Hyvinkin iloinen

sekameteliä

Ja tyytyväinen näiden loistavien syysilmojen vuoksi. RästiInjääneitä töitä on voinut paiskia mitä häntä on jaksanut. Iltaäivä lämpötilat vielä huomenna nousevat yli 10 lämpöasteen etelä-suomessa.

Viimeyö oli eka pakkasyö. Hallanarat kesäkukat sai kyytiä. Pohjoisessa pian räntäsateita. Meillä päin ekat rännännäytöt ovat olleet noin 20.10 tienoilla.
Muuten Saanan rinteet saivat ohuen lumipeitteen jo elokuussa, mut ei syyskuussa, niettä oikullisia nuo säänvaihtelut.

1

444

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parempi päivä

      Olin sitä mieltä, että juuri lokakuu on kuukausista rankin. Kesä on takana, muuttolintujen lähtökin tekee mielen haikeaksi, luonto alkaa valmistella puita ja kasveja talvikauteen.

      Tämä lokakuu tekee poikkeuksen, aurinkoisia melkein syyskesäisiä iltapaäivän tunteja. Näin kun remonttimiehet maalasivat aamupäivällä varjonpuolellakin metalliosia.
      Vaikka tänään puhalsi kolea koillistuuli, talomme lounaispuolen tuulensuojassa lämpötila nousi pariinkymmeneen asteeseen. Mikä siinä oli seinää maatatessa.

      Loistava syksy tehdä ulkotöitä, ulkoilla, etsiä vaikka sieniä. Näin puiston koivuvaltaisessa maastossa Karvalaukkuja. Mustia torvisieniä ja muita myöhäissyksyn sieniä saattaa löytyä.

      Runsas kolmeviikkoa lokakuuta enää jälellä. Yleensä marraskuu menee jo omalla painollaan. Silloin sanotaan; ensikuussahan on jo joulukuu, päiväkin kääntyy pitenevälle puolelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1299
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1088
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1073
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1003
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      999
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      876
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      734
    Aihe