Lapsi oppii helposti useammankin kielen. Sen takia englanninkielisiä päiväkoteja pitäisi lisätä.
Ruotsinkieli on liian marginaalinen kieli. Ei kannata satsata siihen jos ei ole ruotsinkielinen.
Kieliasioissa pitää olla tarkkana että lapselle tulee mahdollisimman hyvä englanninkielen taito.
Ruotsinkieli on liian pieni. saksa, espanja , ranska, kiina, jne isot kielet seuraava prioriteetti.
Ruotsinkieli on liian marginaalinen kieli. Ei kannata satsata siihen jos ei ole ruotsinkielinen.
Kieliasioissa pitää olla tarkkana että lapselle tulee mahdollisimman hyvä englanninkielen taito.
Ruotsinkieli on liian pieni. saksa, espanja , ranska, kiina, jne isot kielet seuraava prioriteetti.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvä kielikylpy tarkoittaa mielestäni pienten lasten leikkikoulua vieraalla kielellä, mikä jatkuu suomenkieliseen kouluun, jossa annetaan ko. kielen opetusta ensimmäiseltä luokalta lähtien A1-kielenä.
En kannata sitä, että oppiaineita ryhdytään opettamaan muulla kuin suomen kielellä. Nähdäkseni me olemme ensi sijassa vastuussa siitä, että lapsi saa äidinkielessään riittävän tason tehdä tieteellistä työtä, joten suomen kielen peruskäsitteiden eri oppiaineissa on oltava kirkkaina. Vieraan kielen paikka on vieraana kielenä ja erilaiset kerhot ja kuorot ovat omiaan jatkamaan kielikylpyä.
VS:ssa oli etusivun juttu kielikylvetyksestä. Paino oli tietysti ruotsilla, mutta muutkin kielet mainittiin.
Eräs pikkupoika(siis vanhemmat) perusteli ruotsin kielikylpyä sillä, että hän oli unohtanut ruotsin kielen, kun oli muuttanut takaisin tänne Ruotsista.
Pojalle olisi voinut huomauttaa, että et ole paljoa menettänyt. Nyt vain jonkun tärkeän kielen kylvetykseen.
Mikään kielenopiskelu ei kuitenkaan voita sitä mitä osataan. Papukaijat eivät ole kuitenkaan kuin hyvinä ystävinä.
Mielestäni lasten pitäisi oppia tunnistamaan itsestään vahvat puolet ja etenemään siinä.
Kommunikointi vaatii kielitaitoa, niin äidinkielen kuin muidenkin kielten.
Abstrakti ajattelu kehittyy kielen kautta. Siksi onkin tärkeää että kieli mitä opiskellaan koetaan tärkeäksi ja hyödylliseksi. Onnistumisen kokemukset ja jatkuva eteneminen kielessä luo positiivista oppimiskokemusta.
Pakolla opetettu ruotsinkieli ei muuta kuin turhauttaa ja vahvistaa oppilaan negatiivista asennetta oppimistilanteeseen.
Ei pitäisi leikkiä lasten tulevaisuudella vain sen takia että oltaisiin mieliksi herkkähipiäisille ruotsalaistantoille.