Maapallon kantokyvyn rajat on ylitetty http://en.wikipedia.org/wiki/The_Limits_to_Growth.
Nykyinen ilmaston lämpeneminen on ihmisen aiheuttamaa http://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming.
Uusiutumattomat luonnonvarat ovat kovaa kyytiä hupenemassa http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_peak.
Yli 90 prosenttia tiedemaailmasta ovat samaa mieltä näistä kolmesta teesistä.
Yksi puolue kieltää ihmiskunnan ongelmat.
Suurin osa puolueista ohittaa ihmiskunnan ongelmat.
Yksi puolue yrittää estää ihmiskunnan ongelmat.
Nykyinen ilmaston lämpeneminen on ihmisen aiheuttamaa http://en.wikipedia.org/wiki/Global_warming.
Uusiutumattomat luonnonvarat ovat kovaa kyytiä hupenemassa http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_peak.
Yli 90 prosenttia tiedemaailmasta ovat samaa mieltä näistä kolmesta teesistä.
Yksi puolue kieltää ihmiskunnan ongelmat.
Suurin osa puolueista ohittaa ihmiskunnan ongelmat.
Yksi puolue yrittää estää ihmiskunnan ongelmat.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rooman klubi on illuminaattien salaliitto maailman orjuuttamiseksi!!!
Foliopipo on valmiina ja päässä kesät talvet. Työnhaku tuottaa jostain syystä ongelmia. Firmojen mielestä foliopipo ei sovellu työasusteisiin. Sähköyhtiöidenkin mielestä se on turvallisuusriski.
Tyypillistä persuille on ongelmien kieltäminen katkeraan loppuun asti. Syyt löytyvät lapsuudesta ja ankarasta kasvatuksesta. Perheessä on ollut ehkä alkoholismia ja/tai väkivaltaisuutta, mutta aiheesta on vaiettu. Ongelmista ei ole pystytty keskustelemaan, vaan niitä on vältelty, kunnes ongelmat ovat räjähtäneet silmille. Tästä syystä he pystyvät keskittymään vain ongelmien seurauksiin, ei niiden syihin. Toisaalta syiden käsittely on heille myrkkyä, koska se osoittaisi heidän kykenemättömyytensä ongelmien hoidossa, saisi heidät näyttämään tyhmiltä. Tätä kutsutaan politiikassa myös populismiksi.
Tiedon puute aiheuttaa juuri tätä että yleisesti ajatellaan asioiden olevan niinkuin ne on ja sanotaan.
Yleisesti alkaa käymään jo selväksi että tiedeyhteisön valtioiden välillä on suuria salailuja tapahtunut jopa kvanttimekaniikkaan liittyvissä asioissa ja niiden todellisuuden luonteesta. Kuten esimerkiksi juuri Quantum Communication dokumentti viittaa.
On yleisesti jo tiedossa myös että rahatalous itsessään tukee syklisen kulutuksen kautta jatkuvaa luonnonvarojen riistoa ottamatta huomioon todella kestävää kehitystä. Yksinkertaisesti vain koska se ei tue rahataloutta. Vaan puute = tuottoa. ja tätä myös tiedeyhteisö joutuu pohtimaan. Mutta ennen kaikkea, koska tiedeyhteisö pohtii ongelmaa ekonomian kautta. Se ei voi sitä ratkaista. Koska se on jo itsessään paradoksi. Kokisin tuon todellaki olevan puuttelista tietoa ja tutkimusta vanhasta kunnon hölynpöly vihkosesta nimeltä wikipedia. Ja noilla linkeillä ei käytännössä ole mitään tekemistä tieteen kanssa. Vaan enemmänkin puhdasta symbioosia rahatalouden kanssa.
Kysymys kuuluu onko mahdollista ratkaista ongelmat tieteellisesti ja meillä on.
Tässä on vain kolme esimerkkiä.
Vesi
http://www.youtube.com/watch?v=zW3C1RRulmg
Permakulttuuri
http://vimeo.com/7658282
Maglev- juna ja toteutus
http://www.youtube.com/watch?v=qENW5vYWDi4
Tuohon yleiseen öljyn loppumiseen tahdon vain sanoa että.....
http://www.youtube.com/watch?v=CWf9nYbm3ac
En kyllä vakavissani menisi noita väitteitä ottamaan. Vaan enenmmänkin vain ja ainoastaan yleisesti tutkimuksina ja itsestään selvinä lauottavina totuuksina, jotka toimivat kyllä nykyisessä vanhaa teknologiaa hyödyntävässä yhteiskuntamallissa.