Näin juutalaiset väittävät jeesuksen saaneen surmansa.
Kumpaa uskot?
Raamattua vai juutalaisia?
???
???
???
Vanha testamentti on osunut oikeaan monessa historiallisessa kertomuksessa.
Vanha testamentti on kokonaisuudessaan juutalaisilta kopioitu ja editoitu raamattuun.
Uskon siis juutalaisiin.
Kumpaa uskot?
Raamattua vai juutalaisia?
???
???
???
Vanha testamentti on osunut oikeaan monessa historiallisessa kertomuksessa.
Vanha testamentti on kokonaisuudessaan juutalaisilta kopioitu ja editoitu raamattuun.
Uskon siis juutalaisiin.
Vastaukset 19
Vanhimmat
valitettavasti sisältää muilta kansoilta (esm.Sumeri Akkadi ja Egypti) plagioituja tarinoita.
Henkilökohtaisesti en usko Raamattuun olkoon sen kirjoittajat juutalaisia taikka ei.
Oli mikä oli, mutta raamattuun on kopioit juutalaisten uskonnosta ja kirjoituksista vanha testamentti kokonaan.
Ja juutalaisten perimätieto on jumalan sanaa yhtälailla.
Jos ei olisi, vanha testamentti olisi pätemätön.
Kristinuskolta putoo pohja siinäkin tapauksessa
Missä Raamatussa on jotain pätevyyttä?
-Ainut mitä sen avulla voit todistaa on se että siinä on tekstiä, muuta se ei todista väittää kylläkin mutta se on taas ihan eriasia. :)
Muikkunen
Raamattu on täynnä mm. aikoja, paikkoja, hallitsijoiden nimiä, sotia ym. jotka löytyvät myös yleisestä historiasta. Jos väität että Raamattu on satua, niin silloin väität myös, Egypti on satua, Babylonia on satua, kuningas Nebukadnessar on satua, Assyrian valtakunta on satua ja itse juutalaiset ovat satuolentoja jne.
Sitten sen täytyy olla ateistien kirjoittama, sillä samaa luokkaa ovat ateistien faktat tällä palstalla.
Minun faktani historiasta on äitini kertomia, äitini kyllä on psyykepotilas ja jättänyt peruskoulun kesken mutta kertoo asiat niin kuin ne ovat.
Eikö sama logiikkaa tee myös esim. New Yorkista fiktiivisen paikan jos väitän että hämähäkkimies on vain fiktiota?
kohdallaan, useimmat pielessä.Raamattu tietää mitkä kansat asuivat naapurissa ja osa hallitsijoista on oikein.
Joo, uskon Raamattuun, koska siinä on totuus.
TE voisitte käydä ottamassa jotain tietoakin Raamatusta, ja koettakaa välillä löytää joitakin hyviä asioitakin, koska eihän Vanhan Testamentin sodat ole meidän asiamme, vaikka niistä siellä kerrotaankin, tiedoksi.
Lähde?
Kuvaa kolmea niistä neljästä menetelmästä (kivittäminen, polttaminen, kaulan katkaiseminen, kuristaminen), joilla Jeesus tapettiin. Kivitettäessä raskas kivi pudotettiin Jeesuksen rinnan päälle niin että se murskaantui. Poltettaessa Jeesus laskettiin lantaan kainaloita myöten, sitten hänen kaulansa ympärille kiedottiin kangas, jonka päitä vedettiin sen jälkeen vastakkaisiin suuntiin, niin että suu aukesi. Sulaa lyijyä kaadettiin suusta sisään, niin että sisälmykset paloivat (näin tahdottiin polttaa sielu). Kuristaminen samalla systeemillä (kiristämällä lujasti kankaan päitä). Kaula katkaistiin miekalla.
Eli kristinuskon symbolina pitäisikin oikeasti olla ristin sijasta sievä asetelma jossa on kuvattu miekka, kivi, lyijykattila, lakana ja lantakasa.
jeesus ei herännyt kuolleista.
Kohu on ollut turhaa.
Odottaminen on turhaa.
Sori hihhulit.
Lyömään tyhjää ja isosti!
katso alla.
Hah, kopsasit tämän iltalehden foorumilta ilman minkäänlaista omaa tietoa asioista, tai esiselvitystä?
Noh, pitäydytään edelleen muiden tiedoissa:
Joidenkin tutkimusten mukaan talmudeissa puhutaan kahdesta eri Yehsuasta. Yksi olisi
Yeshu Ben Pandira, joka eli noin 80 BC, ja oli rabbi Yehoshua Ben Perachiahin oppilas.
Toinen
Ben Stada, joka eli arviolta 100 AD.
http://www.angelfire.com/mt/talmud/jesusnarr.html
Syön äitini paskaa ja tykkään siitä!
Raamatussa kerrottiin selkeästi syy siksi Jeesus kuoli ristillä puolestamme, maksoi syntivelkamme, että me voisimme pelastua kun vain uskomme Häneen. Yllättävän moni juutalainen on tänäkin vuonna tullut kristinuskoon Israelissa, hyvin moni, ja he ovat tienneet juutalaisten kirjat jo pieninä lapsina.
Taitaa jokainen olla Jesse itselleen. Jokainen maksaa omat velkansa, niin se taitaa menlopuiltaan mennä. Joten kohta on Jeesuksia maailma pullollaan. Ja jokainen nousee ajallaan kuolleista.