Turkin EU-jäsenyys

mitäs sanotte

Liberaalien ohjelmissa ei vaikuta olevan yhteneväistä kantaa Turkin EU-jäsenyyteen, joten siitä lienee jäsenten keskuudessa hyvinkin erilaisia mielipiteitä? Mutta yhtä mieltä ollaan kaiketi ainakin siitä, että se olisi pelkästään hyvä asia kulttuurin rikastamisen ja työvoiman saatavuuden kannalta?

3

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lopullisesti

      Turkista ei tule EU:n jäsentä,sillä mm.Ranska ja Itävalta ovat sanoneet estävänsä sen.Muitakin EU valtioita löytyy joilla on historiallisesti kaunainen suhde Ottomaanien harjoittamaan valloituspolitiikkaan.Lisäksi Kyproksen jako on yhä ratkaisematta,joten sekin estää Turkin pääsyn jäseneksi.Turkista kuuluu vain häviävän pieni osa Eurooppaan jo maantieteellisestikin,siis miksi ottaisimme maan jäseneksi joka kulttuurisestikin poikkeaa jo suuresti joukosta.Turkilla on vielä sovittamaton riita Kurdien kanssa mikä on enkäpä suurin este jäsenyydelle.EU ei voi ottaa jäseneksi valtiota jolla on rajariitoja naapuriensa kanssa kuten Turkilla on Kreikan kanssa joistakin saarista.

      • LockeSmith

        Jos Turkista joskus tulisi EU:n jäsen, olisi sen asukasluku silloin luultavasti 100 miljoonan kieppeillä, mikä tekisi siitä EU:n väkirikkaimman ja siten vaikutusvaltaisimman valtion. Olisi käytännössä sama kuin jos Meksikon liittäisi USA:han yhdeksi osavaltioksi.


      • Liberaaali

        Nykyisen EU:n väestörakenne on vääristynyt, mikä johtaa tämänhetkisellä kehityksellä eläkepommiin. Lisäksi eläkeläisten määrän kasvaminen tarkoittaa demokratiassa vallan siirtymistä enemmän eläkeläisille, mikä hidastaa uudistuksia. Eurooppaan tarvitaan enemmän uusia yrittäjiä ja suoritusportaan työntekijöitä. Kun talous kasvaa Itä-Euroopassa, aletaan sielläkin vaatia aina enemmän palkkaa joka työstä. Eurooppalaiset ovat nykyään liian hienoja tekemään ns. hanttihommia, mikä ilmenee siten että jos ulkopuolista työvoimaa ei ole saatavilla, jäävät työt joko tekemättä tai sitten kaikesta pitää maksaa lääkärin palkka.

        Eikä Turkki ole mikään Iran, vaikka sen suureen väestöön mahtuukin eittämättä äärimuslimeja ja rupusakkia. Mutta mistä maasta nyt ei rupusakkia löytyisikään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      452
      3363
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      110
      2579
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      84
      2122
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      160
      1937
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      146
      1755
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      94
      1556
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      34
      1457
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      330
      1275
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      32
      1255
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1079
    Aihe