Kirkon tilastollinen vuosikirja on ilmestynyt http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/sp?open&cid=Content240FFA
Siitä löytyy monien mielenkiintoisten tilastojen lisäksi mielenkiintoisia tapoja sanoa asioita. Vuonna 2009 Jumalanpalveluselämä ja kirkolliset toimitukset maksoivat 160 miljoonaa euroa ( musiikki 53 miljoonaa). Jumalanpalveluksissa on kävijöitä lähes 7 miljoona eli kirkolle maksaa yli 20 euroa Jumalanpalvelija. Minusta olisi kohtuullista, että kouluille, jotka hankkivat Jumalanpalvelijat maksettaisiin jokaisesta palvelukseen osallistujasta edes 20 euroa.
Siitä löytyy monien mielenkiintoisten tilastojen lisäksi mielenkiintoisia tapoja sanoa asioita. Vuonna 2009 Jumalanpalveluselämä ja kirkolliset toimitukset maksoivat 160 miljoonaa euroa ( musiikki 53 miljoonaa). Jumalanpalveluksissa on kävijöitä lähes 7 miljoona eli kirkolle maksaa yli 20 euroa Jumalanpalvelija. Minusta olisi kohtuullista, että kouluille, jotka hankkivat Jumalanpalvelijat maksettaisiin jokaisesta palvelukseen osallistujasta edes 20 euroa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
onneksi painaa alas se seikka että suomalainen lainsäädäntö pakottaa loitsuttamaan myös päiväkodeissa ja lastentarhoissa.
Ottamalla jäsenistö tälla tavoin laajemmin palvelusten piiriin, hinta per capita putoaa.
Toisaalta riitejä jaellaan myös virtuaalisesti, YLE:n tv- ja radiolähetysten kautta, edelleen saman oivallisen lainsäädännön avittamana ja kansalaisten maksamana..
Toisaalta, jos Jumala oman mokansa peittääkseen haluaa vuodattaa ainokaisen poikansa verta, niin mikä hinta on 20€ per kerta? Ei mikään, jopa rakkauden ammattilaiset ottavat 150€ kerta ja he eivät ole edes neitsyitä, joten mahdollinen verenvuoto on perin kaukaa aiheen sivusta.
Valitus on näköjään tuottanut tulosta. Rippikoululaisten prosenttimäärä per ikäluokka on ilmoitettu vihdoin oikein. Sivu 75. 83,6% ikäluokasta kävi rippikoulun.
Sivulta 84 löytyikin sitten taas se väärä ja valheellinen luku.
Vuonna 2009 rippikoulun kävi yhteensä 57 936 nuorta joka on 87,6 prosenttia 15-vuotiaista. Vuodesta
2009 lähtien seurakunnat tilastoivat erikseen rippikoulun käyneet myös ikäryhmittäin; 14−15-vuotiaat,
16−17-vuotiaat ja 18-vuotiaat ja sitä vanhemmat. Rippikoulun käyneistä 14−15-vuotiaita oli 55 265 joka
on 83,6 prosenttia kaikista 15-vuotiaista. Aikaisempina vuosina 15-vuotiaiden ikäryhmää on verrattu
vain rippikoulun käyneiden yhteismäärään.
Eli kyseessä on tosiaan painovirhe ensimäisessä lauseesssa. Asia selviää muissa lauseissa oikein. Samoin muissa kohdissa kirjassa luvut ovat oikein. Niin kuin lukija voi huomata, tilastointia tehdään tarkkaan, huolella ja luotettavasti.
Eli virhe mikä virhe.
Toinen epämääräisyys liittyy avioliittoihin.
Sivu 13 kertoo oikein, että kaikista valtakunnallisista avioliitoista kirkollisia vihkimisiä oli 56,1%.
Sivun 20 taulukko on otsikoitu "Solmittuja avioliittoja hiippakunnittain 2009" eli etsikko vastaa taulukon lukuja.
Sivu 23 taulukko otsikoitu yleistasoisesti "Solmitut avioliitot ja avioerot vuosina 1980-2009", mutta kuitenkin taulukko käsittelee vain kirkon piirissä solmittuja avioliittoja eikä valtakunnallisia. Eli joko otsikko tai taulukko on väärin.
Miljardin euron verokertymällä saa ihmeen paljon aikaan kaikenlaista.
Ateistin kannalta toiminta on enimmäkseen harmitonta ja pieneltä osin hyväntekeväisyyttä. Tulee väkisinkin mieleen, mitä tuolla summalla saisi aikaan, jos sen laittaisi kokonaan hyödylliseen käyttöön.
Pieneten lasten tai nuorten aivopeseminen uskomaan mielikuvitusolentoihin ei ole harmitonta toimintaa. Harmitonta toimintaa ei myöskään ole eri ihmisryhmien syrjiminen tai kirkon massiivisella koneistolla Suomen lakiin vaikuttaminen, jne, jne...
Olen viime aikoina seurannut aika lailla muslimeista kertovia uutisia mm. saudi-arabian naisten avioliitto-oikeudesta ja vastaavista. Tähän verrattuna evlut on kohtuullisen siedettävä uskonto.
Eilen erosi 161 kirkosta. Ja sen vaikutus mukavasti vähenee pikku hiljaa, mutta vakaasti.