Fiksu kapteeni

Onhan harvinaisen fiksu kapteeni sanoi miehenikin kun katselimme tv:sta pelastusarmeijan upseeria puhumassa leipäjonoista.
Tunnemme myös erään fiksun keskustalaisen kapteenin. En ole ihan varma pitääkö upseerin olla keskustalainen jos on pätevä. Siltä se täällä kuitenkin vaikuttaa.
4125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On niitä vähän sekaviakin kapteeneja. Sellaiseksi ihminen kehittyy kun pitää aina nuoleskella ylempiään ja potee pohjatonta yksinäisyyttä.
Muut senkun nälvivät ja kehuakin täytyy itse itseään.

Äänestä
  • Alkavat availla litsejään ja vlokuvaamaan häpykarvojaan.
    Eikä siinä kaikki, tämä valokuvaaja panee näitä alapää kuviaan politiikka saitille.

    Äänestä

Minkä maan armeijassa? Suomen armeijassa ainakaan ei voi olla keskustalaista, kokoomuslaista, vihreää, sosialidemokraattista, vasemmistolaista. perussuomalaista tai millään puolueella leimautuvaa kapteeni, ei kersanttiakaan. Olisi pian entinen, sillä laki kieltää kantahenkilökunnan puoluesidonnaisuuden.

Keskustalainen kapteeni on varmaan samanlainen mielikuvituksen tuote kuin keskustalainen kapitulanttimieskin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aliupseerin vmo kirjoitti:

Onhan harvinaisen fiksu kapteeni sanoi miehenikin kun katselimme tv:sta pelastusarmeijan upseeria puhumassa leipäjonoista.
Tunnemme myös erään fiksun keskustalaisen kapteenin. En ole ihan varma pitääkö upseerin olla keskustalainen jos on pätevä. Siltä se täällä kuitenkin vaikuttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu