Turkin EU-jäsenyys

mitäs sanotte

Liberaalien ohjelmissa ei vaikuta olevan yhteneväistä kantaa Turkin EU-jäsenyyteen, joten siitä lienee jäsenten keskuudessa hyvinkin erilaisia mielipiteitä? Mutta yhtä mieltä ollaan kaiketi ainakin siitä, että se olisi pelkästään hyvä asia kulttuurin rikastamisen ja työvoiman saatavuuden kannalta?

3

724

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lopullisesti

      Turkista ei tule EU:n jäsentä,sillä mm.Ranska ja Itävalta ovat sanoneet estävänsä sen.Muitakin EU valtioita löytyy joilla on historiallisesti kaunainen suhde Ottomaanien harjoittamaan valloituspolitiikkaan.Lisäksi Kyproksen jako on yhä ratkaisematta,joten sekin estää Turkin pääsyn jäseneksi.Turkista kuuluu vain häviävän pieni osa Eurooppaan jo maantieteellisestikin,siis miksi ottaisimme maan jäseneksi joka kulttuurisestikin poikkeaa jo suuresti joukosta.Turkilla on vielä sovittamaton riita Kurdien kanssa mikä on enkäpä suurin este jäsenyydelle.EU ei voi ottaa jäseneksi valtiota jolla on rajariitoja naapuriensa kanssa kuten Turkilla on Kreikan kanssa joistakin saarista.

      • LockeSmith

        Jos Turkista joskus tulisi EU:n jäsen, olisi sen asukasluku silloin luultavasti 100 miljoonan kieppeillä, mikä tekisi siitä EU:n väkirikkaimman ja siten vaikutusvaltaisimman valtion. Olisi käytännössä sama kuin jos Meksikon liittäisi USA:han yhdeksi osavaltioksi.


      • Liberaaali

        Nykyisen EU:n väestörakenne on vääristynyt, mikä johtaa tämänhetkisellä kehityksellä eläkepommiin. Lisäksi eläkeläisten määrän kasvaminen tarkoittaa demokratiassa vallan siirtymistä enemmän eläkeläisille, mikä hidastaa uudistuksia. Eurooppaan tarvitaan enemmän uusia yrittäjiä ja suoritusportaan työntekijöitä. Kun talous kasvaa Itä-Euroopassa, aletaan sielläkin vaatia aina enemmän palkkaa joka työstä. Eurooppalaiset ovat nykyään liian hienoja tekemään ns. hanttihommia, mikä ilmenee siten että jos ulkopuolista työvoimaa ei ole saatavilla, jäävät työt joko tekemättä tai sitten kaikesta pitää maksaa lääkärin palkka.

        Eikä Turkki ole mikään Iran, vaikka sen suureen väestöön mahtuukin eittämättä äärimuslimeja ja rupusakkia. Mutta mistä maasta nyt ei rupusakkia löytyisikään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      69
      1893
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      140
      999
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      18
      919
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      83
      667
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      104
      651
    7. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      638
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      570
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      57
      547
    Aihe