viini ja ajaminen

erfv

Hei kuinka paljon saa juoda viiniä, tai kuinka kauan täytyy odottaa viinin juomisen jälkeen, jotta voisi mennä ajamaan autoa?

4

4983

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+13

      Viiniä saa juoda niin paljon kuin lompakko ja elimistö sietää, ja ajamaan saa mennä kun promillet on alle 0,5 ja taskusta löytyy ajokortti.

    • selkeästi sanottu

      Alkoholin poistuminen elimistöstä
      Alkoholin poistumisnopeus on aina vakio eli 1 g puhdasta alkoholia 10 painokiloa kohti tunnissa. Palaminen tapahtuu pääosalta maksassa. Muuttumattomana alkoholia poistuu hengityksen, virtsan ja hien mukana 5 %. Yksi ravintola-annos (pullo olutta, 16 cl punaviiniä, 4 cl väkeviä) sisältää 12 - 15 g alkoholia ja nostaa veren alkoholipitoisuutta 0,2 promillea. Yksi ravintola-annos poistuu elimistöstä n. 2 tunnissa, punaviinipullollinen runsaassa 8 tunnissa ja vodkapullollinen runsaassa vuorokaudessa. Voimassaolevan lain mukaan moottoriajoneuvon kuljettaja tuomitaan rattijuopumuksesta jos hänen verensä alkoholipitoisuus on 0,5 promillea.

      • Vai miten

        Koska ylläoleva teksti on sekavaa ja osittain puutteellista suosittelena katsomaan esim http://www.selvapeli.fi/ linkkiä. Kohta ajokunto ja laskuri.
        itselläni on seuraava karkea laskentatapa. Ensimmäinen menee ilman odottelua, seuraavat aina kaksi tuntia annnosta kohti. Tämä on omalla kohdalani pientä liioittelua, mutta parempi näin.


      • selkeästi sanottu
        Vai miten kirjoitti:

        Koska ylläoleva teksti on sekavaa ja osittain puutteellista suosittelena katsomaan esim http://www.selvapeli.fi/ linkkiä. Kohta ajokunto ja laskuri.
        itselläni on seuraava karkea laskentatapa. Ensimmäinen menee ilman odottelua, seuraavat aina kaksi tuntia annnosta kohti. Tämä on omalla kohdalani pientä liioittelua, mutta parempi näin.

        Itse lasken todella varman päälle: kaksi tuntia/annos ja alan laskea VIIMEISESTÄ NAUTITUSTA annoksesta. Olen nainen ja maksani polttaa alkoholia hitaammin kuin miehen maksa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1274
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      86
      1068
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      992
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      145
      939
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      823
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      813
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      50
      786
    Aihe