Kristinusko on tiedettä

Teologia määritellään tieteeksi, jossa tutkimuksen kohteena on Jumala. Myös uskonnonfilosofiassa monesti otetaan teismi lähtökohdaksi. Ei se kristillisyys ole pelkkää hölynpölyä.
5114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nimenomaan Teologia määritellään tieteeksi, Kristinusko ei ole teologiaa vaan uskoa, ja usko ei ole tiedettä.

tarkista määritelmäsi, muutenhan Islam ja Juutalaisuushan olisi tiedettä myöskin. Siinä olisi Krisselit kusessa sillä kaksi täysin eri tiedettä todistaisi sen että Jeesus ei ollut jumala vaan pelkkä profeetta.

Äänestä
  • uuh.. Check mate, tuon täystyrmäyksen jälkeen uskoavisen on paha väittää vastaan.

    Äänestä

Teologia on ns. pseudotiedettä: näennäistiedettä, joka pyrkii selittämään asioita kantilta, joka ei välttämättä päde maailmaan. Teologian suurin ongelma on se, että se perustuu olettamukseen, jota ei voi käsitellä: Jumalan olemassaoloa. Me emme voi tutkia Jumalan olemusta, vaikutusta tai persoonaa objektiivisesti, tuomatta omia mielipiteitämme tai tunteitamme Jumalan tutkimiseen. Teologia on siis huuhaata samoin kuin astrologia, koska sen tutkimusmateriaalia EI OLE. Totta kai me voimme SANOA sitä tieteeksi, mutta se ei täytä tieteen määritemiä: Jumalaa ei voi tutkia objektiivisesti.

Äänestä
  • Juu, se oli WHACK- uskovaisen hölmöön aloitukseen, ei se ressukka edes ajatellut mitä kirjoitti. Joutu nyt pakenemaan takaisin mielikuvitusmaahansa.

    Äänestä

"Teologia määritellään tieteeksi, jossa tutkimuksen kohteena on Jumala."

Miten olentoa josta ei ole mitään näyttöä voi edes tutkia?

"Myös uskonnonfilosofiassa monesti otetaan teismi lähtökohdaksi."

Älä ihmeessä. Uskontoon liittyvässä otetan lähtökohdaksi jumalusko? En olisi uskonut (sarkasmia).

"Ei se kristillisyys ole pelkkää hölynpölyä."

Todisteet kristinuskon totuudenmukaisuudesta puuttuu joten se on edelleen hölynpölyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bergiski kirjoitti:

Teologia määritellään tieteeksi, jossa tutkimuksen kohteena on Jumala. Myös uskonnonfilosofiassa monesti otetaan teismi lähtökohdaksi. Ei se kristillisyys ole pelkkää hölynpölyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu