Kepullaisilla edessään vaikea valinta

Peruskepulainen kenttä ei hyväksy Olli Rehniä presidenttiehdokkaakseen, koska tämä on liian kaupunkilainen ja liberaali peruskepuleiden mielestä. Olli Rehn on kuitenkin ainoa keskustalainen, joka voisi saada kokoomuslaisten äänet ja tuoda presidentin viran takaisin keskustalle ensimmäistä kertaa Kekkosen jälkeen.

Siinäpä peruskepulaisille paha pulma.

Veikkaan, että opportunistinen kepu kuitenkin kääntää takkinsa, koska ovathan kepulaiset kuitenkin ovelampia kuin demarit. Lipponenhan ei voinut pyytää Ahtisaarta - varmaa voittajaa - sdp:n ehdokkaaksi toiselle kaudelleen, koska Ahtisaari ei ollut perusdemareien ehdokas.

Pressanvaalista voikin tulla mielenkiintoinen, jos ehdolla olisivat Olli Rehn ja Lasse Lehtinen. Niinistöh tuskin lähtee mukaan, joten kokoomuksen ehdokas on tosiasiassa hakusessa..
18238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

kaltainen vielä nuori mies ryhtyisi johonkin typerään seremoniamestarin virkaan? Palkkakin putoaa puoleen.

Älä äijä horise paskaa. Hommahan sopii kuin tikku silmään Niinistön kaltaiselle vanhalle pierulle, joka voi rauhassa esittää viisauksiaan kenenkään kuuntelematta. Ja tottakai se ryhtyy hommaan, jos sen akka vain haluaa "maan äidiksi" :)

Äänestä
  • Onko kukaan kuullut mitään älykästä Olli Rheniltä tai jotain omaperäistäPaska kepulipolitiikko,jota ei Kokoomuslaiset äänestä.

    Äänestä

  • koko kansan ääni kirjoitti:

    Onko kukaan kuullut mitään älykästä Olli Rheniltä tai jotain omaperäistäPaska kepulipolitiikko,jota ei Kokoomuslaiset äänestä.

    Eihän kukaan ole pyytänytkään sinua häntä äänestämään? Ookkona Oulusta vai muuten vain tyhymä?

    Äänestä

  • koko kansan ääni kirjoitti:

    Onko kukaan kuullut mitään älykästä Olli Rheniltä tai jotain omaperäistäPaska kepulipolitiikko,jota ei Kokoomuslaiset äänestä.

    Kepulaisesta ei koskaan voi tulla presidenttiä Suomeen. Suuri osa kokoomuslaistakin äänestää kepulaisen vastaehdokasta, jos kepulainen jollain ilveellä pääsisi toiselle kierrokselle. Pitäisin kepulaisen pääsyä toiselle kierroksellekin täysin mahdottomana. Niin se vain on, kuten nähtiin Vanhasen ultrakalliin presidenttikampanjan kohdallakin.

    Äänestä

  • ei pala tulessakaan kirjoitti:

    Kepulaisesta ei koskaan voi tulla presidenttiä Suomeen. Suuri osa kokoomuslaistakin äänestää kepulaisen vastaehdokasta, jos kepulainen jollain ilveellä pääsisi toiselle kierrokselle. Pitäisin kepulaisen pääsyä toiselle kierroksellekin täysin mahdottomana. Niin se vain on, kuten nähtiin Vanhasen ultrakalliin presidenttikampanjan kohdallakin.

    suosittu pääministerinä, meistä monet ei sen takia äänestäneet, uhrata hyvä pääministeri.

    Äänestä

  • ei pala tulessakaan kirjoitti:

    Kepulaisesta ei koskaan voi tulla presidenttiä Suomeen. Suuri osa kokoomuslaistakin äänestää kepulaisen vastaehdokasta, jos kepulainen jollain ilveellä pääsisi toiselle kierrokselle. Pitäisin kepulaisen pääsyä toiselle kierroksellekin täysin mahdottomana. Niin se vain on, kuten nähtiin Vanhasen ultrakalliin presidenttikampanjan kohdallakin.

    presidentti, en muista.

    Äänestä

  • muistieipelaa kirjoitti:

    presidentti, en muista.

    Lopetti 1956 (tai yritti se jatkaa, muttei valittu).

    Äänestä

  • koko kansan ääni kirjoitti:

    Onko kukaan kuullut mitään älykästä Olli Rheniltä tai jotain omaperäistäPaska kepulipolitiikko,jota ei Kokoomuslaiset äänestä.

    Rehn ei politikoi, vaan puhuu aina asiasta. Hänellä on myös paras kansainvälinen kokemus, muualtakin kuin EU:sta, mitä yhdelläkään toisella keskustalaisella on. Rehn ei myöskään ole poliitikko vaan yksi EU:n vaikutusvaltaisimmista komissaareista, jonka viran hoito näyttää saavan melko laajaa arvostusta osakseen.

    Jos pressanvaaleissa kävisi niin, että 2. kierroksella vastakkain olisivat sdp:n ja keskustan ehdokkaat, niin näillä näkymin Rehn olisi varmasti ainoa, jonka voitosta kokoomuslaisin äänin voi olla ennalta satavarma.

    Äänestä

  • omasta puolestasi? kirjoitti:

    Eihän kukaan ole pyytänytkään sinua häntä äänestämään? Ookkona Oulusta vai muuten vain tyhymä?

    tuki kepulaiset nehän ovat vasta viisaita nehän ovat aina osanneet olla paikalla kun iltalypsy on alkanut.iso palkkaiset työläiset voivat olla myös tyytyväisiä onhan ne verohelpotukset tulleet heille .pienet eläkkeet ja työläiset nehän ovat tyhmiä jotka äänestävät kepua vaikka eivät ole oululaisia

    Äänestä

Pahoin pelkään, että Sauli Niinistö ei voi vastustaa kiusausta. Hän siis asettunee presidenttiehdokkaaksi.

Olen pettynyt Niinistön viime vuosien toimintaan. Hän on käyttänyt aikansa pääasiassa maan kiertämiseen ja nykyhallituksen mollaamiseen, vaikka hänellä itsellään oli tuhannen taalan paikka. Komeasti Saulikin sai laukaistua pallon taivaan tuuliin.

Lisäksi Niinistön eilinen esiintyminen Palloliiton tiedotustilausuudessa oli ala-arvoista. Tiistaisen Unkari-tappion jälkeen media halusi erottaa päävalmentaja Baxterin. Niinistö ryhtyi kosiskelemaan mediaa, vaikka hänen olisi kuulunut tehdä selväksi, että Suomen jalkapallomaajoukkueen päävalmentajan valinnasta ja erottamisesta päättää yksinomaan Suomen Palloliitto. Palloliiton lisäksi asiassahan on valtaa ainoastaan päävalmentajalla itsellään, joka voi pyytää sopimuksen päättämistä kesken sopimuskauden.

Lasse Lehtinen demarien presidenttiehdokkaana olisi lähes katastrofi. Saihan Lehtinen myytyä Ahtisaaren, joten voi olla, että hän saa myytyä itsensäkin. Toivon, että kansalla olisi viisautta valita presidentiksi esimerkiksi Pekka Haavisto. Hänellähän on sentään jotakin sanottavaa. Homous on tietysti kauhistus monille, mutta ehkä sittenkin kyvykkyys nousee etusijalle.

Äänestä
  • Niinistö on nyt jo yli kuuskymppinen. Kaksi kautta presidenttinä merkitsisi, että hän olisi jo liki 75-vuotias, kun virka päättyy. Minä ennustan, että Niinistö ei lähde ehdolle. Hänen aikansa meni jo vuonna 2000, kun hän prinsessamaisesti panttasi mielipidettään ja jätti puolueensa pulaan. Se, että Uosukainen joutui panemaan itsensä likoon sopassa, jonka Niinistö oli keittänyt, oli kokoomuksen katastrofi.

    Lehtinen demareiden ehdokkaana olisi aika erikoinen tilanne. Häntähän ei perusdemari - kunnon työväenaatteen sosiaaalidemokraatti - juurikaan kannata, kun Lehtinen on toimittaja, herra ja oikeistolainen. Jos Lehtinen kuitenkin valittaisi, niin Suomi saisi ensimmäistä kertaa huumorintajuisen pressan mielipidevaikuttajan paikalle. Haavisto on minusta poissuljettu, ei homoutensa takia, vaan siksi, ettei hänen taakseen löydy koskaan enemmistöä kakkoskierroksella. Niin surkeaa vastaehdokasta ei olekaan, että kansan enemmistö valitsisi jonkin muun kuin ehdokkaan, joka on mistä tahansa kolmesta suuresta puolueesta.

    Keskustakaan ei presidenttiä saa, jos se valitsee ehdolle jonkun puoluepukarinsa. Rehn on ainoa, jolla on mahdollisuuksia. Noloa kepulle on, ettei kepun kenttä ole juurikaan tällaiseen EU-komissaariin ihastunut.

    Äänestä

Kovin suurta hinkua presidentiksi ei näytä olevan kellään. Kannattaisi alkaa harkita koko presidentti-instituution lopettamista.

Jos ajatellaan, että presidentin pitäisi ymmärtää ulkopolitiikan päälle, olla arvojohtaja ja unilukkari, kansainvälisesti edustava ja kielitaitoinen sekä edistää maamme taloudellisia suhteita, niin minusta nuori ja energinen Alexander Stubb voisi sopia hyvin tehtävään. Hänen Natomyönteisyytensä tietysti epäilyttää, mutta jouduttuaan hoitamaan asioita vastuuta ottaen, hän näyttää kykenevän jättämään tuollaisen turhan idealismin sivummalle.

Äänestä
  • Stubb saattaa olla monen mielestä aivan liian nuori virkaan, jossa on totuttu näkemään vanhoja ja kokeneita valtiomiehiä. Kun Niinistö ei ilmeisesti lähde ehdolle (perustelin sen tuossa yläpuolella yhdessä kommentissa), niin kokoomuksen kannattaisi hakea ehdokkaansa päivänpolitiikan ulkopuolelta.

    Nato sen sijaan taitaa muuttua niin, ettei siitä saa enää vedenjakajaa suomalaisiin vaaleihin. Jäsenyys tulee ajankohtaiseksi sitten, kun seuraava eduskunta pääsee vaaleista vapaalla tasolla ratkaisemaan uskottavan puolustuksemme järjestämistä ja EU:kin on edennyt oman ulko- ja turvallisuuspolitiikkansa käytännön toteuttamisessa eteenpäin.

    Minusta näyttää, että Naton merkitys muuttuu hyvin paljon YK:n johtamaksi kriisinhallinnaksi, kun USA ottaa Obaman toimesta etäisyyttä sotajoukkojen avulla tehtävään ulkopolitiikkaan.

    Äänestä

  • Presidentin arvovalta on mennyt tämän Halosen myötä. Surkeista surkein vaikka kuinka kansan valitsema.

    Hesarissa oli mielenkiintoisesti kuvattu kuinka presidentti lippalakki päässä kiertää nähtävyyksiä sillä aikaa kun ulkoministeri tekee Suomea tunnetuksi maailmalla. Kuka tuota kiukuttelevaa tärkeilevää mammaa ottaa tosissaan? Ei kukaan. Demarien oma eduskuntaryhmäkin alkaa ottaa etäisyyttä, vai tyhjäpää-tollo koettaa puolustaa entistä SAK toveria. Heinäluoma jää vain kovin yksin.

    Kun saamme uuden kansainvälisestikin arvistetun presidentin niin kyllä se siitä, kutenm Manu sanoi. Manu olikin presidentti niin demari kuin olikin

    Äänestä

  • onhan siinä yksi paikka lisää korruptoituneelle sisäpiirille

    Äänestä

Mitäpä sinä Transu-"mies" murehdit kepun ehdokkaita. Suksi vittuun täältä omiesi palstalle paskaasi höpöttämään.

Äänestä

Olli Rehn vaikuttaa liberaalilta kepulaisittain katsottuna. Ja olihan hän aikoinaan komissaari Liikasen alaisena ja ilmeisen hyvissä väleissä tämän kanssa. Rehn ei ilmeisestikään ole kepulaisten ykkössuosikki pres.ehdokkaaksi, mutta kepulaiset voivat joutua kylmien tosiasioiden edessä taipumaan Rehnin ehdokkuuteen. Lisäksi Rehnin ehdokkuus ja mahdollinen menestyminen voisivat hidastaa kepun vääjäämätöntä näivettymistä. Tätä aitovirikepu ei tietysti ymmärrä.

Lipponen varmaan joutui taipumaan demareiden kentän tahtoon pres.ehdokasta valittaessa Ahtisaaren kauden lopulla, koska jäsenten enemmistö ei hyväksynyt Lasse Lehtisen masinoimaa avointa presidenttiehdokasvaalia, joka johti Ahtisaaren valintaan ehdokkaaksi ja vaalien voittajaksi.

Katselin tänään tv kakkosen pressiklubia uusintana. Siinä oli vieraana mm. Jussi Lähde, Ahtisaaren kampanjan vetäjä aikoinaan. Hän totesi Olli Rehnistä, "Ollia ei ole tämän puhuessa keskeytetty neljään vuoteen. Miten maineelle käy mahdollisessa vaalikeskustelussa". Ollihan on hidas, joten uskoisin hänen pres.mahdollisuuksiensa kariutuvan nopeasti.

Äänestä
  • Samaa mieltä Rehnistä. Ei Mikkelin entisen Ford-dealerin professoripoika juuri EU-kaunaista peruskepulaista innosta.

    Lehtisen onnistunut operaatio Sorsan presidenttitien katkaisemiseksi sai perusdemarit valitsemaan vaikka Halosen ehdokkaakseen, ettei Ahtisaari vaan pääsisi kahdelle kaudelle. Jussi Lähdehän oli tuolloin Ahtisaaren esikunnassa eikä tajunnut mitään mediasta silloinkaan. Se, mitä tämä kupla-asiantuntija Stillerin showssa sönkkäsi, kertoo, ettei Lähde tajua vieläkään asioista juuri mitään.

    Ahtisaarta ivattiin paljolti siksi, ettrei tämä älynnyt palkata esikuntaansa ketään, joka olisi osannut hoitaa hänen mediasuhteensa. Jussi Lähde ei niitä todellakaan osannut ja Alpo Rusi pilasi sitten loputkin kun yritti ryhtyä käskyttämään mediaa omalla kulmikkaalla tavallaan..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Transit_mies kirjoitti:

Peruskepulainen kenttä ei hyväksy Olli Rehniä presidenttiehdokkaakseen, koska tämä on liian kaupunkilainen ja liberaali peruskepuleiden mielestä. Olli Rehn on kuitenkin ainoa keskustalainen, joka voisi saada kokoomuslaisten äänet ja tuoda presidentin viran takaisin keskustalle ensimmäistä kertaa Kekkosen jälkeen.

Siinäpä peruskepulaisille paha pulma.

Veikkaan, että opportunistinen kepu kuitenkin kääntää takkinsa, koska ovathan kepulaiset kuitenkin ovelampia kuin demarit. Lipponenhan ei voinut pyytää Ahtisaarta - varmaa voittajaa - sdp:n ehdokkaaksi toiselle kaudelleen, koska Ahtisaari ei ollut perusdemareien ehdokas.

Pressanvaalista voikin tulla mielenkiintoinen, jos ehdolla olisivat Olli Rehn ja Lasse Lehtinen. Niinistöh tuskin lähtee mukaan, joten kokoomuksen ehdokas on tosiasiassa hakusessa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu