Minulla on ollut puolisen vuotta liike, jonka asiakkaista suurin osa on nuoria (15-30 -vuotiaita). Minulle annettiin vinkiksi, että tähän oheen kannattaisi ottaa myyntiin irtokarkkeja. Minusta idea vaikuttaa pätevältä, sillä liikkeen lähettyvillä ei ole kunnollista isoa irtokarkkikauppaa. Nyt kysynkin, että mistä kannattaa hankkia irtokarkit liikkeeseen ja riittääkö n. 100 eri karkkilajia? Mitä mieltä olette sokeriveron vaikutuksesta, että kuinka paljon se vähentää karkkiostoksia? Paljonko tuommoinen n. 100 eri irtokarkin valikoima vie tilaa (tällä hetkellä liike on 84-neliöinen)? Pitääkö kysyä lupia terveystarkastajilta tai hnakkia hygieniapassi?
Mistä irtokarkit namikauppaan?
purikura
8944
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei omaa kokemusta mutta itse aloittaisin kyselyn karkkitoimittajalta, kyllä ne tietää mitä heidän tuotteidensa myyminen vaatii.
Joo, otin yhteyksiä muutamaan valmistajaan ja homma alkaa selkiytyä. Sitä vaan ihmettelen, että kuinka monta sataa kiloa tuonkokoisissa karkkikaupoissa nameja viikottain myydään. Osaisin vähän laskea kannattavuutta sen mukaan. Kuka tietäisi?
>Sitä vaan ihmettelen, että kuinka monta sataa kiloa tuonkokoisissa karkkikaupoissa nameja
>viikottain myydään. Osaisin vähän laskea kannattavuutta sen mukaan. Kuka tietäisi?
Oletkohan ihan oikeasti jo pitänyt kioskiasi puoli vuotta, jos olet kuitenkin noin pihalla kysynnästä?
Hae kaupasta sellaisia 20 x 25 pohjaltaan ja korkeudeltaan 10 cm olevia muovilaatikoita niin paljon kuin kauppasi tiskille mahtuu.
Pyydä sitten karkkitoimittajaltasi alkajaisiksi noiden laatikoiden täyttämisen verran _eniten myytyjä_ karkkilaatuja ostettavaksesi. Kyllä ne oikeat myyntilukemat alkaa siitä vähitellen lutviutua muutamien viikkojen sisään.
-
Tietysti olen pihalla irtokarkkien kysynnästä, sillä me myymme tällä hetkellä ihan eri tuotetta/palvelua. Meillä ei siis ole mitään kioskia. Karkkitukkuri arvioi viikkomyynniksi n. 200 kiloa, mutta minusta se kuulosti hieman liioitellulta.
No ei tuo 200kg ole välttämättä liikaa. Mutta riippuu pitkälti myös paikkakunnasta. Helsingisä ja Kuusankoskella on vähän eri ihmismassat... ota nyt testiksi mitä otat, siitä se sitten lähtee.
>>Mutta riippuu pitkälti myös paikkakunnasta. Helsingisä ja Kuusankoskella on vähän eri ihmismassat...
Kuulemma taantuvalla Kuusankosken alueella ne kuitenkin mässää makeeta ihan hulluna, että se voi tasoittaa tilannetta...
Makeisia menee vuodessa 14 kg/henki läpi koko väestön. http://fi.wikipedia.org/wiki/Makeisvero#cite_note-2
Jos kiskan alueella asuu vaikka 2500 henkeä, ja ne syö sen keskimääräiset 14 kg namia kukin, niin kioskin kannattaa varata maksimissaan kuljettamaan 35.000 kg/vuosi karamellejä kioskiluukun läpitte.
Joka viikko siis 700 kg karamellejä.
Toki jos on varovainen niin voi arvioida irtokarkkimyyntinä pystyvänsä kaappaamaan vaikka vain 5% siivun alueensa namimarkkinoista. Silloin viikkokulutus olisi noin 35 kg/viikko.
Laita tollanen tilaus menemään karkkitukun namusedille, niin nekin on tyytyväisiä ja sillä pääset alkuun.
.
Miten sitten kävi, eli mitkä tuotteet myy parhaiten ja mistä löytyi parhaat karkit ja mistä myyntilaatikot?
Miten meni?