namusetä?

Onko kukaan muu vanhemmista kuullut huhua miehestä, joka houkuttelee lapsia auton kyytiin tanelinrannan koulun lähistöllä? Oman lapseni mukaan tälläistä juttua liikkuu lasten keskuudessa.
111158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

aivan varma.
Kysynnä kuitenniii eka polliisilta?

Äänestä
  • Se on nyt joku muotivillitys. Sama huhu liikkuu, Porissa, Oulussa, Hesassa, Vantaalla, Tampereella jne jne jne
    Mies on lyhyt tai pitkä, nuori tai vanha, punaisella. valkoisella, mustalla ruskealla, sinisellä, keltaisella tai harmaalla autolla liikkeellä joka on pakettiauto, henkilöauto, sedan, farmari, coupe tai joku muu auto jne jne.

    Kukaan ei ole miestä nähnyt eikä tunne ketään joka olisi nähnyt mutta kaikki kuulleet asiasta netissä.

    Äänestä

kuuluu huhuja, että punaiseen autoon ois joku houkutellut tyttöä koulumatkalta. Kuulemma koulussa ihan varoiteltu kulkemasta yksin. Oisko sama kaveri?

Äänestä
  • Toisen tiedon mukaan se on harmaa nissani toisen mukaan ruskea toyota. Sama legenda pyörinyt jo monta vuotta Seinäjoella mutta opettajilta kun olen kysellyt niin ei kukaan ole kuullut mitään.

    Äänestä

  • Itse muistan ainakin että vajaa 10 vuotta sitten oikeasti törnävän ja kärjen suunnassa oli joku perverssi punaisella autolla. Oisko sama kaveri vieläkin vai onko jatkaja? Ja se kaveri ainakin oli oikeasti olemassa, todistajana toimin itse.

    Äänestä

  • tyttönennnnnn kirjoitti:

    Itse muistan ainakin että vajaa 10 vuotta sitten oikeasti törnävän ja kärjen suunnassa oli joku perverssi punaisella autolla. Oisko sama kaveri vieläkin vai onko jatkaja? Ja se kaveri ainakin oli oikeasti olemassa, todistajana toimin itse.

    Vuosi kaksi sitten puhuttiin että samalla alueella liikkui joku vanhempi mies harmaalla ja ruskealla nissanilla tai toyotalla. Moni oli asiasta kuullut mutta kukaan ei ollut mitään nähnyt.

    Äänestä

  • Sieltä suunnalta varmistettu tämä "huhu", eli ihan totta on. Nimenomaan punainen auto, kelpaa kuulemma niin tytöt kuin pojatkin.

    Äänestä

  • Kukkahattutäti78 kirjoitti:

    Sieltä suunnalta varmistettu tämä "huhu", eli ihan totta on. Nimenomaan punainen auto, kelpaa kuulemma niin tytöt kuin pojatkin.

    ollut myös liikkeelä sellane sininen auto , yksi torvi katolla ja kaksi sisällä !

    Äänestä

  • ,dööd0 kirjoitti:

    ollut myös liikkeelä sellane sininen auto , yksi torvi katolla ja kaksi sisällä !

    joka palstalla.

    Äänestä

  • Seppo-Petteri kirjoitti:

    Toisen tiedon mukaan se on harmaa nissani toisen mukaan ruskea toyota. Sama legenda pyörinyt jo monta vuotta Seinäjoella mutta opettajilta kun olen kysellyt niin ei kukaan ole kuullut mitään.

    Niin näitähän on aina ollut ja tulee aina olemaan, eivätkä tosiaan ole pelkkiä legendoja! Mutta opettajilta on turha mitään kysellä. Eivät nämä namusedät opettajia kyytiin pyytele. Opettajilla on sama probleema kuin vanhemmilla ja kaikilla muillakkin, uskoakko lasten juttuja vai ei. Heille on helpointa jo yleisen hysterian hillitsemisen nimissä sanoa etteivät ole kuulleet mitään. Ja eiväthän nämä namu sedätkään toimi opettajan tai kenenkään muunkaan valvovan silmän alla.

    Äänestä

  • tyttönennnnnn kirjoitti:

    Itse muistan ainakin että vajaa 10 vuotta sitten oikeasti törnävän ja kärjen suunnassa oli joku perverssi punaisella autolla. Oisko sama kaveri vieläkin vai onko jatkaja? Ja se kaveri ainakin oli oikeasti olemassa, todistajana toimin itse.

    kärjessä asustelee edelleen (tai sanotaan ennemmin että jälleen) pedofiili,pojista kiinnostunut sellainen.En tiedä onko tytöistä mitenkään kiinnostunut,mutta ala-asteikäiset ja yläasteikäiset on tän kiinnostuksen kohteena ainakin.

    Muutama vuosi takaperin mun pikkuveljen kaveria houkutteli mies autoon (Kärjen ala-asteen lähettyvillä),lupas karkkia.Poika onneksi tajus ettei kannata mennä kyytiin ja lähti juoksemaan karkuun,mies seuras autolla vielä jonkun matkaa mutta lopetti jahtaamisen kun poitsu juoksi metsään piiloon.

    Muistakaahan vanhemmat,ettei ne kaikki jutut ole pelkkää legendaa ja aina kannattaa ennemmin uskoa lasta (ja tietty keskustella ettei vieraiden matkaan lähetä yms yms.) kuin olla uskomatta ja olla pian se vanhempi jonka lapsi nousi siihen autoon kun vanhemmatkaan ei pitäny semmosta pahana juttuna tai edes mahdollisena ollenkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mymma kirjoitti:

Onko kukaan muu vanhemmista kuullut huhua miehestä, joka houkuttelee lapsia auton kyytiin tanelinrannan koulun lähistöllä? Oman lapseni mukaan tälläistä juttua liikkuu lasten keskuudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu