Tässäpä taas olemattoman itsetunnon omaavan henkilön kirjoitus:
http://markuslehtipuu.puheenvuoro.uusisuomi.fi/49195-rakastan-ruotsia
"Minusta Ruotsi on maailman paras maa. Suomi jää jälkeen, sanoi Newsweek sitten mitä tahansa."
"Suomen ongelma on se, että Ruotsiin ei osata suhtautua mitenkään. Ruotsi ON ylivoimainen. Siihen ei tulisi ollenkaan verrata Suomea."
"Ikävintä on käynnissä oleva kampanjointi ruotsin kieltä vastaan. Se on vain ikävää. Ruotsi ei ole "turha kieli". Se on todellinen, hyvin voipa kieli, jonka taidosta on vain etua, jokaiselle. "
http://markuslehtipuu.puheenvuoro.uusisuomi.fi/49195-rakastan-ruotsia
"Minusta Ruotsi on maailman paras maa. Suomi jää jälkeen, sanoi Newsweek sitten mitä tahansa."
"Suomen ongelma on se, että Ruotsiin ei osata suhtautua mitenkään. Ruotsi ON ylivoimainen. Siihen ei tulisi ollenkaan verrata Suomea."
"Ikävintä on käynnissä oleva kampanjointi ruotsin kieltä vastaan. Se on vain ikävää. Ruotsi ei ole "turha kieli". Se on todellinen, hyvin voipa kieli, jonka taidosta on vain etua, jokaiselle. "
Vastaukset 28
Vanhimmat
olevan puutteellisia.
Lehdetön puu kirjoittaa Ruotsin tuhatvuotisesta kuningaskunnasta kun taas allaolevasta riikinruotsalaisesta sivustosta näkyy hyvin selvästi, että se joka katsotaan nykyisen Ruotsin perustajaksi täyttäisi 800 vuotta. Pahasti on Lehdettömän puun historia sekaisin. Lehdetön puu varmaan puhuu Ruotsi-Suomi nimisestä maastakin jollaista ei koskaan ole ollutkaan vaan joka on historian vääristelyä.
http://hovberg.blogspot.com/2010/01/sveriges-grundare-800-ar.html
Jospa sinäkin siirtyisit tälle vuosituhannelle ja lopettaisit tuon historiallisen ajan. Ethän ole edes tajunnut siitä mitään, kun vääristelet ja tulkitset sitäkin oman, vihamielisen mielesi mukaan.
niinköhän Ruotsi olisi hannuhanhien maa jos Suomi olisi kupannut sitä monta sataa vuotta?
Kyllähän riistäjän on helppo hymyillä, tämä LP on näköjään oikea perseennuolija sieltä
pahimmasta päästä! Taitaa olla niitä poikia kun hurrista tykkää.
ME EI TODELLAKAAN HALUTA MITÄÄN HOMOLANDIASTA!
mielipiteensä Ruotsista ja fennonasse on heti haukkumassa!
Tyypillistä nettifennoilua!
kyseisen Aarnipuun svekokirjoituksia netissä eikä niissä tunnu olevan päätä eikä häntää, joten hän on todennäköisesti jonkin sortin trollaaja tai satiristi sillä näin järjettömiä juttuja ei vakavissaan kirjoiteta
suomenkielinen henkilö.
Lehtipuu = Rautalapio ???
ja taitaa Lehtipuu olla suomennos jostain svekonimestä.
Ilmankos se tampio rakastaa ylikaiken paskalandiaa nimeltä Ruotsi.
Kyllä minäkin rakastan Ruotsia. Siellä sentään arvostetaan ihmistä ihmisenä, eikä siihen vaadita mihinkään "viha-rasisti-liittoon" liittymistä. Eikö Suomessa saa ilmaista omia mielipiteitä ilman, että joku netti fennoporukka hyökkää kimppuun solvauksineen? On teillä muutamilla huono itse-ja isänmaantunto.
"eikä siihen vaadita mihinkään "viha-rasisti-liittoon" liittymistä"
Ruotsidemokraatit rulez?
persujen kanssa. Eivät kelpaa politikkojen ryhmiin päättämään mistään. =))
Kun istuin tänä aamuna HL:n bussissa, viereeni istuutui tyttö, joka puhui ruotsia kännykkäänsä ujosti kuiskaten. Minä haluan kuulla ruotsinkielistä naurunremakkaa. Kai sitä esiintyy? Ja haluan kahvilan, jossa tädit ja koulutytöt sorisevat på svenska. Kahvia, sherryä, leivoksia ja sorinaa – siinä kielipolitiikan kulmakivet, jos minulta kysytään.
"Kun istuin tänä aamuna HL:n bussissa, viereeni istuutui tyttö, joka puhui ruotsia kännykkäänsä ujosti kuiskaten. Minä haluan kuulla ruotsinkielistä naurunremakkaa. Kai sitä esiintyy?"
Luuletko, että kukaan tavallinen ruotsinkielinen enää uskaltaa puhua julkisesti ruotsia, kun RKP on sellainen saastainen rasistipesäke? Ei kukaan halua tulla leimatuksi RKP:läiseksi.
kadulla minulle huutamaan kun puhun ruotsia niin saan hyvän syyn vetää jauhot suuhun ja jos on vielä kysymyksessä SL:n kielirasisti niin leegot kurkkuun !!
Suomenkieliset ovat niin kilttejä, etteivät ne sinulle huuda. Mutta fiksu suomenruotsalainen ei vaan halua enää leimatua RKP:läiseksi.
ns. suomalaisuudenliitto, jotka ovat pilanneet molemmat kotimaiset kielemme. Säälittävää tuhooja porukkaa nuo persut.
valtio on jossa pieni lapsi häpeää jos hän puhuu omaa äidinkieltä bussissa?
Kyllä olet todellinen PASKAHOUSU
Tämä samainen Lehtipuu on erään rovastin jälkikasvua, joka haukkui pystyyn kaikki vääräuskoiset Jehovista alkaen. Nämä täysin suomenkielisen nimen omaavan rovastin jälkeläiset ovat hieman muunnelleet nimeään toiseen muotoon, ehkä häpeästä?
Hessun leegot kurkkuun!
rakkaudesta siihen, änkyräjuoppojen käyttämään, räkä-känni-suomeen, joka kuulostaakin varsin "sivistyskieleltä"?
>>. Minä haluan kuulla ruotsinkielistä naurunremakkaa.
Älähän Pohjanmaalainen juntti siinä uhoile! Munsalan soutajat ja muut pohjanmaalaiset uhoajat tunnetaan kyllä Pietarissa asti.
Ei siis mikään ihme, että nettifennot ovat paniikissa.
Ja Tapio se ei kun jaksaa trollailla. Eikö koukkunenällä ole kavereita niin siksi trollaat netissä. Vitun rottanaama!
Täysin perustelematon mainosteksti. Eihän tuollaista kukaan järkevä ihminen voi ottaa tosissaan. Tuohan kääntyy heti itseään vastaan eli alkaaa naurattamaan.
Huvittavinta on tuo ensi teesi. Eli Ruotsi on muka paras maa, vaikka todisteet puhuisivat vastaan! :)
iskevänsä leegoja kurkkuun suomalaisilta, se taitaa olla kuitenkin toisinpäin tositilanteessa. Kyllä svekot on omimmillaan säätiöpuljaamisessa ja korruptoimassa suomalaisia poliitikkoja.
Mielenkiintoista muuten, että ainoat joilta on kielletty äidinkielensä käyttö niin Suomessa kuin Ruotsissa, ovat suomenkieliset. Eikä sitä ole tapahtunut vain ennen, vaan ihan nykypäivinä. Muistakaa suomalaiset futaajamimmit, jotka saivat varoituksen suomen puhumisesta jalkapallopelin aikana Ruotsissa, suomenkielen käyttökiellot kahvitauoilla ruotsalaisessa virastossa. Porvoolaisia ja Kokkolalaisia lapsia kiellettiin puhumasta suomea ruotsinkielisen koulun välitunnilla.
Ovatkohan suomenkieliset ihan liian kilttejä tuommoisen paskanaamasakin edessä. Jos hurrin nenä kipeytyy kioskilla tai ratikassa lähtevät ne kuuluisat leegot suusta, kuka voi syyttää muuta kuin hurria itseään siitä.
Ahneidenmaalla kiellettiin kahta suomenkielistä hoitajaa puhumasta suomea kahvitunnilla!
Vai että oikein maailman paras maa? hahahhaa vittu mitä paskaa. Mutta kyllähän se kieltämättä lämmittää kun näkee semiitti muslimin kähmivän ruotsalaista huoraa Tukholmalaisessa yökerhossa.
etelän lomakohteissa . Ja kyllä suomalaiset jäävät todella hopealle siinä sikailun ja meuhkaamisen määrässä!
Korjaan : Pronssille jos nyt yleensäkään pääsevät mitaleille tässä kisassa ; englantilaisten jalkapallohuligaanien jälkeen.
Ja muistuupa mieleeni vuosien takainen ruotsalaispainija , joka hävisi ottelunsa , ja paiskasi sängyn ulos kadulle toisen kerroksen ikkunasta hotellissa Joensuussa .
Oli kuulemma saanut äkillisen voimanpuuskan anaboleista ja viinasta.
Näitä riittäisi kerrottavaksi enemmänkin , mutta olkoon....