kertovat kuinka Usa oli suhmuroimassa sotaa ja vallankaappausta CIA:n rahoilla ja käytännön tuella jo vuonna 1993. Bush-hullummassa Usa:n konservatiivit sitten saivat toteuttajan visioilleen. Hyökkäys Irakiin ajoi maan täydelliseen anarkiaan ja kaaokseen vuonna 2003. Sen seurauksena yli miljoona on jo kuollut, ja liki viisi miljoonaa on joutunut pakenemaan maasta. Amerikkalainen demokratia ei oikein toimi tänäkään päivänä maassa vaikka Usa:n mukaan sotaa ei enää käydä.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/ulkomaat/2350381/uudet-irak-dokumentit-kertovat-sotavalmisteluista-jo-1993
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/ulkomaat/2350381/uudet-irak-dokumentit-kertovat-sotavalmisteluista-jo-1993
Vastaukset 8
Vanhimmat
että Suomikin ehtisi sotimaan Irakiin.
ollut mikään järjen jättiläinen.
Ei ne kumpikaan tyhmiä olleet.Esittivät vaan.Kansalaiset ne tyhmiä oli,kun menivät halpaan.Politiikoilla todella on näyttelijän lahjoja.Oscarin arvoisia suorituksia.
Jos poliitikko alkaa tuollaiseen sotaan, on se paitsi epärehellinen, myös tyhmä. Mitä kansasta sanoit, olen samaa mieltä. Mutta hei, sehän on Amerikkaa.
Sellaisia ihmiset ovat.Helppo saada manipuloitua vaikka mihin.Sotimaan saadaan helposti ja vedottua yltiö isänmaallisella propagandalla.
Samahan se on aina täälläkin,kun politiikot lupaa ja esittää vaikka mitä.Niin ne kelpaa kansalle.Osa tietää kusetuksen hyvinkin ja osa on hyvä uskoisia hölmöjä jotka luulee muutoksen tulevan,kun hallitus vaihtuu ja siten muka kansan tahdon tapahtuvan.
NIITÄ EI KUKAAN TERVE LUE! KOMMAREILLE ON OMA PALSTA, JA SITÄ PAITSI 1993 EI OLE AJANKOHTAISTA MAAILMAN MENOA!
SADDAM ON HIRRESSÄ JA KAIKKI HYVIN, REVI SIITÄ!
Onko kireä olo.Mikäs nyt noin ärsyttää.
Vieläkö ne pitävät hirressä Saddamia.