Ihmeellistä kummallista

Minut on blokattu ulos työttömien keskustelusivuilta ja samoin köyhyyspalstalta. Ihmettelen, että miksi. En ole kirjoitellut asiattomia tekstejä, vain neuvonut ammattitiedolla työttömiä. Sen lisäksi on ollut joitakin kantaaottavia kirjoituksia.

Vaan onko niin, että Suomi24 palstoilla saa vain solvata työttömiä tai lähetellä viestejä, joiden tietää kiusaavan heitä?

Varsin kiinnostavaa oli, että osa tuon viestiketjun aloitusviestistä lähti alta aikayksikön Suomi24:n palstalta, mutta kuinka kävikään Iltalehdessä: http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=340098
14181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tietojärjestelmien alasajo on alkanut. Juoskaa!

Äänestä

Samaa ihmettelin hetken, kunnes huomasin että palstoille oli tullu viimeiset viestit 10:47, eli kaikki oli blokattu parin tunnin ajan.

Äänestä

Kyse voi olla järjestelmän muutosvaiheesta, jossa tulee virheellisiä esteitä.

Itsellänikin oli, vaan nyt näyttäisi tuon esteen osalta taas toimivan.

Äänestä
  • et nyt mie oon jottain pahhaa tehny, ku sellai herjas, ehtisii jo latailemmaa Torit ja anonymous serverit surffaa, työpaikkoikii ehtisin ehtii jotta miul olis ees jottai tekemist päivisi, mut sit huomasinkii saman et koko hoito alhaalla, mut kyl nyt taas nauru maittaa

    Äänestä

kaikki käyttäjät oli blokattu kaikilta forumeilta. hienoa kun osataan :)

Äänestä
  • Pelkäsin että Waris Perce IronmikeSS ym. ym...on hommannut minut banniin kommunismin arvostelusta!

    Tiedonantajalle tuli n.3 tunnin katkos "tiedoitukseen", harmittaako?

    Äänestä

Kesti yllättävän kauan kun oli taas paskakirjoituksia niin paljon.

Äänestä
  • Tämä on kokeilu. Mitää sanottavaa enää oo.

    Äänestä

  • et ne kokkeil uut blokaus ohjelmaa, ruuvasittennää vaa liian tiukoil, ja ka kaik käyttäjät blokas. Sama juttu ol kansanedduustajjiien sähköpostilois, ku niil tul uuvet suotime jotta kaik jäi siihe, tiiä en nykytillanneetta et menneekö niil peril kansaloisten viestilöt ensinkää.

    Äänestä

Minut oli aamupäivä blogattu täältä pois.

Äänestä

Ahaa, minä jo ihmettelin moista.

Tosin minun kirjoituksiani lähtevät Potkut ja työttömyyspalstalta aina silloin tällöin hyvin nopsasti, vaikka niissä ei mitään asiatonta olekaan, ovatpahan vain joko yleistä infoa työttömyyteen liittyen tai sitten kannanotto johonkin. Sen sijaan Potkut ja työttömyyspalsta on täynnä työttömiä solvaavia kirjoituksia ja kirjoituksia, jotka on laitettu palstalle kiusaamistarkoituksessa, eivätkä ne useinkaan poistu poistopyynnöistä huolimatta, mutta asiakirjoitukset kyllä poistuvat alta aikayksikön.

Äänestä

Sen verran roisia tekstiä tuli eilen jurrissa naputeltua, että kävi jo mielessä että joko kohta nimismies kilkuttelee ovikelloa.

Äänestä
  • Kyllä nyt pitäisi kaikille olla jo valjennut, että jatkuva pelko siitä mitä saa sanoa ja mitä ei, ei ole normaaliolotila, varuillaan olo ei ole ihmisten normaali olotila, vaan siihen on yleensä aina syynsä ja ne syyt pitää selvittää ja tuoda julki.

    Äänestä

  • Loiseliitin NL kirjoitti:

    Kyllä nyt pitäisi kaikille olla jo valjennut, että jatkuva pelko siitä mitä saa sanoa ja mitä ei, ei ole normaaliolotila, varuillaan olo ei ole ihmisten normaali olotila, vaan siihen on yleensä aina syynsä ja ne syyt pitää selvittää ja tuoda julki.

    Minutkin bannattiin aamupäivällä. Pitää koklata nyte.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ällistelevä' kirjoitti:

Minut on blokattu ulos työttömien keskustelusivuilta ja samoin köyhyyspalstalta. Ihmettelen, että miksi. En ole kirjoitellut asiattomia tekstejä, vain neuvonut ammattitiedolla työttömiä. Sen lisäksi on ollut joitakin kantaaottavia kirjoituksia.

Vaan onko niin, että Suomi24 palstoilla saa vain solvata työttömiä tai lähetellä viestejä, joiden tietää kiusaavan heitä?

Varsin kiinnostavaa oli, että osa tuon viestiketjun aloitusviestistä lähti alta aikayksikön Suomi24:n palstalta, mutta kuinka kävikään Iltalehdessä: http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=340098

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu