Ukko luuli hirveä metsoksi ja ampui hirven kun se oli kuusenoksalla! Luulisi jo pelkästä kokoerosta erottavan hirven ja metson. Ei hemmetti, ihminen on kooltaan lähempänä metsoa kuin hirvi ja liikkuu yleensä maassa kuten hirvikin ja vaara tulla ammutuksi on suuri.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/10/1198405
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/10/1198405
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hirvikivääri tuntuu melko oudolta aseelta linnustuksessa. Haulikolla, jota käytetään lintujen ampumisessa, ei hirveltä saa henkeä pois 50 metrin etäisyydeltä. Hirven on täytynyt pudota korkealta puusta ja kuolla putoamisvammoihin.
Kyllä uskaltaa etenkin nuoret naispuoliset marjastaja. Olen teidän vahtina pusikossa ja ase valmiina laukaisuun, kun tiirailen teidän peräpeiliä kyykkiessänne nelikontin siellä.
Varo karhua. Kun keskityt pyllisteleviin marjanpoimijoihin, et edes huomaa kun karhu on jo kiinni omassa takamuksessasi. Karhu tietysti luukee sinua lampaaksi!
ammuttu jopa ihmisiä hirvenä, lehmiä, autoja, traktoreita, koiria, muurahaispesiä, kantoja, puupinoja ym..
mutta eikös ollutki hyvä, ettei sinua luultu ukkohirveksi, tai
kanamaiseksi muutenvaan pyllisteleväksi orjattomaksi piiskaa
vailla olevaksi ja kaipaavaa sitäkin, hui..
Suotta ovat pelotelleet ihmisiä karhuilla ja susilla. Paljon vaarallisempia ihmisen terveydelle ja hengelle ovat oikeasti metsästäjät.