message.jspa?messageID=5491290

Äänestä

Sinnemäki sanoi, että kaikkien on hyvä opetella ruotsia. Kuitenkin hän ei sanonut, että pakolla.

Huomasi, että Sinnemäki haluaisi sanoa enemmänkin, mutta pidättelee arkuuttaan. Svekon pelko on vielä sen verran kovaa.

Kaiken kaikkiaan kannanotto on niin ympäripyöreä, että se hyvinkin sallii pakkoruotsin poiston. Kunhan aika on kypsä.

Äänestä

Eihän vihreillä ole kuin kaksi mahdollisuutta: joko alkaa kannattamaan pakkoruotsin lakkauttamista tai myöntää jo nyt häviönsä perussuomalaisille.

PAKKORUOTSI LÄHTEE!

VIRKAMIESPAKKORUOTSI LÄHTEE!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Green freedom! kirjoitti:

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vihreiden luonnos Itärajalle oikeus valita venäjän kieli ruotsin sijaan/1135260576911

Sinnemäki kyseenlaistaa pakkoruotsi ja jopa virkaruotsin, jos tarkoi tulkitsee luonnosta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu