"Tutkija Kati Niemelä Kirkon tutkimuskeskuksesta muistuttaa, että julkisuudessa usein esiintyvät kristillisdemokraattien kannat eivät ole yhtä kuin kirkon kanta.."
http://yle.fi/alueet/turku/2010/10/homokeskustelussa_hukkuu_kirkon_moniaanisyys_2058988.html?origin=rss
Jaahas, Räsäskä ei enää kelpaa kirkolle.
http://yle.fi/alueet/turku/2010/10/homokeskustelussa_hukkuu_kirkon_moniaanisyys_2058988.html?origin=rss
Jaahas, Räsäskä ei enää kelpaa kirkolle.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vai että moniäänisyys hukkuu? Ehkä Kati Niemelä ei katsonut ohjelmaa. Siellä oli nimittäin homopuolellakin keskustelemassa yksi liperikaulainen papitar, ja sitten oli ainakin tämä Mister Gay Finland joka oli kirkkofani, että kyllä siellä oli homoille suopeitakin kristittyjä edustettuna. Ihmiset vain tietävät sen että nämä homoille suopeat ovat kirkossa vähemmistössä eikä heitä kuunnella, ja siellä jylläävät nimenomaan Räsäskän kaltaiset riivinraudat.
olen saanut viestejä siitä, että toimittajat olisivat olleet lähtökohtaisesti asenteelta ohjaamassa kesksutelua siihen suunta, että kirkko olisi homovastainen.
"olen saanut viestejä siitä, että toimittajat olisivat olleet lähtökohtaisesti asenteelta ohjaamassa kesksutelua siihen suunta, että kirkko olisi homovastainen. "
mistähän sellainen mielikuva on syntynyt?
En ole kuullut että Räsästä oltaisiin tämän takia kirkosta erottamassa, tai että hän saisi edes nuhteita saanut. Piispa Wickströmin mukaan hän vain ajattelee eri tavalla (mutta ei tietenkään väärin).
Räsäsen kaltaisten on kirkko. Hänen kaltaistensa sinne kuuluu jäädä. Muut vetäkööt johtopäätökset ja lähtekööt.
ai ajatteleeko se;)
Tyhmimmät kaappaavat aina shown, oli asia ja aate mikä tahansa.
Esimerkiksi turkistarhauksen vastustajat... Kaikenlaiset kettutytöt ja ties mitkä urpoilijat pääsevät kyllä mediaan. Kun taas laillisesti asiaa ajavat järkevät ihmiset unohdetaan.
Tai kapitalismin kriitikot. Jos olet joku anarkopunkkari ja riehut itsenäisyyspäivänä presidentin linnan edessä, niin median huomio on taattu. Kun taas jos olet joku yliopistossa puurtava vasemmistolainen taloustieteilijä, niin turha pyrkiä televisioon.
suuri enemmistö on hiljaa. Tässäkin tapauksessa mediatilaa vievät kirkkovastaiset ja kirkonsisällä olevat jyrkänlinjan kannattajat.
eroamisia olisi kymmen- tai satakertaisesti, jos suuri enemmistö reagoisi, eikä olisi hiljaa.
Jospa kirkko kertoisi vaikkapa arkkipiispansa suulla mikä on se kirkon virallinen linja. Ongelmana taitaa olla se, että kirkko ei tiedä sitä itsekään. Vai onko kyseessä laskelmointi? Ei osata päättä kumpi aiehuttaa enemmän eroja liberaalinen vai konservatiivinen linja. Nykyinen hymistely ja joka suuntaan kumartelu ja pyllistely ei kerro mitään. Silloin käy juuri näin kun on tapahtunut. Sen ääni kuuluu, joka kovimpaan huutaa.
Kiitti ja hyvää jatkoa