4 kuukautisella lapsellamme epäillään maito-, vilja- tai/ja muna-allergiaa.
Koska imetän, joudun minä kyseiselle dietille. Maito testailtiin jo kerran, ja tulos ei ollut tarpeeksi hyvä (ripuli parani hieman, mutta ei tarpeeksi), niin lääkäri päätti lisätä tuon viljan ja muna diettiin mukaan.
Mitä ihmettä minä saan syödä????
Mitä syön aamupalaksi... porkkanaa. Kaikki ykkösallergisoivatkin on kielletty eli porkkana, herneet (soijatuottaat siinä samalla), sitrukset, mansikka, kiwi, tomaatti jne.
Banaaniako?!? En ole koskaan ollut banaanin ystävä :(
AUTTAKAA, minulla on todellakin ideat vähissä.
AUTTAKAA, mitä saan syödä
4
892
Vastaukset
- eräs vaan
Itse olen samasta syystä maidottomalla ja munattomalla dietillä, mutta onnekseni saan syödä sentään viljoja. Itselläni oli dietin alkaessa myös aika pakokauhuinen olo, mutta yllättäen ei tässä nälkään ole kuoltu.
Aamupalaksi voisit ajatella ainakin: Hirssi-, tattari-, riisi(hiutale), helmi- (peruna), maissipuuroa joko veteen tai riisimaitoon keitettynä. Myös luontaisestigluteeniton leipä (kaupan pakastealtaassa useampiakin vaihtoehtoja ja isommissa kaupoissa myös joitakin tuoretuotteita) käy sinulle ja leivänpäälliseksi keijumargariini ja kaikki kokolihaleikkeleet. Myös riisimurot mehukeitolla tai riisimaidolla ovat käypänen vaihtoehto.
Ruuanlaitossa maitotuotteita voi korvata riismaidolla ja kookosmaidolla.
Herkutteluun kaupan pakastealtaasta löytyy riisijäätelöä, joka on ihan siedettävän makuista esim. vadelmahillon kera. Kaupasta saa myös gluteenittomia colakeksejä, jotka eivät sisällä maitoa tai munaa (ei mitään makunautintoja, mutta paremman puutteessa).
Vegaaniliiton sivuilla on jonkin verran leivontaohjeita (vegaanithan eivät käytä mitään eläinperäistä, joten ohjeet ovat munattomia ja maidottomia), joukossa näytti olevan myös muutama gluteeniton (kaikki luontaisesti gluteenittomat tuotteet käyvät myös vilja-allergikoille, vaikka keliakia ja vilja-allergia ovat eri asia). - bakteerit töihin!
>>>>>>>=>Naisten vaivat, vauvan-odotus, lapsi ja parantavat maitohappobakteerit
- 27
Taidat olla yllä olevan sivuston ylläpitäjä, kun sitä joka paikkaa tyrkytät.
Lue kysymys! Kysyjä ei kyllä saanut sivuiltasi mitään vastausta!
- ihmevaikumma
Käskikö lääkäri jatkamaan imetystä?? Meillä ainakin käski lopettamaan heti, kun oma dieettini meni liian köyhäksi. Ei sitten omassa maidossanikaan enää mitään ravintoarvoa ole. Eli apteekin korvikkeelle jouduttiin niin kauaksi aikaa, että altistukset tehtiin. Näin lääkärikin tiesi tarkalleen, mitä lapsi on syönyt siihen asti. Altistuksessa ilmeni vain maitoallergia, joten nyt taas saan syödä viljoja ja munia. Ja imetän.
Lääkäri myös sanoi, että jos kaikki epäillyt allergiat olisivat olleet tosia, olisimme joutuneet ravintoterapeutille, joka olisi osannut neuvoa vauvan kiinteiden syönnissä (meidän poika oli siis 5,5 kk) ja että myöhemmin saa tarpeeksi mm. proteiinia ja kalsiumia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2905489- 705056
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484156- 513850
- 423493
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo893133Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv723006- 422187
- 492128
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272088