Kokeilkaa laittaa 3 kpl suodatinpaperipusseja sisäkkäin suppiloon ja kaatakaa tulikuumaa vettä pussien läpi limsapulloon, ainakin S-ryhmä Xtra (halvin mahdollinen) paperi haisee jo kastuessaan ilmaan ja vettä juodessa pullosta vesi vaihtuu vahvasti suodatinpaperille. En itse juo kahvia paitsi tarjottaessa mutta kun kerta suodatinpaperi maistuu noin vahvasti pelkässä vedessä niin ennenkuin hommaa muutaman sadan euron koneet ja kalliita hienoja papuja kantsii varmaan testailla pelkällä kuumalla vedellä eri suodatinpusseja muutos pelkän veden maussa on TYRMÄÄVÄ. Ei tuota voi kovin terveellisen makuisena pitää kun ei tiedä mikä aine tuosta paperista uutetaan niin että maistuu vai onko pelkkä "puu". Tyrmäävä maku.
Suodatinpaperin maku TARTTUU
7
2454
Vastaukset
- suodatin_sakari
mikä paperi ei maistu? onko testattu
- uyt
Mites muovinen kestovuodatin?
- pihistely loppui
uyt kirjoitti:
Mites muovinen kestovuodatin?
Aiemmin käytin kotona muovista kestosuodatinta. Sillä tulee vähän kitkerämpää ja laimeampaa kahvia. Laimeampaa sen takia kun vesi valuu liian nopeasti läpi, ja kitkerää koska osa suodatinpuruista menee kestosuodattimen läpi pannun pohjalle hautumaan kymmeniksi minuuteiksi, ja viimeinen kupillinen varsinkin on karsea, kitkerä ja sakkainen.
Sitten ostin kotiin tällaisia melitta-papereita (parhaita mitä lähi-alepasta löytyi):
http://www.melitta.de/Melitta-Filter-Papers-Gourmet-1005.html
Näillä papereilla tulee tosi hyvää kahvia, pehmeää mutta vahvaa ja aromikasta.
Täällä toimistolla on myös philipsin keitin ja samanlaista juhlamokkaa, mutta paperit ovat jotain halpoja pirkka-papereita (vesi valuu liian nopeasti ja aromiöljyt jäävät paperiin), jonka takia kahvi on aina pahan makuista riippumatta keittääkö täyden vai pienen pannullisen. Ei kyllä kannata papereissa säästellä. Jos pannullinen kahvia maksaa sentin enemmän mutta maistuu paljon paremmalta. Ei enää ikinä xtra, rainbow, pirkka, lidl ym. halpispapereita.
- Asiaa kokeillut
Suula on ilmeisesti käynyt niin että mikäli suppilo on ollut muovia niin kiehuva vesi on sulattanut pitkähiilisiä muoviketjuyhdisteitä suppilon pinnasta ja siksi maku on "tyrmäävä" joten vaihda suppilo lasiseen,teräksiseen ei alumiiniseen ja
kokeile uudestaan niin voi suodatinpaperin maku olla erilainen! - Kankkulankaivoon
Pirkan halvat papaeriset kahvinsuodattimet ovat todella huonoja, Taidan viedä koko nivaskan takaisin kauppaan. Ne rikkoutuvat pohjasta kaikki. Jos suodatat kahvin uudestaan, suodatin rikkoutuu ja kolmaskin rikkoutuu,Tekotapa on sama kuin muissa kahvinsuodattimissa jotka aina kestävät. En muistanut että olen taistellut saman ongelman kanssa ennenkin ja jättänyt lopulta suodattimet käyttämättä. Halpa hinta houkuttelee ja siinä itse asiassa menettää sen hinnan minkä halpatuotteesta maksaa. Jos taikurikonstilla veden saa pussista läpi ilman kahvinporoja, kahvi on todella kamalan makuista, ja juuri se kallis sama kahvi joka toisella suodattimella maistuu todella hyvälle. Ei ole ainoa Pirkkatuote joka on ollut poisheittävää. Mikä ideologia on myydä huonoa omaa merkkituotetta ja saada asiakkaat todella vihaiseksi ja pettyneeksi. Pitäisi muistaa ettei ikiniä enää lankea Pirkka-tuotteisiin. Parasta jos ei menisi koko kuppaan sillä muutakin todella huonoa ja ala-arvoista ainakin tässä K-ryhmän kaupassa myydään.
- njil
Valkaisematon suodatinpaperi ja kantsii aina ensin kastella paperi ennen kuin laitat kahvinsumpit siihen.
Joskus tuli ohjelma, jossa näytettiin kuinka nuo valkaistutpaperit tehtiin ja kuinka muksut jaloillaan survoi sitä paperimassaa.- Ei herkkäuskoinen
Meidän kahvikunnassamme on havaittu, että suodatinpussien merkillä (valmistajalla) on väliä. Halvempien merkkien ja merkittömien tuotteiden kokeilemisen jälkeen on palattu Melitta Originaliin. Valkaistuun.
>Joskus tuli ohjelma, jossa näytettiin kuinka nuo valkaistutpaperit
>tehtiin ja kuinka muksut jaloillaan survoi sitä paperimassaa.
Ja tuo ohjelma meni sinuun täydestä?
http://frezza.paulig.com/kahvijutut/tuttu-melitta-suodatinpaperi-sai-vastuullisuusmerkinnan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 807772
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on857691Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1676100Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist555026- 84307
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204189Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53930- 383672
- 323595
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..353533